Modna kuchnia: trendy 2021

kuchnia zielone swiatlo
Autor: Mariusz Bykowski; projekt: Katarzyna Kipigroch-Paczek/Interiology; stylizacja: Eliza Mrozińska Kuchnia 2021 roku to miejsce otwarte na salon, jak i nawiązujące do niego stylistyką

Trendy 2021: kuchnia. Co będzie modne w kuchennej przestrzeni? Rok 2020 pokazał, że każde pomieszczenie w domu może stać się wielofunkcyjne. Kuchnia, która od jakiegoś czasu przeżywa przemianę nie jest już zdecydowanie miejscem zamkniętym przed wzrokiem gości i pełni różne funkcje. Sprawdzamy, co będzie modne.

W 2020 roku musieliśmy się dostosować do życia w domu, gdzie praca, nauka, opieka nad dziećmi i rozrywka toczyły się głównie we wnętrzach. Kuchnia, od zawsze serce domu, stała się też centrum dowodzenia, miejscem, gdzie spotykamy się na szykowanie posiłków, ale i rozmawiamy, uczymy się, a nawet pracujemy. Nadal nie zamykamy się w kuchni, a modna kuchnia w 2021 roku to kuchnia otwarta na salon i jadalnię – estetycznie z nim powiązana, a jednocześnie funkcjonalna. Czasem nawiązująca do sielskich domów naszych dziadków (modern country life), a czasem bardziej minimalistyczna. Wszystko zależy od tego, jaki styl nam odpowiada.

Galeria zdjęć: Kuchnia 2021 - trendy i inspiracje

Kuchnia 2021: nie zamykamy się

Spójność kuchni z resztą mieszkania, przeważnie z salonem to ważny element tegorocznych trendów. Pomoże w tym bardziej minimalistyczny wystrój kuchni – meble powinny być zwarte, zabudowa spójna – najlepiej od podłogi po sufit. Fronty kuchenne nawiązują do elementów w salonie. Warto wziąć pod uwagę to, że powinny być raczej gładkie i matowe – jeśli decydujemy się na wersję minimalistyczną, choć nawet w kuchni bardziej sielskiej też się sprawdzą gładkie i matowe meble! Zamiast zwartej zabudowy od góry do dołu można wybrać zabudowany dół i otwartą górę – np. lekkie, podłużne półki. W trendach na 2021 rok odchodzi się od masywnych gałek na rzecz dotykowego otwierania lub uchwytów frezowanych (specjalnie wyprofilowane wgłębienia na krawędziach drzwiczek). Ozdobne gałki nadal są mile widziane, ale w mniejszej wersji.

Kuchnia 2021: modern country life

To trend, który szczególnie w 2020 roku doceniliśmy. Kto tylko mógł uciekał na wieś lub działkę, upiększał, ulepszał swój dom z ogrodem lub wręcz takiego poszukiwał. Tęsknotą za naturą jest jeszcze większa – stąd popularność „modern country life” i w 2021 roku w bardziej nowoczesnym wydaniu.

Nostalgiczny, ale jednocześnie bardziej ekologiczny. Taka jest też kuchnia w tym stylu. To w niej koncentruje się życie. Nie zabraknie stołu – dużego i najlepiej z drewna. W kuchni w tym stylu wykorzystywane są materiały takie jak właśnie drewno, len, bawełna czy wiklina. Nie powinno też zabraknąć kredensu, gdzie chowana jest piękna ceramiczna zastawa – albo minimalistyczna albo z kwiatowymi zdobieniami. W ogóle ceramika świeci triumfy w kuchniach. Wśród polskich marek znajdziemy piękne i niepowtarzalne naczynia ceramiczne, które świetnie ozdobiłyby kuchnię w tym stylu, a jednocześnie pełnią funkcję jak najbardziej użytkową.

Modna kuchnia 2021: kolory!

Chętniej stawiamy na kolory również w kuchni. Granaty, zielenie, a nawet róż – to barwy, które możemy teraz spotkać na kuchennych meblach. Kolory roku ogłoszone przez Pantone Ultimate Grey („uspakajająca szarość) oraz Illumintaing („słoneczna żółć”) z pewnością zawitają także do kuchennych przestrzeni. Modne będą także dwukolorowe kuchnie. Jeśli jednak boimy się tak odważnych akcentów, możemy przełamać je np. dobrze znaną bielą, innym spokojniejszym kolorem lub po prostu elementami drewnianymi.

Również kafelki w kuchni to niekoniecznie biel, ale kolor i to układane nie „na zakładkę”, ale w pionie czy poziomie. Koniecznie w kształcie kwadratów lub prostokątów. Chętnie wybierane do aranżacji są płytki szkliwione. Zamiast płytek można wybrać płytę ze spieków kwarcowych lub blachę miedzianą o satynowym wykończeniu.

Sprawdź też: Montaż szkła nad blatem w kuchni >>>

Kuchnia z jadalnią
Autor: Mariusz Bykowski Kuchni kolorystycznie nawiązująca do barw wybranych przez Instytut Pantone na 2021 rok: szary i żółty. Zabudowa również wpisuje się w obecne trendy - sprzęt AGD jest całkowicie zabudowany

Kuchnia 2021: jeśli AGD, to zabudowane

Wszelkie sprzęty AGD warto zabudować frontami lub dobrać tak kolorystycznie, by wtapiały się w resztę mebli w kuchni. Przecież zmywarkę czy lodówkę możemy ukryć za frontami szafek. Pamiętajmy tutaj o funkcjonalności! Montaż AGD w słupku jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Urządzenia znajdują się na wysokości naszych rąk i mamy do nich szybki dostęp. Nie musimy się schylać, by wyjąć np. potrawę z piekarnika.

Wyspa kuchenna natomiast nadal jest popularna i może wyręczyć stół lub blat kuchenny, ale powinna być spójna z resztą zabudowy, być elegancka i warto zastanowić się nad jej wykończeniem np. z kamienia (blaty) czy drewna (wykończenie, boki).

Kuchnia 2021 to kuchnia estetyczna i funkcjonalna. Najlepiej zdecydować się na bardziej zwartą zabudowę, która nawiąże stylem do salonu czy jadalni. I pamiętajmy: kuchnia jest otwarta – nie zamykamy się!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE