Układanie płytek na ogrzewaniu podłogowym krok po kroku

2020-10-13 13:30 Materiał sponsorowany Knauf
Układanie płytek
Autor: Knauf Metoda kombinowana klejenia płytek

Ogrzewanie podłogowe to sposób ogrzewania wnętrz, który na stałe zagościł już w naszych domach. Ta metoda ogrzewania pozwala nam zdecydowanie podnieść komfort użytkowania pomieszczeń. Musimy jednak pamiętać, że montaż tego typu ogrzewania jest bardziej wymagający i wymaga zastosowania specjalistycznych materiałów budowlanych.

Podłoże pod płytki

Zanim przystąpimy do właściwych prac glazurniczych musimy upewnić się, że podłoże jest już gotowe. Jak to sprawdzić? Otóż, jastrych na którym będą układane płytki powinien być „wygrzany”. Warto wiedzieć, że „wygrzanie” jastrychu jest procesem, który trwa różnie w zależności od materiału z którego jest on wykonany. W przypadku jastrychu cementowego czas wygrzewania trwa nawet 21 dni, a z kolei dla wylewki wykonanej z anhydrytu (polecanej ze względu na doskonałe właściwości przewodzenia ciepła), okres ten jest odpowiednio krótszy i trwa minimum 7 dni. Dlatego też nie należy spieszyć się z rozpoczęciem prac glazurniczych przed zakończeniem okresu sezonowania jastrychu.

Materiały i płytki na ogrzewanie podłogowe

Jak sama nazwa wskazuje specyfika ogrzewania podłogowego jest taka, że podłoga nagrzewa się, co w efekcie reguluje temperaturę w pomieszczeniach. Zalecane jest zatem wykorzystanie, aby powierzchnię, na której zainstalowana jest podłogówka wykończyć materiałami o wysokich współczynnikach przewodzenia i akumulacji ciepła. Świetnie w tej roli sprawdzają materiały takie jak: płytki ceramiczne, gres lub płytki z kamienia naturalnego.

Ze względu na częste zmiany temperatury ogrzewanej powierzchni, do przyklejenia płytek należy wybrać odpowiedni klej. Odpowiednio dobrana zaprawa klejowa będzie miała wpływ zarówno za efektywność działania systemu, jak i trwałość przyklejonej okładziny. Pamiętajmy, że w momencie kiedy ogrzewanie zostaje uruchomione, powierzchnia nagrzewa się, aby oddać ciepło i ogrzać pomieszczenia. Tylko klej, który ma właściwości takie jak wysoka elastyczność i odkształcalność nie będzie się wykruszał w trakcie eksploatacji. A konsekwencją wykruszania będzie stopniowe odklejanie się płytek od podłoża i zniszczenie powierzchni.

Najlepsze kleje na ogrzewanie podłogowe to kleje elastyczne o podwyższonych parametrach przyczepności, a także cechujące się odkształcalnością. Takie kleje w swojej ofercie ma np. firma Knauf – kleje z linii Knauf K4, które mają wymagają klasę przyczepności C2 oraz klasę odkształcalności S1. (Knauf K4 Żelowe, Szary oraz Biały). Jeżeli chcemy, aby płytki były przyklejone na lata, to należy stosować wyłącznie tego typu zaprawy.

Klej do płytek
Autor: Knauf

Jak przyklejać płytki na ogrzewaniu podłogowym?

Przede wszystkim bardzo starannie, gdyż konsekwencje źle położonej glazury mogą mieć negatywny wpływ na efektywność całego systemy grzewczego. W przypadku klejenia płytek na podłogę z ogrzewaniem podłogowym należy pamiętać o tym, żeby rozprowadzony klej w całości pokrywał przyklejaną powierzchnię.

Tutaj z pomocą przychodzi tzw. metoda kombinowania przyklejania płytek, w której klej nanosi się zarówno na podłoże, jak i cienką warstwą również na płytkę. Taki sposób zapewnia 100% pokrycie klejem przestrzeni między płytką a podkładem i wyeliminuje ryzyko powstania pustych przestrzeni. Dlaczego to jest takie istotne? Dlatego, że gromadzące się pomiędzy okładziną a powierzchnią powietrze tworzy tzw. pustki powietrze, które stanowią barierę dla przenikającego się ciepła.

Odpowiednia fuga do płytek na ogrzewaniu podłogowym

Poza stosowaniem elastycznych zapraw klejowych, nie można zapominać o użyciu fugi elastycznej o podobnych właściwościach, co zaprawa klejowa. Idealnie na ogrzewaniu podłogowym sprawdza się odporna na zmiany temperatur fuga Knauf Elastic Plus Fuga Elastyczna. Jeśli przed położeniem okładziny podłoże nie było wygrzane, nie należy wykonywać fugi. Stopniowe uruchomienie ogrzewania spowoduje, że nadmiar wilgoci będzie mógł swobodnie odparować z posadzki poprzez szczeliny przygotowane do fugowania. Odpowiednio długa przerwa technologiczna po ułożeniu płytek, jak również sukcesywne ogrzewanie nowo wykonanej posadzki pozwoli na wyschnięcie wszystkich warstw podłogi i uchroni przed ewentualnym kruszeniem się lub zawilgoceniem powłoki.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE