Jak dużą łazienkę zamienić w pokój kąpielowy? Aranżacje i inspiracje na pokój kąpielowy

2009-10-08 2:00

Jeśli mamy dużą łazienkę, weźmy pod uwagę urządzenie jej jako pokoju kąpielowego. Będzie to miejsce służące higienie oraz przyjemności. Zobacz nasze porady dotyczące aranżacji salonu kąpielowego i dowiedz się, jak przestrzeń zamienić w domowe SPA.

Wanna w pokoju kąpielowym
Autor: Andrzej Szandomirski Wanna w roli głównej - piękną formę wanny warto wyeksponować stawiając ją właśnie na środku łazienki

Jak duża musi być pokój kąpielowy?

Pokój kąpielowy nie może być mały. Powinno się w nim znaleźć miejsce na wannę, prysznic, sedes, bidet i dwie umywalki, a także toaletkę i krzesło albo fotel. Nie wystarczy jednak zapewnienie przepisowych minimalnych odległości między urządzeniami. Pomieszczenie to musi być na tyle duże, aby nie przeciskać się między nimi. Przeładowane ciasne wnętrze nie sprzyja wypoczynkowi. Do tego, by urządzić nowoczesny pokój kąpielowy, wystarczy pomieszczenie o wielkości około 12 m2 w kształcie prostokąta 3 x 4 m. Na takiej powierzchni jest miejsce na pełny program łazienkowy i kącik wypoczynkow.

Czy pokój kąpielowy powinien mieć okno?

Pokój kąpielowy musi mieć okno. Światło dzienne dobrze oświetli miejsce „do pracy” – golenia się, układania fryzury, makijażu.

Sprawdź też: oświetlenie łazienki bez błędów - radzi architekt >>>

A przede wszystkim pozwoli na udekorowanie łazienki żywymi kwiatami. Duże okno z pięknym widokiem poprawi również komfort odpoczynku. W bardziej ekskluzywnych łazienkach wanny sytuuje się pod dużym oknem, czasami w wykuszu, po to by podczas kąpieli mieć wrażenie, że jest się w plenerze. Spotyka się też łazienki z wyjściem na balkon lub taras. Takie rozwiązanie wzmacnia wypoczynkowy charakter pokoju kąpielowego: w letni dzień można zażywać na przemian kąpieli wodnej i słonecznej, a wieczorem na tarasie oddać się rozmyślaniom. Okno ani taras nie powinny wychodzić bezpośrednio na dom sąsiada lub na ulicę, bo z racji charakteru pomieszczenia raczej zawsze będzie zasłonięte.

Gdzie w łazience umieścić wannę?

Urządzenia łazienkowe coraz częściej „wychodzą z kątów”, częściowo lub całkowicie odrywając się od ścian. Wannę lub prysznic można dziś ustawić pośrodku łazienki. Nie ma praktycznie przeszkód instalacyjnych. Wyeksponowana wanna podkreśla rolę kąpieli. Tak urządzone wnętrze otwarcie manifestuje swój charakter: to miejsce służy relaksującym kąpielom, które są nie tylko zabiegiem higienicznym, ale które można i należy celebrować.

Architekci umieszczają wannę pośrodku również wtedy, gdy pomieszczenie jest zbyt duże. Jednak takie ustawienie ma sens, jeśli można swobodnie do niej podejść z każdej strony i nie przeszkadza ona w korzystaniu z innych urządzeń.

Prysznic w pokoju kąpielowym
Autor: Mariusz Bykowski Te wnętrze zdominował natomiast duży prysznic...
Zdaniem stylisty

Pokój kąpielowy w mniejszej łazience

Co zrobić, jeśli nie mamy choćby tych 12 metrów, a na przykład dziewięć albo osiem? Mniejszą łazienkę także można zaaranżować na pokój kąpielowy, ograniczając nieco jej program. Zamiast dwóch upchniętych obok siebie umywalek, może wystarczy jedna – za to z dużym blatem, zamiast wanny i prysznica – sama wanna. Jeśli nie ma miejsca na bidet, można zastosować specjalną baterię bidetową.

Jakie meble wybrać do pokoju kąpielowego?

Pokój kąpielowy trudno wyobrazić sobie bez miejsca do siedzenia. Popularne rozwiązanie to siedziska powstałe z obudowy wanny. Są wielofunkcyjne – można tam odłożyć książkę albo gazetę. I jest gdzie przysiąść, by potowarzyszyć kąpiącej się żonie lub dopilnować dzieci w kąpieli. Pokój kąpielowy powinien stwarzać warunki do relaksu, zadbania o własne ciało i urodę.

Jeśli do dyspozycji mamy duże pomieszczenie, może się tam znaleźć toaletka, rowerek gimnastyczny. Jeżeli nas stać – również nowoczesna wanna albo prysznic z hydromasażem. „Pokojowy” charakter nadadzą łazience inne „niełazienkowe” sprzęty, dekoracje i sposób wykończenia. Słuchanie muzyki w łazience albo pogawędka przy kawie? Czemu nie? Warto więc pomyśleć o sprzęcie grającym, fotelu albo nawet kanapie czy stoliku, gdzie można odłożyć gazetę. W takiej łazience nikogo nie zdziwią drewno na podłodze, kwiaty, obrazy lub ulubione bibeloty.

Wystrój pokoju kąpielowego

O tym, czy łazienka stanie się pokojem kąpielowym, zadecyduje sposób jej używania. Pomieszczenie trzeba tak zaaranżować i tak dobrać sprzęty, urządzenia i wystrój, aby miejsce to prowokowało do niespiesznych zachowań. Zatem: piękna wanna, do której nie wskakujemy, ale wchodzimy z gracją, umywalka, w której nie myjemy w pośpiechu rąk. Mając pod ręką wszystkie stosowne kosmetyki, oddajemy się tu sztuce robienia makijażu lub eleganckiej fryzury. Pokój kąpielowy to nie tylko jeszcze jedno pomieszczenie higieniczne w domu, „węzeł sanitarny”, z którego się korzysta, ale miejsce, w którym się przebywa i delektuje chwilą odpoczynku.

Pozostałe podkategorie