Pomysły na aranżację oczka wodnego w ogrodzie

2013-08-08 15:05
oczko-wodne
Autor: photos.com

Aranżacja ogrodu z oczkiem wodnym jest bardzo efektowna. Woda w ogrodzie jest ceniona szczególnie w upalne lato. Podpowiadamy jak urządzić oczko wodne w ogrodzie. Aranżacja ogrodu: pomysły na oczko wodne ZDJĘCIA i PORADY.

Kilka lat temu modne stało się urządzanie ogrodów z wodą w tle. Nieodłącznym elementem takiej aranżacji ogrodu jest oczko wodne. W ogrodzie można mieć także swój kawałek strumyka, rzeki, a nawet stawu, które w upalne letnie dni przyniosą ulgę i wytchnienie. Oczko wodne to marzenie wielu właścicieli ogrodu. Taka aranżacja ogrodu powinna być przemyślanaw detalach, oczko wodne musi być dobrze wkomponowane w przestrzeń działki, a jednocześnie uniwersalne. Pokazujemy, jak to osiągnąć. Oczko wodne jest dekoracyjnym elementem otoczenia domu. Im większe, tym naturalniej wygląda, przypominając staw.

Aranżacja ogrodu: pomysły na oczko wodne

  • Oczko wodne minimalistyczne. Niewielka kamienna niecka ulokowana tuż przy ścianie domu stworzy urokliwy zakątek. Aranżacja ogrodu rozjaśniająca cieniste miejsca ogrodu to, np. płytkie oczko z dnem z białych kamieni.
  • Oczko wodne ascetyczne. Obłożone otoczakami oczko wodne będzie wpisywało się w zdyscyplinowaną aranżację ogrodu. Taki zabieg spowoduje możliwość podziwiania domu z tarasu i samo oczko podziwia odbijający się w nim dom.
  • Oczko wodne z rybami. Karpie koi dzięki żywym kolorom są bardzo dekoracyjne. Oczko, w którym chcemy je hodować, powinno mieć minimum 1,5 m głębokości. Aranżacja może być piętrowa. W górnej części woda jest rozpryskiwana przez minifontanny. Omywa kamienie i spływa do niższego zbiornika. Dzięki temu, że jest w ruchu, łatwiej się oczyszcza.
  • Taras nad stawem. Staw w pobliżu domu staje się modny. A jeśli jeszcze można go zbudować tak, by taras był jednocześnie pomostem, zyskamy nietuzinkowe miejsce wypoczynku.
  • Oczko wodne designerskie. Z pomostem, dekoracyjnymi kamieniami i drewnianymi rzeźbami. Idealne miejsce do delektowania się ciszą i pięknem. Dla lepszego efektu warto zaaranżować designerskie oświetlenie podkreślające wieczorem kompozycję ogrodu. Na rynku dostepne sa, np. świecace kule, które efektownie będa odbijac się też w wodzie.
  • Strumyk. Do oczka wodnego w ogrodzie może prowadzić strumyk wyłożony kamieniami. Spłynie nim woda z rynien lub nadmiar tej, którą podlewamy rośliny.
Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne czyszczenie

Aranżacja ogrodu z oczkiem wodnym będzie wyglądała efektownie, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy, że decydując się na oczko wodne musi je odpowiednio pielęgnować, by woda była czysta, a oczko zadbane w każdym sezonie. Z czasem na dnie oczka wodnego  w ogrodzie gromadzi się warstwa mułu powstała z rozłożonych resztek roślin wodnych, liści, które spadły z drzew, i innych organicznych zanieczyszczeń. Jeżeli jest ona grubsza niż 15 cm, należy oczyścić dno oczka wodnego. Jest to konieczne przede wszystkim w małych oczkach wodnych. Nie tylko dlatego, że muł bardzo je spłyca i wygląda nieestetycznie, ale również dlatego, że powstają w nim trujące gazy – między innymi siarkowodór.

Zobacz wideo: jak zaaranżować niewielki ogród z oczkiem wodnym

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE