Jak kolory roślin tworzą nastrój ogrodu

2016-08-25 14:41

Przy aranżacji ogrodu warto zwrócić uwagę na dobór kolorystyczny roślin. Odpowiednio dobrane kolory w ogrodzie mogą zmieniać nastrój ogrodu. Podpowiadamy, jakie kolory w ogrodzie działają energetyzująco, uspokajająco i łagodząco.

Wybierając do ogrodu rośliny o odpowiedniej barwie kwiatów czy liści, możemy wydzielać wnętrza ogrodowe o specyficznym nastroju. Kolory roślin w ogrodzie mogą modelować panujący w nim nastrój: mogą energetyzować, uspokajać bądź łagodzić nasze samopoczucie.

Kolory roślin w ogrodzie

  • Kolory w ogrodzie działające energetyzująco. Zestawienie roślin o kwiatach w tonacji ciepłej tworzy radosną, pobudzającą scenerię, w której nawet w pochmurne dni poczujemy się optymistycznie. Silniejszy efekt pobudzenia i energii osiągniemy, jeżeli w takiej kompozycji będą przeważały rośliny kwitnące na czerwono i pomarańczowo. Przewaga żółtych da poczucie ciepła i rozświetlenia. Ciepłe barwy zastosowane w kompozycji tworzą wrażenie przybliżenia i wyeksponowania. Pamiętajmy jednak, że nasycone ciepłe, ale ciemne barwy optycznie zmniejszą wnętrze, w którym występują.
  • Kolory w ogrodzie działające uspokajająco. Połączenie błękitów i fioletów pozwala uzyskać efekt wyciszenia. Tu zmęczeni i zdenerwowani poczują spokój. Nawet w upał, patrząc na taką kompozycję, odnosimy wrażenie kontaktu z czymś chłodnym. Barwy zimne optycznie oddalają i powodują, że przestrzeń, którą wypełniają, wydaje się większa.
  • Kolory w ogrodzie działające łagodząco. W ogrodzie z biało kwitnącymi roślinami panuje nastrój romantyczny.To świątynia łagodności, do której nie ma dostępu zgiełk dnia codziennego. Biel porządkuje przestrzeń, a w kompozycji z innymi barwami podkreśla je.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie