Jak zamontować lustro w łazience? Kilka prostych sposobów
Montaż lustra nie jest trudny, choć wymaga pewnej wiedzy i dużej ostrożności. Wyjaśniamy zatem, jak przygotować miejsce pod montaż lustra i jak je zamontować? Jak zamontować lustro między płatkami, a jak na płytkach?
Spis treści
Montaż lustra między płytkami
Nie jest on już tak popularny jak kiedyś. Z kilku powodów. Po pierwsze, gdy lustro się znudzi lub uszkodzi i trzeba je wymienić, nowe musi mieć identyczny kształt i wymiary. Przy tym rozwiązaniu trudno zastosować lustro o nietypowym kształcie, na przykład okrągłe lub owalne.
Podłoże pod lustro musi być równe, suche i czyste. Nie może pylić, więc jeśli takie zjawisko występuje nawet po odkurzeniu, konieczne jest pomalowanie miejsca pod lustro preparatem gruntującym wzmacniającym podłoże.
Do klejenia luster można użyć silikonu, powinien to być jednak silikon neutralny, ponieważ silikony octowe, podobnie zresztą jak kleje mineralne zawierające cement, mogą powodować czarne przebarwienia na spodzie lustra, widoczne od frontu. Lustro można też przymocować klejem typu MS polimer, najlepiej transparentnym.
Czasem grubość płytek jest tak duża, że trudno zlicować lustro z ich płaszczyzną. Nie wolno nakładać zbyt dużo kleju, bo lustro może się w nim zapaść. Dlatego fachowcy przyklejają najpierw podkładki z płytek szklanych i dopiero gdy te mocno przywrą do podłoża, naklejają lustro.
Zarówno silikony, jak i polimery sprzedawane są w pojemnikach zwanych kartuszami (tuby z dokręcaną dyszą). Wtedy jest potrzebna wyciskarka. Zanim włożysz do niej kartusz, odkręć dyszę i zetnij nożykiem wierzch gwintowanego trzpienia. Następnie nakręć dyszę ponownie i tym samym nożem utnij po skosie jej czubek. Im niżej utniesz, tym grubszy pas kleju będziesz nanosić. Podczas naklejania lustra trzeba uważać, by klej nie zabrudził płytek. Jeżeli do tego dojdzie, usuwa się go szmatką namoczoną w benzynie ekstrakcyjnej.
Spoinowanie lustra
Przy montażu między płytkami czeka cię jeszcze jedna praca, a mianowicie spoinowanie. Między taflą a płytkami pozostawia się bowiem szczelinę odpowiadającą szerokością pozostałym fugom okładziny. Dlatego podczas klejenia w narożnikach umieszcza się krzyżyki dystansowe o odpowiedniej grubości. Usuń je na drugi dzień po klejeniu, wyskrob resztki kleju i możesz spoinować.
Szczelinę najlepiej będzie wypełnić silikonem neutralnym, o kolorze dobranym do barwy fugi między kafelkami. Przed nanoszeniem silikonu zarówno lustro, jak i krawędzie okładziny warto okleić taśmą malarską, żeby ich nie zabrudzić. Nie później niż po 5 min od naniesienia silikonu zerwij delikatnie taśmę.
Przeczytaj także:
Lustra wyjątkowe i powierzchnie z efektem lustrzanym – sposób na efektowną dekorację wnętrza
Jak zamontować lustro na płytkach?
Przed rozpoczęciem prac trzeba umyć ścianę, by usunąć z niej tłuszcz. Polecamy użyć do tego acetonu technicznego lub innego środka odtłuszczającego oraz miękkiej ściereczki. Warto też odtłuścić spód lustra, przemywając go benzyną ekstrakcyjną.
Na taśmę. Lustra o wymiarach nie większych niż 70 x 70 cm i grubości do 4 mm można mocować przy użyciu taśmy dwustronnie przylepnej. Musi to jednak być taśma specjalnie do tego przeznaczona, aby utrzymała lustro i nie spowodowała przebarwień jego błyszczącej powłoki. Specjalne taśmy do luster wykonane są z pianki polietylenowej powlekanej super mocnym klejem akrylowym. Nie szkodzi im woda, wilgoć ani też zmiany temperatury. Dobrze trzymają się powierzchni gładkich. Nie są natomiast polecane do podłoży chropowatych.
Na klej. Gdy obawiasz się, że podłoże jest zbyt chropowate i taśma nie utrzyma dużego lustra, możesz zamocować je na klej. Lustro klei się na silikon neutralny lub transparentny klej MS Polimer. Klej nanosi się pasami, można też rozsmarować go po spodniej stronie lustra, używając do tego plastikowej szpachelki. Warto przedtem nakleić na ścianę pasy taśmy dwustronnie przylepnej. Będzie ona utrzymywać lustro na miejscu, dopóki klej nie „złapie”.
Przeczytaj również:
Lustro do przedpokoju: jakie najlepiej wybrać? Pomysły na aranżację