Jak usunąć oporną taśmę. Środki chemiczne i sposoby mechaniczne
Czasem, mocno przyklejona taśma nie chce się oderwać, albo gdy się to uda, to i tak pozostawia po sobie resztki kleju. Usuwanie taśmy jest dość trudne. Próbując się jej pozbyć, można niechcący uszkodzić powierzchnię, której się trzyma. Trzeba też wiedzieć, jakich środków użyć, by złamać opór taśm lub ich resztek.
Usuwanie taśm malarskich
Zasada usuwania taśmy malarskiej jest prosta – zaczynaj od najłagodniejszych środków i w razie porażek stosuj coraz bardziej agresywne substancje bądź metody. Najpierw więc radzimy nasączyć taśmę ciepłą wodą i odczekać aż zmięknie. Jeśli taki sposób zawiedzie, można sięgnąć po płyn do mycia naczyń. Tradycyjnym, często bardzo skutecznym sposobem, jest posmarowanie taśmy lub jej pozostałości tłuszczem, o ile nie obawiasz się, że na chłonnym materiale (tynk, gładź, niektóre kamienie) pozostaną tłuste plamy. Tłuszcz ułatwia zdrapywanie taśmy, do czego najlepiej posłużyć się sztywną, cienką, plastikową szpachelką. Tłusty, ale skuteczny jest też preparat typu WD-40. Resztki taśmy papierowej można również usunąć zwykłą gumką do ścierania.
Przeczytaj także:
Usuwanie innych taśm samoprzylepnych
Są taśmy samoprzylepne niewrażliwe na tłuszcz, wodę i domowe detergenty. Resztki po nich da się usunąć na ciepło. Podgrzewa się je suszarką do włosów i zdrapuje plastikową szpachelką. Można zastosować też opalarkę elektryczną, ale wtedy zachodzi ryzyko, że podmuchy bardzo gorącego powietrza spowodują nadtopienie lub przypalenie podłoża. Można także użyć żelazka i rozgrzewać nim taśmę poprzez grubą szmatę. Jeśli takie środki nie zdadzą egzaminu i nie uda się usunąć taśmy, trzeba sięgnąć po chemię. Do wyboru masz szereg preparatów do usuwania taśm, dostępnych w marketach budowlanych. Zazwyczaj pakowane są w plastikowe butelki ze spryskiwaczem. Najlepsze są te zawierające dipenten. Zamiennikami specjalistycznych preparatów do usuwania taśm są:
- benzyna ekstrakcyjna,
- różne rozpuszczalniki,
- nafta,
- terpentyna,
- terpinol.
Zanim ich jednak użyjesz zrób próbę na małym fragmencie i oceń, czy nie powodują zniszczenia podłoża. Rozpuszczalniki są niebezpieczne zwłaszcza dla tworzyw sztucznych i powłok malarskich. Mogą je nadtopić lub zmatowić. Potrafią też zepsuć wygląd powierzchni metalowych. Pamiętaj też, żeby podczas stosowania substancji chemicznych do usuwania przyklejonej taśmy założyć rękawice ochronne, maseczkę i okulary, bo bywają one dość drażniące.
Przeczytaj także:
Usuwanie taśm piankowych i gąbkowych
Po oderwaniu takiej taśmy zdarza się, że strzępy pianki pozostaną na miejscu i trudno się ich pozbyć. Są to resztki wyjątkowo trudne do zdrapania. Z reguły nie radzą sobie z nimi środki typu WD-40 ani benzyna. Nie zawsze zejdą po spryskaniu środkiem do usuwania taśm lub naklejek. Kapitulują tu również niektóre rozpuszczalniki. W takiej sytuacji można spróbować użyć do usunięcia taśmy alkoholu izopropylenowego (izopropanol) lub acetonu. Preparaty żelowe do usuwania starych powłok malarskich też mogą wykazać sporą skuteczność, ale zachodzi obawa, że spowodują jednocześnie zniszczenie lub zmatowienie podłoża. Z pewnością zniszczą powłokę malarską, więc nie używaj ich do usuwania taśmy z drewnianych ram okiennych lub drzwi, tudzież z lakierowanych schodów, podłóg bądź listew przyściennych. Zazwyczaj sprawdzają się środki czyszczące zawierające dipenten i rozpuszczalniki ftalowo-karbamidowe.
Przeczytaj także:
Ciekawym trikiem, który czasem skutkuje, jest naklejenie na oporne resztki nowej taśmy samoprzylepnej o dużej sile mocowania i energiczne jej oderwanie. Bywa, że zejdzie ona razem z nimi i pozostanie doczyścić plamy po kleju. Mechanicznym sposobem usuwania resztek kleju jest użycie wiertarki z gumową końcówką w postacie stożka lub tarczy. Grunt, żeby nie była to guma czarna lub kolorowa, bo może zabrudzić podłoże.
Przeczytaj także: