Montaż lustra bez wiercenia. Jak powiesić lustro na ścianie w łazience?

2021-01-18 15:19
Lustro łazienkowe
Autor: GettyImages W łazience nie trzeba się ograniczać do tradycyjnego lustra w ramie nad umywalką. Duża tafla lustra jest zdecydowanie bardziej efektownym rozwiązaniem

Montaż lustra łazienkowego może odbyć się bez wiercenia i dziurawienia ścian. Lustro można z powodzeniem samodzielnie zamontować za pomocą specjalnych taśm samoprzylepnych lub kleju montażowego. Jak to prawidłowo zrobić ?

Tradycyjny sposób montażu lustra wciąż ma swoich zwolenników, choć nie jest zbyt wygodny ani szybki. Po pierwsze wymaga robienia dziur w ścianie. Nie w każdy mur wejdzie gwóźdź. Częściej trzeba wiercić otwór, osadzać w nim kołek rozporowy i wkręcać haczyk. Pół biedy kiedy jest ściana z gazobetonu. Gorzej, jeśli mamy ścianę z silikatów lub betonu – wiercenie wymaga bowiem wtedy wiertarki z udarem pneumatycznym, a nie każdy dysponuje takim sprzętem. Na szczęście są sposoby na montaż lustra bez wiercenia. Haczyki na nic się zdają, gdy chcemy zamontować lustro między płytkami ceramicznymi, tak aby było z nimi zlicowane. W tych szczególnych przypadkach pomocne będą kleje montażowe oraz specjalne samoprzylepne taśmy.

Montaż lustra na taśmie

Lustra o wymiarach nie większych niż 70 x 70 cm i grubości do 4 mm można mocować przy użyciu taśmy dwustronnie przylepnej. Musi to jednak być taśma specjalnie do tego przeznaczona, aby utrzymała lustro i nie spowodowała przebarwień jego błyszczącej powłoki. Taśmy do luster są wykonane z pianki polietylenowej powlekanej bardzo mocnym klejem akrylowym. Nie szkodzi im woda, wilgoć ani zmiany temperatury. Dobrze trzymają się powierzchni gładkich. Nie są natomiast polecane do podłoży chropowatych.

Montaż lustra na klej

Gdy obawiamy się, że podłoże jest zbyt chropowate i taśma nie utrzyma dużego lustra, możemy zamocować je na klej. Używa się do tego głównie klejów montażowych polimerowych, które są sprzedawane w kartuszach (identyczne jak te, w których sprzedaje się uszczelniacze silikonowe).

Przeczytaj też:

Klej do szyb. Jak i czym skleić szklaną półkę, jak przykleić lustro?

Wybierajmy polimerowe kleje transparentne. One z pewnością nie spowodują przebarwień. W kartuszach sprzedawane są również kleje rozpuszczalnikowe – styrenowo-butadienowe. Mają one kolor beżowy. Wiążą w ciągu 10-20 minut. Nie powodują przebarwień błyszczącej powłoki luster i nadają się do wszelkich typów podłoży. Można również połączyć obie metody i mocować lustro zarówno przy użyciu taśmy, jak i kleju. Taśma utrzyma lustro w odpowiedniej pozycji, dopóki klej nie zwiąże.

Montaż lustra między płytkami krok po kroku

To jeden ze sposobów montażu lustra łazienkowego. Wybierając tę metodę, lustro powinno być kupione przed układaniem płytek w łazience. Trzeba dokładnie odmierzyć jego obrys na ścianie, a w trakcie klejenia płytek dopasowywać je ostrożnie „na sucho”. Lustro montuje się wtedy tak, żeby między nim a płytkami pozostała szczelina równa szerokości pozostałych fuga do płytek. Zostanie później wypełniona silikonem w tym samym kolorze co masa zastosowana do fugowania. Do klejenia lustra potrzebny będzie klej rozpuszczalnikowy lub polimerowy.

  1. Montaż lustra zaczynamy od starannego wyczyszczenia ściany z resztek zaprawy klejowej i kurzu. Na powierzchni nie mogą pozostać żadne nierówności lub grudki. Spód lustra przemywamy benzyną ekstrakcyjną. Kiedy wyschnie, możemy rozprowadzać klej.
  2. Gdy lustro jest duże, możemy go nakładać pacą zębatą, aby pokrył cienką warstwą cały jego spód.
  3. Zanim zacznie wiązać, lustro przystawiamy do ściany i dokładnie, równomiernie dociskamy. Uważajmy jednak, żeby nie doprowadzić do miejscowego odkształcenia tafli, co może się zdarzyć, gdy ta ma grubość mniejszą niż 4 mm. W rezultacie odbicie byłoby zdeformowane i przeglądając się, mielibyśmy wrażenie, że jesteśmy w lunaparku, a nie w łazience.
  4. W narożnikach umieszczamy krzyżyki dystansowe. Usuwamy je dopiero, gdy klej zwiąże – najlepiej na drugi dzień. Wtedy też wyskrobujemy stamtąd resztki kleju i wypełniamy szczelinę silikonem. Przedtem należy jednak starannie zakleić zarówno krawędzie lustra, jak i sąsiednich płytek taśmą malarską, żeby ich nie zabrudzić. Nie później niż po 5 minutach od naniesienia silikonu delikatnie zrywamy taśmę.
Warto wiedzieć

Jaki klej do przyklejenia lustra wybrać?

Zwykle do mocowania luster wykorzystywane są trzy rodzaje klejów:

  • rozpuszczalnikowe – to najtańsze i najczęściej używane produkty ale niestety także najmniej odpowiednie ze względu na zawartość agresywnych rozpuszczalników. Klejenie musi się odbywać ściśle według instrukcji, ponieważ błędy mogą spowodować na przykład przebarwienie lustra. Cześć producentów luster nie dopuszcza stosowania do swoich wyrobów klejów rozpuszczalnikowych. Ich zaletami są niska cena oraz szybkość wiązania. Cena: 9-10 zł/310 ml;
  • z silikonem neutralnym – charakteryzują się doskonałą przyczepnością do szkła (i innych materiałów budowlanych). Są neutralne chemicznie, nie ma niebezpieczeństwa reakcji z warstwą srebrzankową. Ten rodzaj klejów zalecany jest również do spoinowania. Są trochę droższe i wiążą znacznie wolniej niż kleje rozpuszczalnikowe. Cena: około 15 zł/310 ml;
  • hybrydowe – najlepsze do klejenia wszelkiego typu luster, na każde podłoże, wewnątrz i na zewnątrz. Nie zawierają rozpuszczalnika, są neutralne, można ich używać także do spoinowania. Są bardzo proste w użyciu, dlatego nawet niedoświadczona osoba może przykleić nimi lustro. Kleje tego typu są droższe niż wymienione wyżej. Cena: 25-33 zł/310 ml.
Lustro łazienkowe
Autor: Mariusz Bykowski Lustro łazienkowe służy nie tylko do przeglądania się w nim. W łazience, zwłaszcza tej niewielkiej, jest bardzo potrzebne, ponieważ powiększa optycznie pomieszczenie

Na jakiej wysokości zamontować lustro łazienkowe

Jeżeli nie jest to lustro na całą ścianę, powinno być zawieszone na odpowiedniej wysokości. Musimy w nim widzieć jak najwięcej swojej postaci, i to bez stawania na palcach, pochylania się lub odchodzenia w tył. Dolna krawędź łazienkowego lustra powinna się znajdować na wysokości minimum 1,2 m od podłogi, górna – mniej więcej na wysokości górnej krawędzi drzwi wewnętrznych, czyli blisko 2 m od podłogi. Problem stanowią najczęściej małe lustra umieszczane nad umywalkami. Wieszając je, dopilnujmy, żeby nasz wzrok skierowany był w miejsce znajdujące się na wysokości ¾ od jego dolnej krawędzi. Krawędź ta nie powinna wypaść wyżej niż 45 cm ponad umywalkę.

Lustro w stylu orientalnym - pomysł na dekorację. ZRÓB TO SAM

Galeria zdjęć: lustra w aranżacji wnętrz

Wieszanie na ścianie

Pytanie 1 z 7
Jaki to łącznik?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie