Taśmy montażowe i taśmy izolacyjne. Rodzaje, zastosowanie, właściwości

2019-02-28 13:32

Samoprzylepne taśmy montażowe mogą zastąpić gwoździe i wkręty. Taśmy izolacyjne posłużą do sklejania i uszczelniania połączeń różnych materiałów. Ułatwiają prace remontowe i wykończeniowe, ale ich wybór wcale nie jest łatwy. Jak w ogromnej liczbie typów taśm odnaleźć tę właściwą? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Taśmy montazowe i izolacyjne
Autor: TESA Taśmy sprzedawane są w rolkach o różnej szerokości. Ich długość wynosi przeważnie od 1,5 do 5 m

Taśmy montażowe

Taśmy montażowe służą do przytwierdzania różnych przedmiotów bez użycia łączników mechanicznych, klejów lub zapraw. Dobiera się je pod kątem typu podłoża, ciężaru wieszanego przedmiotu i miejsca stosowania. To taśmy dwustronnie przylepne. Używa się ich do wieszania luster, obrazów, niewielkich półeczek, dekoracji, czujników systemu alarmowego. Przydają się ponadto do stabilnego mocowania wykładzin dywanowych. Do dyspozycji masz:

  • taśmy do wnętrz

To taśmy montażowe z syntetycznej pianki. Dzięki temu doskonale dostosowują się do nierówności podłoża i niwelują drobne krzywizny lub dziury. Zdolne są utrzymać ciężar do 1-5 kg na odcinku 10 cm. Do przeźroczystych przedmiotów polecane są taśmy transparentne, zapewniające niewidzialne mocowanie;

  • taśmy na zewnątrz domu

Są to taśmy montażowe odporniejsze na niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Pozwalają szybko przytwierdzić do ściany numer domu lub zawiesić na słupku ogrodzeniowym skrzynkę na listy bądź szyld;

  • taśmy o podwyższonej nośności

To taśmy montażowe odpowiednie, by utrzymać ciężar nawet do 10 kg na odcinku 10 cm. Często nadają się też do stosowania na zewnątrz domu;

  • taśmy do łazienek

Takie taśmy lepiej znoszą większą wilgotność powietrza i kontakt z wodą niż taśmy zwykłe;

  • taśmy rzepowe

Jedną część rzepa nakleja się na ścianę, drugą na spód mocowanego przedmiotu. Po zestawieniu i dociśnięciu ten będzie się trzymał ściany. Co ważne, w razie potrzeby można go będzie oderwać od ściany i przytwierdzać ponownie. Rzep wytrzymuje około 5000 takich oderwań. Nośność taśmy rzepowej sięga około 8 kg;

  • taśmy do wykładzin

Takie taśmy montażowe są bardziej płaskie w porównaniu z innymi, żeby nie odznaczały się na powierzchni wykładziny, po jej przymocowaniu;

  • taśmy magnetyczne

Taśmy produkowane z tak zwanego magnesu ceramicznego. Dobre do kuchni lub warsztatu. Przytwierdza się je do ściany, a do nich przyczepia noże kuchenne lub lekkie, metalowe narzędzia ręczne.

Montaż lustra na taśmę
Autor: TESA Aby zamontować lustro trzeba przykleić kilka pasów taśmy. Zawsze muszą biec równolegle do siebie. Nie powinno się naklejać ich w różnych kierunkach

Zasady mocowania na taśmy

Używając taśm montażowych i elementów samoprzylepnych, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • podłoże musi być nośne, inaczej przyklejony przedmiot odpadnie razem z tynkiem lub płatem farby;
  • taśmę naklejaj tylko na dokładnie wyczyszczone, suche i odtłuszczone podłoże;
  • pojedyncze odcinki taśmy nie mogą być dłuższe niż 50 cm;
  • taśmę zawsze naklejamy tylko w jednym kierunku. Nie wolno nalepiać jej jednocześnie podłużnie i poprzecznie.

Przeczytaj także:

Taśma do wykładziny
Autor: Kalbar Wykładzinę można przymocować przy użyciu taśmy dwustronnie klejącej

Taśmy izolacyjne

  • Taśmy okienne

Taśmy izolacyjne okienne służą do uszczelniania połączeń ościeżnic okiennych i drzwiowych ze ścianami zewnętrznymi budynku. Od zewnątrz stosuje się taśmy o właściwościach paroprzepuszczalnych, a od środka taśmy paroizolacyjne. Jedne i drugie są oczywiście samoprzylepne. Jedną krawędź takiej taśmy mocuje się do ościeżnicy, drugą do muru. Są na tyle elastyczne, że nie będą się odrywać ani rozdzierać w efekcie naprężeń występujących między ścianą a ościeżnicą.

  • Taśmy do folii dachowych

Taśmy paroprzepuszczalne używane są do sklejania połączeń między pasami membrany dachowej oraz do jej naprawiania, gdy zostanie przez przypadek przedziurawiona. Uszczelnia się nimi także te miejsca, w których folię przebijają różne elementy przechodzące przez połać dachu – na przykład rury odpowietrzające kanalizację. Od strony poddasza stosowane są samoprzylepne lub dwustronnie przylepne taśmy do uszczelniania połączeń pasów folii paroizolacyjnej.

  • Taśmy piankowe

Samoprzylepne impregnowane taśmy z pianki poliuretanowej - stosuje się je do wypełniania szczelin w trakcie montażu okien i drzwi. Mogą być stosowane od zewnątrz i od wewnątrz pomieszczeń. Zawarty w nich impregnat zabezpiecza przed wilgocią i szkodliwym działaniem promieni UV. Po umieszczeniu w szczelinie rozprężają się i dokładnie ją wypełniają. Są paroprzepuszczalne i trwale elastyczne.

Przeczytaj także:

  • Taśmy termoizolacyjne

To piankowe taśmy samoprzylepne. Służą do uszczelniania skrzydeł okien lub drzwi. Mają długość 6 lub 25, a nawet 100 m i dostępne są w różnych szerokościach – od 1 do 7 mm. Różnią się między sobą kształtem profilu, czyli przekrojem. Nie dość że chronią przed ucieczka ciepła, to poprawiają tez izolacyjność akustyczną.

  • Taśmy bitumiczne

Takie taśmy służą do napraw pokryć z blachy ocynkowanej oraz izolacji bitumicznych, zwłaszcza na dachach płaskich i skośnych. Używane też bywają do łatania i naprawy rynien i obróbek blacharskich. Likwidują doraźnie przecieki, do czasu warstwa hydroizolacyjna zostanie wymieniona na nową lub naprawiona w profesjonalny sposób. Taśmy takie mają często powłokę metaliczną, odbijającą promienie słoneczne.

  • Taśmy do izolacji elektrycznych

Taśmy służą przede wszystkim do zabezpieczania odsłoniętych przewodów elektrycznych. Taśmy z PCW są samogasnące i wysoce elastyczne. Dostępne w kilku kolorach. Kolory służą jedynie do oznaczania poszczególnych przewodów, żeby się nie myliły. Niektóre z takich taśm są termokurczliwe i uszczelniają połączenie pod wpływem ciepła.

Uszczelnianie komina
Autor: ONDULINE Zastosowanie taśmy bitumicznej do uszczelniania połączenia połaci dachowej z kominem

Wieszanie na ścianie

Pytanie 1 z 7
Jaki to łącznik?
Zdjęcie
Nasi Partnerzy polecają