Urządzenia sanitarne w łazience. Jak korzystnie rozplanować ich ustawienie?

2021-02-02 13:50

Łazienka to jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń. Urządzając łazienkę należy pamiętać o wielu kwestiach, tak aby było to nie tylko ładne, ale i funkcjonalne wnętrze. W łazience trzeba przewidzieć miejsce na urządzenia sanitarne i zapewnić odpowiedni odstęp między nimi. Podpowiadamy, co i gdzie powiesić, jakie odległości zachować między urządzeniami.

Nowoczesna łazienka
Autor: GettyImages Marzeniem każdego z nas jest komfortowa, estetyczna łazienka. Choć w zabieganym życiu najczęściej wpadamy do łazienki wziąć krótki prysznic, dajmy sobie możliwość relaksu i odprężenia wtedy, kiedy mamy na to czas i ochotę

Warunkiem wygodnego użytkowania łazienki jest zachowanie minimalnych odległości między urządzeniami sanitarnymi i przed nimi.

Jakie wymiary umywalki łazienkowej

Umywalka powinna mieć 40-60 cm szerokości i 40 cm głębokości (dostępne na rynku mniejsze są przeznaczone raczej do toalet – da się w nich tylko umyć ręce, ale już z goleniem lub myciem zębów będzie problem). Przyjmuje się, że do swobodnego korzystania z umywalki potrzebujemy przed nią wolnej przestrzeni o wymiarach 100 x 70 cm. Umywalka powinna być odsunięta o 20-30 cm od ściany łazienki, ściany kabiny prysznicowej, parawanu wannowego lub innych elementów ograniczających swobodę ruchów na wysokości łokci. Może natomiast sąsiadować bezpośrednio z urządzeniami niższymi niż 80 cm, bo nie przeszkadzają one w korzystaniu z niej.

Oszczędzanie wody w łazience. Jaka armatura sprzyja ograniczaniu zużycia wody? >>

Jaka wysokość montażu miski ustępowej

Miska ustępowa ma najczęściej mniej więcej 40 cm szerokości i jest długa na blisko 55 cm (miska) + 15-20 cm (stelaż przy muszlach podwieszanych) lub 65-70 cm (kompakt). Przed miską należy pozostawić wolną przestrzeń 80 x 60 cm. Bok miski ustępowej powinien być oddalony od ścian, kabiny prysznicowej, obudowy wanny lub umywalki o minimum 20 cm.

Zabudowa nad stelażem WC. Pomysły na wykończenie ściany nad wc >>

Ile miejsca na wannę

Typowa wanna ma 70-80 cm szerokości i 160-180 cm długości. Warto pamiętać, żeby dobrać jej długość nie tylko do pomieszczenia, ale też do liczby osób, które będą z niej korzystać. Nie zawsze dłuższa wanna jest lepsza – niższa osoba w zbyt długiej będzie się zsuwać i nie usiądzie wygodnie. Aby swobodnie korzystać z wanny, potrzebujemy przy jej dłuższym boku wolnej przestrzeni o wymiarach 100 x 70 cm. Warto przewidzieć podcięcie w obudowie wanny (miejsce na stopy), dzięki któremu da się wygodnie stanąć tuż przy niej.

Bateria wannowa wolnostojąca: rodzaje i cena >>

Brodzik i kabina prysznicowa

Minimalne z punktu widzenia wygody wymiary to 90 x 90 cm (przy tych samych wymiarach większą swobodę ruchu daje brodzik z zasłoną niż ze sztywną, zamykaną kabiną). Wolna przestrzeń przed brodzikiem powinna mieć 80 x 90 cm.

Kabina walk-inn. Modna alternatywa dla tradycyjnych kabin prysznicowych >>

Montaż umywalki i instalacja baterii umywalkowej

Ile miejsca na pralkę

Zazwyczaj pralka zajmuje 60 x 60 cm, dostępne są również płytsze – od 35 cm głębokości – i węższe (ładowane od góry). Są oczywiście także modele zajmujące więcej miejsca. Wysokość pralki to najczęściej około 85 cm. Przed tą ładowaną od przodu potrzebujemy miejsca o wymiarach około 90 x 90 cm na otwarcie drzwiczek i postawienie sporej miski. Musi się tam też zmieścić osoba wkładająca lub wyjmująca pranie.

Zabudowa pralki, czyli jak pomysłowo ukryć pralkę w łazience >>

Jakie drzwi do łazienki

Zgodnie z przepisami drzwi do łazienki powinny mieć szerokość minimum 80 cm w świetle ościeżnicy i otwierać się na zewnątrz. Jeśli to możliwe, lepiej nie umieszczać ich blisko narożnika pomieszczenia. Możemy wtedy na ścianie obok nich zmieścić: pralkę, jeżeli mamy do dyspozycji minimum 60 cm ściany; wannę lub WC, gdy jest 70-80 cm; brodzik, jeśli mamy 80-90 cm; umywalkę, jeżeli do narożnika jest 90-100 cm.

Jeśli układ pomieszczenia daje taką możliwość – najlepiej, by naprzeciwko wejścia do łazienki znalazły się umywalka i lustro, ewentualnie – wanna lub brodzik. Najmniej korzystne (z punktu widzenia zachowania intymności) jest umieszczenie na wprost wejścia sedesu.

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza i wielkości pomieszczenia? >>

Funkcjonalna i wygodna łazienka
Autor: GettyImages To, jak zorganizujemy łazienkę, zależy od jej wielkości, możliwości technicznych oraz naszych potrzeb i upodobań

Wysokość, na której muszą się znaleźć urządzenia łazienkowe, najlepiej dopasować do wzrostu mieszkańców

  • Umywalka. Przyjmuje się, że standardowo umywalkę umieszcza się 75-80 cm nad podłogą.
  • Miska ustępowa. Zazwyczaj miska ustępowa zawieszana jest na wysokości około 40 cm. Gdy z domu korzystają niepełnosprawni na wózkach, umieszcza się ją na wysokości dostosowanej do ich wózka lub stosuje specjalną nakładkę na muszlę.
  • Wanna. Wysokość wanny stojącej na podłodze wynosi około 55 cm. Można ją w niewielkim stopniu regulować, jeśli nóżki mają taką możliwość. Zasadniczo im niższa wanna, tym łatwiej się do niej wchodzi.
  • Kabina prysznicowa. Wysokość kabiny prysznicowej razem z brodzikiem to 180-200 cm. Sam brodzik ma standardowo 15-20 cm, choć coraz więcej jest niższych modeli, do których łatwiej się wchodzi.

Praktyczna i wygodna łazienka na poddaszu

Oczywiście wszystko zależy od wysokości skosu. Przyjmuje się, że żeby wygodnie korzystać z sedesu, sufit nad nim musi się znaleźć na wysokości co najmniej 1,3-1,5 m, a przed nim (tam, gdzie się staje) 2 m. Można tę przestrzeń powiększyć, planując nad sedesem okno połaciowe, wtedy głowa osoby korzystającej z toalety będzie się mieścić we wnęce okna.

Skosy sprawiają większy kłopot w przypadku umywalki. Nawet jeśli zmieścimy się wygodnie pod skosem, stojąc przed umywalką, będziemy musieli zapomnieć o powieszeniu nad nią lustra. I tu znów z pomocą może przyjść okno połaciowe – w jego wnękę można wstawić niewielkie lustro.

W łazienkach na poddaszu bardzo często trudno jest ustawić standardową kabinę prysznicową, która na całej powierzchni ma 2 m wysokości. Jeżeli chcemy uniknąć zamawiania kabiny pod wymiar, warto rozważyć wstawienie do takiej łazienki wanny. Można ją wsunąć pod skos i odpowiednią wysokość zachować tylko na części jej długości, tak żeby umożliwić swobodny dostęp do niej.

Aranżacja łazienki na poddaszu. Pomysły, jak urządzić łazienkę pod skosami >>

Łazienka pod skosami
Autor: Piotr Mastalerz Atutem pomieszczeń na poddaszach jest ich przytulny charakter. Ten efekt w łazience potęgują okna dachowe. To wielka przyjemność korzystać z kąpieli w wannie patrząc w niebo

Funkcjonalna łazienka: lepiej mniej, ale wygodnie

Niektóre produkty pozwolą nam połączyć różne funkcje na mniejszej powierzchni. Na przykład jeśli chcemy, by w łazience mogły przebywać jednocześnie dwie osoby, a miejsca nie jest zbyt dużo, lepiej zamontować jedną dużą umywalkę dwuosobową z dwiema bateriami niż dwie zbyt małe i za blisko siebie.

Jeżeli zależy nam zarówno na braniu kąpieli, jak i korzystaniu z natrysku, rozwiązaniem może być wanna z płaskim dnem i parawanem nawannowym, w której można wygodnie wziąć prysznic. Może on być wykonany ze szkła bądź z tworzywa sztucznego. Jego funkcję dobrze spełni także zwykła zasłona z materiału.

Dostępne są też miski ustępowe z funkcją bidetu, a także specjalne deski z wbudowaną armaturą bidetową. Gdy WC jest po sąsiedzku z umywalką, można zamontować przy niej baterię z dodatkową końcówką prysznicową, tak zwaną bidettę, która zastąpi oddzielny bidet.

Dobry projekt łazienki

Warto zrobić projekt łazienki, i to bardzo dokładnie. Najlepiej rozrysować ułożenie każdego elementu wyposażenia, każdej płytki. O pomoc możemy poprosić architekta lub projektanta wnętrz. Dysponując wiedzą i doświadczeniem, doradzą nam rozwiązania najlepsze z możliwych. Ich pomoc przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy kupujemy projekt gotowy i na przykład chcemy powiększyć pomieszczenie lub przenieść niektóre urządzenia w inne miejsce. Jest to możliwe, trzeba tylko wiedzieć, co można zlokalizować w innym miejscu i jak daleko od pionów instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Warto zrobić wizualizacje łazienki, aby zobaczyć, jak w rzeczywistości będzie wyglądała.

Galeria zdjęć: modne wyposażenie do łazienki

Sonda
Podobają Ci się nietypowe materiały do wykończenia łazienki? Który najbardziej?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie