Bateria prysznicowa – wybierz najlepszą dla siebie. 5 ciekawych wariantów baterii do nowoczesnych łazienek

2020-02-07 16:54

Jedną z decyzji, jakie trzeba podjąć podczas urządzania łazienki jest wybór baterii prysznicowej. Oprócz popularnych baterii prysznicowych ściennych ze słuchawką są jeszcze inne możliwości. Nowoczesna bateria prysznicowa: 5 ciekawych rozwiązań.

Nowoczesna bateria prysznicowa Ferro
Autor: materiały prasowe Ferro Nowoczesne baterie prysznicowe mogą być jednouchwytowe, czyli intensywność strumienia i temperaturę wody ustawia się jednym uchwytem

Styl, kolor, faktura czy materiał wykończeniowy są oczywiście bardzo ważne przy wyborze baterii prysznicowej. Jednak pierwszym krokiem powinien być wybór optymalnego dla nas rozwiązania pod względem funkcjonalności i sposobu montażu.

1. Bateria prysznicowa ścienna ze słuchawką

Baterie prysznicowe ścienne mocowane bezpośrednio do przewodów ciepłej i zimnej wody to rozwiązanie popularne, znane od lat. Jednak nowoczesne modele oferują nie tylko ciekawy dizajn, ale również wiele funkcji podnoszących komfort użytkowania.

Najprostsze baterie prysznicowe ścienne nie mają wylewki, a jedynie słuchawkę prysznicową, którą można zamontować w uchwycie punktowym lub na drążku. Nie zajmują dużo miejsca i sprawdzą się nawet w niewielkich kabinach prysznicowych. Ich atutem jest niska cena. Słuchawka prysznicowa może być w komplecie z baterią, albo trzeba ją dokupić. Zwróćmy uwagę na to, by miała możliwość wyboru różnych rodzajów strumienia wody – intensywnym szybko napełnimy np. wiadro, a rozproszony zapewni przyjemną kąpiel.

Bateria prysznicowa z wylewką (nazywana też baterią wannowo-prysznicową) częściej jest wybierana do montażu nad wanną niż w kabinie prysznicowej. Ma przełącznik, dzięki któremu strumień wody może być kierowany albo do wylewki, albo do słuchawki prysznicowej. Jeśli taka bateria ma być w kabinie prysznicowej, wylewka powinna być dość krótka lub ruchoma, aby nie przeszkadzała podczas brania prysznica.

Korpus baterii może być jednocześnie podręczną półką na kosmetyki, z efektownym wykończeniem ze szkła. Zamiast pokręteł bateria może mieć wygodny uchwyt do ustawienia intensywności strumienia i temperatury wody, tak aby to robić jednym ruchem ręki.

Przeczytaj też:

Trendy 2020 - 6 sposobów na modną łazienkę >>>

Przydatną funkcją jest ochrona przed poparzeniem – korpus jest tak skonstruowany, aby nie nagrzewał się nawet wówczas, gdy przepływa przez niego bardzo gorąca woda.

Standardem w nowoczesnych bateriach są wbudowane blokady, sprzyjające oszczędzaniu wody.

Nowoczesne słuchawki prysznicowe
Autor: materiały prasowe Laveo Nowoczesne słuchawki prysznicowe

2. Bateria prysznicowa z deszczownicą

Deszczownica pełni podobną funkcję co główka prysznicowa, z tą różnicą, że jej powierzchnia jest zdecydowanie większa i zapewnia bardziej komfortową kąpiel. Nie ma się więc co dziwić, że deszczownice są chętnie wybierane zarówno do nowych łazienek, jak i podczas wymiany baterii w już użytkowanych. Ciekawą propozycją są kompletne zestawy - bateria natryskowa z deszczownicą. W bardziej rozbudowanych wersjach dodatkowo mają jeszcze słuchawkę prysznicową, czasem półeczkę na kosmetyki.

Niewątpliwą zaletą zestawów prysznicowych jest szybki i stosunkowo łatwy montaż – otrzymujemy w pełni kompletny produkt, nie trzeba dopierać poszczególnych jego elementów osobno, martwiąc się, czy będą do siebie pasować. Można go bez kłopotu zamontować na miejscu starej baterii naściennej bez konieczności przerabiania instalacji wodnej.

W większości przypadków do korpusu baterii prysznicowej na stałe jest przymocowana metalowa, pionowa rura, na której końcu jest deszczownica. Zwykle ma regulowaną wysokość w zakresie kilkunastu, czasem kilkudziesięciu centymetrów. Mocuje się ją do ściany, zgodnie z instrukcją producenta, najczęściej co najmniej w jednym punkcie. Słuchawka prysznicowa jest podłączona do korpusu baterii za pomocą elastycznego wężyka. Uchwyt, na którym będzie zawieszona, zwykle znajduje się na drążku z deszczownicą.

Można też spotkać zestawy, w których pionowa rura z deszczownicą jest połączona z korpusem za pomocą elastycznego wężyka. Dzięki temu mamy większą swobodę w rozmieszczaniu tych elementów w kabinie prysznicowej.

Bateria prysznicowa z deszczownicą
Autor: materiały prasowe Ferro Bateria prysznicowa z deszczownicą to komplety zestaw łatwy w montażu

3. Bateria prysznicowa podtynkowa - idealnie dopasowana

Zupełnie innym rozwiązaniem są baterie prysznicowe podtynkowe. Pozwalają skomponować indywidualny, dopasowany na miarę, zestaw prysznicowy. Sami możemy wybrać, z jakich i ilu elementów będzie się składał. Oprócz głowicy ceramicznej z elementem sterującym, która jest niezbędna w każdym przypadku, pozostałe części baterii podtynkowej, takie jak słuchawki prysznicowe, deszczownice, wylewki, dysze do hydromasażu możemy zestawiać według własnego uznania, oczywiście przestrzegając wskazówek producenta.

Wszystkie elementy baterii prysznicowej mogą być zabudowane w jednej ścianie. Ale możemy też zrobić inaczej, jeśli tak będzie wygodniej. Na przykład umieścić na jednej ścianie element sterujący i wylewkę, a na drugiej - słuchawkę prysznicową. Deszczownica może być na ścianie albo w suficie. Wszystko zależy od tego, co uznamy za najbardziej odpowiednie dla nas i osób, które będą stale korzystać z łazienki.

Przeczytaj też:

Odpływ do brodzika w posadzce: liniowy czy punktowy? >>>

Przewody z zimną i ciepłą wodą doprowadza się do miejsca montażu podtynkowego elementu sterującego, a dalej rozprowadza się pojedyncze przewody do innych elementów prysznicowych. Cała ta instalacja będzie ukryta w ścianie, a po wykończeniu powierzchni, widoczne będą jedynie eleganckie elementy natynkowe baterii prysznicowej.

Takie rozwiązanie doskonale nadaje się do nowych łazienek, w których ściany nie są jeszcze wykończone i można bez problemu poprowadzić przewody. W remontowanej łazience będzie się wiązało z kuciem ścian i przeróbkami instalacji

Deszczownica
Autor: materiały prasowe Grohe W modnej łazience nie powinna zabraknąć deszczownicy

4. Bateria prysznicowa z termostatem – komfortowa i oszczędna

Zarówno wśród baterii ściennych, jak i podtynkowych, można znaleźć baterie termostatyczne. Pozwalają one utrzymać stałą – ustawioną przez nas – temperaturę strumienia wody. Z tego powodu uznawane są za komfortowe i oszczędne. Z jednej strony nie zaskoczą nas gwałtowne zmiany temperatury wody pod prysznicem, które mogą zdarzyć się na przykład wtedy, gdy ktoś inny równocześnie z nami korzysta z ciepłej wody. Z drugiej strony nie marnujemy wody podczas ustawiania za każdym razem optymalnej dla nas temperatury strumienia.

Na pokrętle do ustawienia temperatury wody w bateriach termostatycznych zwykle znajduje się podziałka z wartościami liczbowymi, ewentualnie symbolem. Najczęściej wyróżniona jest temperatura 38oC. Jeśli chcemy, by woda miała wyższą temperaturę, musimy pokonać wbudowaną blokadę. Będzie to sprzyjać oszczędzaniu wody.

Baterie termostatyczne
Autor: materiały prasowe Ravak Kabinę prysznicową można wzbogacić o funkcję hydromasażu montując w niej panel prysznicowy

5. Więcej niż prysznic – zestaw do hydromasażu

Jeśli chcemy wzbogacić funkcję prysznica o hydromasaż, możemy to zrobić na dwa sposoby. W kabinie prysznicowej można zamontować gotowy panel prysznicowy z dyszami masującymi. Panel może mieć różny układ dysz do hydromasażu, najczęściej są umieszczone symetrycznie w dwóch lub trzech rzędach, czasami w jednym. Dysze mogą być zamocowane na stałe lub na ruchomych przegubach, które pozwolą na regulację ich ustawienia. Oprócz dysz hydromasażowych na panelu znajduje się słuchawka prysznicowa, czasem również główka natrysku lub deszczownica. Dodatkowym wyposażeniem może być siedzisko, półki na kosmetyki, lustro.

Inną opcją jest bateria podtynkowe z dyszami do hydromasażu. Można je rozmieszczać na różnej wysokości i w konfiguracjach. Na przykład jeśli natrysk jest we wnęki, możemy zamontować dysze na przeciwległych ścianach.

Zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie, koniecznie sprawdźmy, jakie wymagania odnośnie instalacji wodnej (przede wszystkim ciśnienia) ma producent danego modelu baterii z hydromasażem.

Sonda
Jaką baterię prysznicową wybrałbyś do swojej łazienki?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie