Bateria wannowa wolnostojąca: rodzaje i cena

Bateria wolnostojąca
Autor: Marcin Dekor Wolnostojąca wanna wyposażona w baterię wolnostojącą to serce wielkiej łazienki

Wolnostojąca wanna może być wyposażona w baterię wolnostojącą. Jeśli mamy oba te sprzęty i odpowiednie podejście kanalizacyjne, możemy wannę z baterią zamontować w dowolnym miejscu, nawet na środku łazienki.

Duże łazienki, wręcz pokoje kąpielowe to symbol nowoczesności i luksusu. W takim pomieszczeniu można wyeksponować piękną, dużą wannę o oryginalnym kształcie, tak żeby stanowiła najważniejszy element wyposażenia. Jednym z rodzajów baterii obsługujących wannę są baterie wannowe wolnostojące. Taka bateria również może być tak zainstalowana, żeby podkreślić jej wyjątkowość. Dopasowana stylistycznie do wyglądu wanny wolnostojącej i wykończenia wnętrza będzie stanowić dopełnienie aranżacji. Mimo niewątpliwych walorów dekoracyjnych baterie wolnostojące są sprzętem w pełni funkcjonalnym. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Spis treści

  1. Bateria wolnostojąca: galeria - aranżacje łazienki
  2. Budowa baterii wolnostojącej
  3. Baterie wannowe: z czego bateria wolnostojąca?
  4. Bateria wolnostojąca: wysokość
  5. Baterie wolnostojące: galeria produktów - ceny
  6. Bateria wolnostojąca cena

Bateria wolnostojąca: galeria - aranżacje łazienki

Budowa baterii wolnostojącej

Bateria wolnostojąca (bateria podłogowa) ma wysokość 90-120 cm. Składa się ze stojaka wyposażonego na dole w stopkę, która służy do przymocowania go do podłoża. Wewnątrz stojaka są umieszczone wężyki. Na wysokości nieco przekraczającej standardową wysokość wanny znajduje się wylewka, która może być płaska pozioma, ustawiona pod kątem, wygięta w łuk lub wyprofilowana w niemal dowolnym innym kształcie. Kształt wylewki, która wystaje nad wanną, jest jednym z głównych elementów dekoracyjnych decydujących o stylu baterii. Często jest ona bardzo spektakularna.

Przeczytaj też:

Bateria prysznicowa – wybierz najlepszą dla siebie >>>

W baterii wannowej nie może zabraknąć sznura i słuchawki prysznicowej, który jest przydatny do opłukania się po kąpieli oraz spłukania wanny. Żeby zmienić funkcję przepływu wody na wylewce znajduje się odpowiedni przełącznik.

Montaż baterii wannowej - najważniejsze zasady

Baterie wannowe: z czego bateria wolnostojąca?

Baterie wolnostojące są produkowane z mosiądzu z dodatkiem miedzi. Ich powierzchnia jest dekoracyjnie wykańczana. Mogą być chromowane, satynowane lub polerowane. Znajdziemy baterie wannowe pokryte powłoką farby, najczęściej w kolorze białym lub czarnym. Baterie wolnostojące stylowe mogą mieć kolor złoty lub srebrny, wygląd postarzany, retro. Często w takich bateriach łączy się różne wykończenie, np. bardzo ładnie prezentuje się złoto w połączeniu z bielą lub czernią.

Przeczytaj też:

Bateria termostatyczna: jak działa? >>>

Baterie wolnostojące są projektowane w różnych stylach: od niezwykle prostych form do wnętrz nowoczesnych, przez typowe rozwiązania do każdej łazienki, po stylowe narzędzia przeznaczone do wysmakowanych aranżacji. Wygląd baterii wolnostojącej można podkreślić przez odpowiednie wyeksponowanie jej obok wanny.

Bateria wolnostojąca: wysokość

Przede wszystkim należy dopasować wysokość baterii wolnostojącej do wymiarów wanny. Jeśli wanna nie będzie podwyższona lub ustawiona na nóżkach wystarczy wysokość baterii około 80 cm. W przypadku bardzo wysokiej wanny można wybrać baterię wolnostojącą o wysokim stojaku i dodatkowo wysokim łuku wylewki.

Ze względów praktycznych trzeba zwrócić uwagę na długość wylewki i odległość osi słupka baterii (podejścia) od brzegu wanny, tak żeby nie doszło do przykrej niespodzianki, że strumień wody nie spływa do wnętrza wanny.

W przypadku baterii wannowej ważny jest wysoki przepływ wody, co pozwoli szybko ją napełniać. Można wybrać baterię z perlatorem (zwłaszcza w słuchawce prysznicowej) albo ją w niego doposażyć, żeby zwiększyć objętościowo strumień wody. Bateria wolnostojąca może być wyposażona w zawór termostatyczny.

Baterie wolnostojące: galeria produktów - ceny

Bateria wolnostojąca cena

Baterie wolnostojące są znacznie droższe od tradycyjnych baterii wannowych.

  • Za najtańsze baterie wolnostojące trzeba zapłacić 600-800 zł.
  • Dużo znajdziemy baterii wolnostojących w przedziale cenowym 1000-2000 zł.
  • Są też baterie wannowe wolnostojące kosztujące 3000 zł, 4000 zł, a nawet ponad 5000 zł.

Różnica w cenie baterii wolnostojącej wynika ze skomplikowania konstrukcji, znacznie większego zużycia materiałów, specjalnego wykończenia, a także mody. Baterie wolnostojące znajdziemy w ofercie topowych producentów armatury łazienkowej. Często są projektowane przez znanych dizajnerów. Takie baterie wannowe to element wyszukanych aranżacji łazienkowych, a za możliwość realizacji takiego projektu trzeba zapłacić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE