Jakie drzwi wybrać do mieszkania? Na jakie cechy drzwi wewnętrznych warto zwrócić uwagę

2020-04-03 11:54

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest prosty. Oferta rynkowa jest ogromna. Zanim podejmiemy decyzję estetyczną, warto poznać też szczegóły techniczne drzwi.

Drzwi wewnętrzne
Autor: DRE Drzwi wewnętrzne powinny pasować stylistycznie do mieszkania. Warto jednak poznać również techniczne tajniki drzwi

Drzwi wewnętrzne są zbudowane z drewna i materiałów drewnopochodnych. Ramy skrzydeł i ościeżnice mogą być zbudowane z profili drewnianych albo z płyty MDF. Jako wypełnienie skrzydeł stosuje się wkłady typu plaster miodu lub z płyty wiórowo-otworowej. W pierwszym przypadku drzwi są zdecydowanie lżejsze. Wypełnienie z płyty wiórowej z otworami sprawia, że drzwi są stabilniejsze, bardziej wytrzymałe. Zewnętrzne wykończenie skrzydła stanowią płyty HDF o grubości 3 lub 4 mm, które mogą być lakierowane lub pokryte folią dekoracyjną bądź laminatem. Najszlachetniejsze wykończenie stanowi naturalny fornir drewniany pokryty lakierem utwardzanym promieniami UV. Tak szeroki wybór technologii wykończeniowych pozwala uzyskać niemal nieograniczoną paletę kolorów i wzorów drzwi wewnętrznych.

Drzwi wewnętrzne DRE
Autor: DRE

Wygodne wymiary drzwi

Podstawowa szerokość drzwi wewnętrznych to 80 cm. Jest to wygodny wymiar pozwalający na swobodne korzystanie z przejścia. Przez tak szeroki otwór można bez problemu wnieść każdy mebel. Znajdziemy też szersze drzwi, których skrzydło ma 90, 100, a nawet 110 cm. Takie drzwi często stosuje się w wejściach do domu lub mieszkania. Czasem można też wykorzystać drzwi węższe – o szerokości skrzydła 60 lub 70 cm. Wąskie drzwi można z powodzeniem stosować w garderobie, schowkach, spiżarni i innych pomieszczeniach pomocniczych.

Standardowa wysokość drzwi to około 200 cm. Otwór o wymiarach 80 x 200 cm zapewni komfortowe poruszanie się między pomieszczeniami. W ofercie znajdują się drzwi o różnej wysokości skrzydła, np. 1983, 2043, 2110 lub 224o mm.

Dobierając wielkość drzwi, warto uwzględnić kubaturę pokoju. W modnych obecnie wysokich i przestronnych wnętrzach dobrze będą wyglądać drzwi proporcjonalnie większe.

Drzwi wewnętrzne
Autor: DRE Wielkość drzwi wewnętrznych dobrze jest dopasować do wysokości i szerokości pomieszczenia. Na zdjęciu drzwi ramowe z wypełnieniem skrzydła szkłem i płycinami

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są drzwi przylgowe. W takim wypadku krawędź skrzydła ma wykonane wcięcie, którego szersza część – zewnętrzna - zakrywa styk drzwi z ościeżnicą. Drzwi przylgowe zawsze nieco wystają poza ościeżnicę i ścianę. Ich zaletą jest to, że są szczelniejsze, lepiej izolują akustycznie.

Skrzydło bezprzylgowe ma krawędź ściętą prosto. W chwili zamknięcia skrzydło na całą szerokość wchodzi w otwór i licuje się z ościeżnicą. Patrząc na takie drzwi, widzimy dookoła szczelinę na styku skrzydła i ościeżnicy. Drzwi bezprzylgowe są często nowoczesne w stylu, o prostych liniach, bez zdobień lub dekoracyjnych listew, o minimalistycznym wyrazie.

Drzwi wewnętrzne
Autor: DRE W drzwiach przylgowych skrzydło nakłada się na ościeżnicę, więc po bokach jest ona węższa - częściowo zasłonięta

Zawiasy ukryte lub widoczne

Żeby podkreślić nowoczesność, czystość linii i prostotę wykonania w drzwiach bezprzylgowych można zastosować zawiasy wpuszczane, czyli ukryte w wewnętrznych krawędziach skrzydła i ościeżnicy. Żeby podkreślić efekt wizualny, w takich drzwiach można zamontować nieduży, prosty pochwyt lub minimalistyczną klamkę albo gałkę.

Znacznie częściej jednak są stosowane drzwi z zawiasami widocznymi na krawędzi skrzydła i na ościeżnicy. Zależnie od wymiarów i wagi drzwi mają 2 lub 3 zawiasy. W bardzo wysokich pełnych skrzydłach mogą być konieczne nawet 4 zawiasy

Drzwi wewnętrzne
Autor: DRE W drzwiach bezprzylgowych całe skrzydło chowa się w ościeżnicy. Po bokach widać cienką linię stanowiącą jego obrys na styku z ościeżnicą

Co to znaczy drzwi prawe lub lewe

Najłatwiej to ocenić w przypadku drzwi z widocznymi zawiasami. Patrząc na takie drzwi, w drzwiach prawych zobaczymy zawiasy po prawej stronie, a w drzwiach lewych – po lewej stronie. Drzwi prawe otwieramy, pociągając za klamkę prawą ręką do siebie. Lewe – analogicznie lewą ręką. Drzwi zwykle montuje się po zewnętrznej stronie pomieszczenia, do którego prowadzą. Najczęściej otwierają się na zewnątrz, czyli do sąsiedniego korytarza, holu. Zanim zdecydujemy, jakie drzwi tam zamontować, musimy ocenić, ile mamy przestrzeni i z której strony będzie najwygodniej je otwierać. W sytuacjach wyjątkowych (gdy jest bardzo mało miejsca) mogą przydać się drzwi z odwróconą przylgą.

Drzwi wewnętrzne
Autor: DRE Drzwi prawe mają zawiasy po prawej stronie, a lewe - po lewej

Ozdoby drzwi wewnętrznych

Podstawową ozdobę drzwi stanowi płaszczyzna skrzydła, która może mieć powierzchnię płaską, profilowaną lub zbudowaną z kilku paneli o wyprofilowanym wierzchu. Najpopularniejszą dekoracją są wkłady szklane przezroczyste, matowe albo barwione. Alternatywą są też metalowe aplikacje o różnej strukturze, np. błyszczące polerowane, matowe, szczotkowane.

Drzwi wewnętrzne
Autor: DRE Ozdobą drzwi łazienkowych może być bulaj. Na dole widać podcięcie wentylacyjne

Dodatki do drzwi

Kupując drzwi, musimy wybrać również klamkę lub inny typ pochwytu do ich otwierania. Ważne jest, czy drzwi będą miały zamek. W drzwiach wewnętrznych to rzadko stosowane rozwiązanie, z wyjątkiem tych do łazienki. W ostatnim przypadku ważny jest także rodzaj otworów do wentylacji, które mogą mieć postać małych okrągłych otworów lub szerszego podcięcia.

Drzwi wewnętrzne
Autor: DRE Skrzydło drzwi wewnętrznych płytowych ma schowaną ramę konstrukcyjną pod płytą wierzchnią
Pozostałe podkategorie