Klej z hydroizolacją: nowoczesny klej do płytek

2020-10-02 14:00
klej z funkcja hydroizolacji
Autor: Andrzej Szandomirski Wykorzystanie kleju z funkcją hydroizolacji do przymocowania płytek na elewacji zabezpieczy podłoże przed wilgocią wnikającą przez spoiny

Gdy do mocowania okładzin z płytek użyje się kleju, który spełnia jednocześnie funkcję hydroizolacji, skróci się czas prowadzenia prac. A w wielu wypadkach także ograniczy grubość wszystkich warstw wykończeniowych.

Kleje z funkcją hydroizolacji to produkty typu dwa w jednym, przeznaczone do mocowania okładzin na zewnątrz i wewnątrz domu. Dzięki temu, że nie trzeba wykonywać powłoki izolacyjnej z innego materiału, unika się długiej przerwy technologicznej na jej wysychanie. Taki klej może też być dodatkowym zabezpieczeniem podłoża pomalowanego folią w płynie lub pokrytego zaprawą uszczelniającą.

Klej z funkcją hydroizolacji: co mamy do wyboru?

Do wyboru są kleje cementowe z polimerami oraz kleje poliuretanowe. Te pierwsze to suche mieszanki do rozrobienia wodą, a te drugie - gotowe masy. Trzeba je nakładać na suche podłoże, ale między warstwą hydroizolacyjną a przyklejaniem płytek nie trzeba robić przerwy technologicznej.

Przeczytaj też:

Klej C2: najlepszy do płytek >>>

Wyroby cementowe to kleje wysokoodkształcalne - C2TES2 - przeznaczone do użytku przede wszystkim na zewnątrz, pod okładziny poziome i pionowe. Można je stosować na 3 sposoby:

  • jako hydroizolację,
  • jako klej do płytek,
  • jako klej i hydroizolację w jednym cyklu technologicznym.
Najczęstsze błędy w klejeniu płytek

Klej do płytek z polimerami

Zawartość polimerów w kleju cementowym zapewnia mu bardzo wysoką przyczepność do różnych podłoży. Sprawdzi się więc nawet na najtrudniejszych, takich jak płyty OSB, istniejące okładziny ceramiczne, a nawet panele kompozytowe. W kleju są rozproszone włókna, które kompensują naprężenia termiczne, dzięki czemu na okładzinę tarasu i elewacji można wykorzystać również ciemne, duże płytki.

Przeczytaj też:

Układanie płytek wielkoformatowych. Najważniejsze zasady >>>

Żeby utworzyć warstwę izolacji, klej nakłada się na podłoże. Przy naklejaniu płytek wystarczy nanieść go na ich spodnią stronę. Jedynie w przypadku dużych płyt (powyżej 300 x 100 cm) i mocno obciążonych podłogach lepiej przyklejać metodą kombinowaną – nanosząc klej na podłoże i na płytki. Grubość warstwy dobiera się zależnie od potrzeb - od 2 do 10 mm. Jeśli klej ma być jednocześnie hydroizolacją, to minimalna grubość warstwy wynosi 5 mm.

nakładanie kleju poliuretanowego do płytek
Autor: SIKA Klej poliuretanowy nakłada się na podłoże bardzo cienką warstwą. Ponieważ ma bardzo duży zakres temperatury eksploatacji - od -50 do +90oC - można nim także uszczelnić taras

Poliuretanowy klej do płytek

Kleje poliuretanowe są przeznaczone do układania płytek ceramicznych na powierzchniach poziomych, także na zewnątrz i w pomieszczeniach. Dzięki temu, że są to produkty gotowe, znacznie przyspieszają prace i eliminują ryzyko złego przygotowania do użycia. Nakłada się je dwoma warstwami, używając metalowej pacy. Hydroizolacja musi mieć grubość około 2 mm, na co potrzeba 2,0-2,7 kg kleju na każdy m2 powierzchni.

Przeczytaj też:

Jak przyklejać płytki? Wybór materiałów i poradnik wykonawczy >>>

Klejenie płytek można rozpocząć dopiero wtedy, gdy masa przeschnie, zwykle po mniej więcej 20 godzinach, ale zależnie od warunków klimatycznych może to być od 12 do 24 godzin. Drugą warstwę (klejącą) rozprowadza się równomiernie pacą zębatą 4 x 4 mm, zużywając około 1,5 kg kleju na m2 i na niej bezpośrednio układa się płytki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają