Mieszkanie w stylu skandynawskim

2015-06-01 17:27

Przestronne białe wnętrza, oszczędność form, naturalne materiały - to niektóre z cech charakterystycznych stylu skandynawskiego. Aranżacje wnętrz rodem z Kopenhagi królują w naszych domach. Pokazujemy, jak urządzić mieszkanie w skandynawskim stylu.

Skandynawskie wnętrze z akcentem błękitu
Autor: Bondex Neutralne kolorystycznie wnętrze w tonacjach jasnej szarości ożywiają mocne błekitne akcenty - ściana w przepokoju i oryginalna komoda

Równowaga między estetyką i funkcjonalnością to kwintesencja skandynawskiego podejścia do projektowania wnętrz. Doskonale widać to na przykład w Kopenhadze, która dziś cieszy się opinią niekwestionowanej stolicy designu. W bardzo prostych, jasnych wnętrzach wyraźne widać umiłowanie do naturalnych materiałów, zdolność do kreatywnego łączenia starego z nowym oraz umiejętność wprowadzania akcentów, które dopełniają charakter aranżacji. Jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad, podobną stylistykę możemy wprowadzić także do naszego mieszkania.

Jasne wnętrza

Tym, co jako pierwsze zwraca uwagę w duńskich mieszkaniach, jest ich jasna kolorystyka. Na ścianach dominuje przede wszystkim czysta, śnieżna biel (aby stworzyć podobny efekt możemy sięgnąć na przykład po zwykłą emulsję lateksową). Często towarzyszą im pobielana podłoga lub malowane na biało meble. Całość zazwyczaj jest łączona dodatkowo z paletą jasnych szarości. Takie neutralne zestawienie sprawia, że wnętrze staje się bardzo spokojne i przyjemne w odbiorze.

Rozwiązania funkcjonalne

Mieszkańcy małej Danii z wielkim szacunkiem podchodzą do przestrzeni. Stąd też w ich mieszkaniach próżno szukać nadmiaru przedmiotów, przypadkowych bibelotów lub zbędnych dekoracji. Pomieszczenia są najczęściej oszczędne w formie, a każdy przedmiot pełni określoną funkcję. Dzięki temu nawet małe mieszkania są bardzo komfortowe w użytkowaniu.

Naturalne materiały

Północ Europy znana jest z przywiązywania ogromnej wagi do ekologii. Dlatego też w kopenhaskich mieszkaniach dominują naturalne, przyjazne zdrowiu i środowisku materiały. Oczywiście ogromną popularnością cieszy się drewno (olejowane lub pobielane), z którego wykonane są nie tylko podłogi i meble, ale też na przykład naczynia, lampy oraz dekoracje. Chętnie wykorzystuje się również kamienie, wiklinę, a także naturalne tkaniny takie jak wełna oraz len. Ukierunkowanie na rozwiązania ekologiczne widać nawet w przypadku materiałów budowlanych, które powinny być ekologiczne – na przykład farby powinny być wolne od rozpuszczalników organicznych (a niestety są stosowane w wielu popularnych emulsjach).

Aranżacje wnętrz łączące stare z nowym

Jedną z typowych cech kopenhaskich wnętrz jest zdolność kreatywnego łączenia starego z nowym. Przykładem mogą być tu nowoczesne meble zaaranżowane w mieszkaniu, na którego ścianach zachowano dawne sztukaterie. Podobnym zabiegiem jest łączenie mebli będących w rodzinie od pokoleń z na przykład z designerskimi dodatkami. Duńczycy okazują się tutaj bardzo odważni – bez obaw zestawiają antyki ze współczesnymi przedmiotami, tworząc w ten sposób oryginalne kompozycje.

Z mocnym akcentem

Na koniec należy wspomnieć o częstym wykorzystaniu tzw. mocnego akcentu, stanowiącego element przełamujący i jednocześnie dopełniający wnętrze. Może nim być choćby. turkusowy stołek zestawiony z białą aranżacją lub niebanalna dekoracja okienna. Nie chodzi tu jednak o przesadę lub efekt kontrastu. Wprost przeciwnie – w ten sposób mieszkanie własny, niepowtarzalny charakter.

Pozostałe podkategorie