ROD dostaną pieniądze na rozwój zielonej infrastruktury

2022-09-21 12:22

Wsparcie finansowe ROD w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. Założeniem konkursu grantowego jest zachęcenie ogrodów do działań, zwiększających powierzchnię zieleni, wspierających bioróżnorodność, a jednocześnie ograniczających zanieczyszczenie w miastach i poprawiających komfort życia mieszkańców miast. Jak złożyć wniosek i dostać dofinansowanie?

Ogród działkowy
Autor: GettyImages Konkurs grantowy „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” wesprze finansowo projekty, które w największym stopniu przyczynią się do ochrony i poprawy jakości terenów zielonych w miastach

10 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę, pozwalającą korzystać rodzinnym ogrodom działkowym ze środków europejskich. Założeniem konkursu grantowego jest zachęcenie ogrodów do działań, zwiększających powierzchnię zieleni, wspierających bioróżnorodność, a jednocześnie ograniczających zanieczyszczenie w miastach i poprawiających komfort życia mieszkańców miast.

Od 30 maja br. stowarzyszenia ogrodowe, w tym rodzinne ogrody działkowe (ROD) mogą składać wnioski o pozyskanie grantów z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na realizację projektów proekologicznych i innych inwestycji na terenie ROD. Na wsparcie ogrodów przeznaczono z Funduszy Europejskich kwotę blisko 50 mln zł. Ogrody mogą wnioskować o dotacje w wysokości od 10 tys. zł do 100 tys. zł, natomiast ogrody, w których jest więcej niż 400 działek mogą starać się o dotację nawet do 150 tys. zł. Warto wiedzieć, że każdy ogród działkowy może złożyć tylko jeden wniosek i nie jest zobowiązany do wniesienia wkładu własnego. Co więcej, środki finansowe przyznane w ramach projektu przeznaczone na realizację inwestycji jedynie na terenie części wspólnych ROD, a nie na indywidualnych działkach. Okres na złożenie wniosku i realizację projektu nie może przekroczyć 12 miesięcy i musi być rozliczony do 31 sierpnia 2023 r. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację zadań.

Jak składać wnioski?

Przedstawiciele ROD mogą składać wnioski o granty w siedzibach regionalnych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty, regulamin i formularz wniosku został przygotowany w trakcie wcześniejszych, kilkumiesięcznych konsultacji ARiMR z Polskim Związkiem Działkowców, tak by maksymalnie ułatwić ogrodom pozyskanie i wykorzystanie środków z funduszy unijnych na niezbędne inwestycje. Formularz wniosku o grant zawiera katalog projektów (opisanych w regulaminie konkursu), które można zrealizować i są one podzielone na dwie zasadnicze grupy:

  • zakres podstawowy - inwestycje proekologiczne (do 50% kosztów projektu),
  • inwestycje w zakresie elementów dodatkowych, w tym infrastruktury dla udostępnienia zieleni (maksymalnie do 30% kosztów kwalifikowanych projektu).

Reszta to tzw. koszty pośrednie projektów i przygotowania dokumentacji technicznej (łącznie 20%). Wnioski oraz inne dokumenty i niezbędne informacje można znaleźć na stronie ARiMR.

Ogródki działkowe
Autor: GettyImages Ogródek działkowy w środku miasta to miejsce relaksu dla wielu osób

Jaki jest cel wsparcia dla ROD?

Ogłoszony i realizowany przez ARiMR konkurs grantowy „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” wesprze finansowo projekty, które w największym stopniu przyczynią się do ochrony i poprawy jakości terenów zielonych w miastach. Składane wnioski oceniane są w comiesięcznych turach, a następnie przekazywane są środki (w formie zaliczki na 60% wartości zadania).

Katalog projektów skupia się przede wszystkim na powiększeniu powierzchni nasadzeń roślinnych (w tym roślin miododajnych), poprawie retencji wód opadowych, wsparciu bioróżnorodności, np. poprzez ochronę owadów pożytecznych, drobnych ssaków, ptaków, a także ograniczanie hałasu i zanieczyszczeń powietrza. Nie zabrakło także zadań inwestycyjnych, które mogą poprawić stan ogrodzeń, nawierzchni dróg, domów działkowca lub wyremontować, bądź stworzyć w ogrodach instalacje wodociągowe czy energetyczne.

W I etapie konkursu (30 maja-30 czerwca 2022) oceniono i zakwalifikowano wnioski 29 ROD z całej Polski.

W tej chwili trwa już czwarty nabór wniosków, a w sumie wpłynęło ich w całym kraju ponad 350. Według zapewnień ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy, program wsparcia działkowców będzie kontynuowany.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie