Odwaga otwierania

2008-09-09 2:00
Odwaga otwierania
Autor: Marcin Czechowicz Pełna łącznośćWchodząc do kuchni z przyległego korytarza, widzimy na wprost jadalnię z dużym stołem na tle przeszklonej ściany. Łączy się ona z usytuowanym po prawej stronie salonem.

Szklane tafle nad blatami szafek odbijają światło wpadające przez okna jadalni. Bajkowy widok za nimi przenosi w świat natury. Właścicielka mieszkania dobrała kolorystykę – jasną, świeżą i optycznie powiększającą wnętrze.

O Agnieszce, właścicielce 60-metrowego mieszkania w Konstancinie pod Warszawą:

 • ulubione kolory – oliwkowa zieleń, wrzosowy i ciemny brąz,
 • preferowany styl – umiarkowanie nowoczesny,
 • materiały – drewno, szkło oraz stal,
 • formy – proste,
 • ostatnio kupiła – komplet filiżanek do cappuccino.

Przed remontem

 • Przestrzeń - zamknięta, ciasna, nie była wystarczająco doświetlona. Poprzedni układ sprawiał, że wnętrze robiło przytłaczające wrażenie.
 • Szafki - fronty starej zabudowy nie pasowały do nowej wizji komfortowego, nowoczesnego wnętrza.
 • Ściany i podłoga wykończone były płytkami, które właścicielka zdecydowała się usunąć.

Szkoda tracić czasu spędzanego w ciemnej, zamkniętej kuchni, jeśli okna sąsiedniego pomieszczenia eksplodują tak potężną dawką światła i zniewalającej zieleni – pomyślała Agnieszka, gdy tylko zobaczyła to mieszkanie w podwarszawskim Konstancinie. Rzeczywiście, widoku z okien nie przesłaniają żadne budynki, a co więcej – można przez nie obserwować polowe prace sąsiadów, zamieszkujących usytuowane nieopodal nieduże gospodarstwo.

Krok 1

Dlatego pierwszą decyzją, jaką podjęła nowa właścicielka mieszkania, była niewielka przebudowa wnętrza. Projekt realizacji, łącznie z rozplanowaniem nowego układu kuchni i doborem materiałów, przygotowała jej znajoma i projektantka Dorota Dąbrowska. Wyburzenie i przesunięcie ścianek działowych pozwoliło połączyć przestrzeń kuchenną z fragmentem zapożyczonym od salonu, na którym została zaplanowana komfortowa, jasna jadalnia.

Odwaga otwierania
Autor: Marcin Czechowicz Połyskliwość elementów wyposażenia dodaje wnętrzu lekkości. W szklanych taflach odbija się zieleń zza okna. Chromowane przedmioty i akcesoria błyszcząc, tworzą refleksy świetlne.

Krok 2

Malowniczy widok pól i lasu prawie na wyciągnięcie ręki sam niemal sugeruje kolorystykę wnętrza. Ale tak się składa, że oliwkowa zieleń, na którą pomalowano ściany, to również jeden z ulubionych kolorów Agnieszki. Aby nie przytłaczać optycznie wnętrza, zrezygnowała też z glazury nad blatem na rzecz przezroczystych, bezbarwnych tafli szkła. Efektowne refleksy świetlne sprzyjają budowaniu wrażenia przestronności.

Krok 3

Zróżnicowanie materiałów na podłodze w części kuchennej i jadalnianej wprowadza wizualny podział na dwie strefy. Pierwsza jest niejako kontynuacją przyległego korytarza wyłożonego łatwą do utrzymania w czystości jasnoszarą terakotą. Druga – nawiązuje do salonu, w którym leżą drobne deszczułki parkietu przemysłowego.

Krok 4

Szafki kuchenne z płyty pokrytej laminatem w naturalnym kolorze zostały rozplanowane w dwóch równoległych ciągach. Lewa strona mieści większość sprzętów, dzięki czemu wzdłuż drugiej ściany zmieściła się wolno stojąca lodówka oraz długi, wygodny blat roboczy. Pojemne szafki stojące i praktyczne szuflady pozwoliły na uwolnienie przestrzeni nad blatem. Standardowe wiszące szafki zastąpiły półki z płyty MDF w kolorze ścian oraz nieduże szafki ze szklanymi frontami. Jasny blat oświetlają halogeny umieszczone w spodach półek i szafek, a nad drewniano-szklanym stołem króluje lampa z białym kloszem.

Odwaga otwierania
Autor: Marcin Czechowicz Przepis na efekt: jasne drewno, połyskliwa zieleń, fioletowe dodatki.
Zdaniem stylisty

To nam się podoba

 • Połączenie części kuchennej z jadalnią zapewniło dostęp do cennego światła dziennego i pozwoliło odpowiednio doświetlić wnętrze. Kuchnia pomimo niewielkich rozmiarów w rezultacie sprawia wrażenie przestronnej.
 • Jasna, neutralna kolorystyka podłogi i mebli stanowi bazę, którą można dopełnić dowolnym kolorem. Zestawiony z nią soczysty odcień zieleni na ścianie nad blatem oraz dodatki w kolorach oliwki i fioletu dają ożywczy efekt.
 • Wodoodporna farba i szklane tafle zamiast glazury dodają pomieszczeniu lekkości i przestronności. Chłód szkła nawiązuje także do stalowych i aluminiowych elementów wyposażenia. Poziomy układ pasów i umieszczone w jednej linii otwarte półki wizualnie wydłużają niedużą kuchnię.
 • Konsekwentny dobór materiałów, kolorów i form pozwolił na uzyskanie ładu i harmonii we wnętrzu. Barwa drobnych deszczułek na podłodze nawiązuje do okleiny na frontach szafek, a zielony kolor ścian powtarza się w elementach wyposażenia i detalach. Dodatki w ciemniejszych odcieniach fioletu i różu sprawiają, że całość staje się bardziej wyrazista.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE