Ocieplenie domu a walka ze smogiem

2018-01-22 17:13 Materiał sponsorowany

Walka ze smogiem to przede wszystkim optymalna izolacja Twojego domu. Dzięki termomodernizacji budynków można zmniejszyć ilość generowanych przez nie zanieczyszczeń nawet o ponad 60 procent.

Ocieplenie domu
Autor: Rockwool

Sezon grzewczy w pełni. Temperatura spada, a my ogrzewamy nasze domy, paląc w piecach i kominkach. Tymczasem to właśnie ogrzewanie domów jednorodzinnych połączone z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak wiatr czy wilgotne powietrze, są główną przyczyną smogu w Polsce. Systemowa termomodernizacja domów jednorodzinnych wełną skalną ROCKWOOL zmniejszyłaby ilość generowanych przez nie szkodliwych substancji o ponad 60 procent.

Walka ze smogiem KROK I: ocieplenie budynku

W Polsce 90 proc. budynków mieszkalnych to domy jednorodzinne. Wiele z nich jest nieocieplonych, co powoduje, że udział gospodarstw domowych w zużyciu energii w Polsce jest jednym z najwyższych w UE i wynosi 20 proc., z czego ponad 70 proc. energii konsumowane jest na cele ogrzewania. Chorobotwórczy i niebezpieczny smog powstaje w wyniku emisji związanej ze spalaniem węgla, drewna, paliw niskiej jakości oraz odpadów komunalnych w domowych piecach, kotłach i kominkach. Czy mamy indywidualny wpływ na redukację smogu? Oczywiście!

Walka ze smogiem jest możliwa przede wszystkim dzięki kompleksowej modernizacji budynków. Wyniki badań z raportu „Strategia walki ze smogiem” pokazują, że kompleksowe i systemowe inwestycje zmniejszające zapotrzebowanie na ciepło budynków jednorodzinnych mogą zredukować emisję benzo(a)pirenu o 44 proc., pyłów PM2,5 o 22 proc., a pyłów PM 10 o 23 proc. w skali całego kraju. Odpowiedzią jest właściwia izolacja budynku.

Pierwszy krok w walce ze smogiem jest bardzo prosty: ocieplajmy nasze domy. Dzięki termomodernizacji wełną skalną ROCKWOOL zwiększamy stopień efektywności energetycznej budynku i obniżamy wysokie koszty ogrzewania. Gdy nie musimy tak często dogrzewać domu, ograniczamy także wydzielanie toksyn do środowiska.

Sprawdź też: Dom bez smogu - modernizacja ogrzewania, odnawialne źródła energii >>>

Emisja substancji niebezpiecznych dla zdrowia przed i po termomodernizacji przegród zewnętrznych dla domu jednorodzinnego parterowego z nieużytkowym poddaszem o powierzchni 80 m2

    Węgiel kamienny, kocioł starego typu Węgiel kamienny, kocioł nowoczesny Gaz ziemny
    PRZED termomod. PO termomod. PRZED termomod. PO termomod. PRZED termomod. PO termomod.
Pył TSP kg/rok 68,1 21,1 8,5 2,6 0,041 0,013
benzo(a)piren g/rok 46 14,3 1,81 0,56 0,0016 0,0005
CO2 t/rok 16,0 4,9 10,0 3,1 5,5 1,7

W walce ze smogiem ważna jest kolejność działań

Na polskich wsiach prawie wcale nie korzysta się z ciepła sieciowego pochodzącego z elektrociepłowni (tylko 3%). W zamian ludzie palą w kotłach m.in. węgiel i drewno (90,7%), czyli stałe paliwa wysokoemisyjne. Paląc w piecach węglem przekraczamy średnią unijną niemal o 30%. Kiedy już zadbamy o to, by w domu było ciepło bez konieczności częstego dogrzewania, pomyślmy też o wykorzystaniu bardziej ekologicznych źródeł ciepła. Może to jednak nastąpić tylko w tej kolejności – najpierw ocieplaj, potem dostosuj nowe technologie grzewcze. Jeśli najpierw wymienimy kocioł, a dopiero potem odpowiedno ocieplimy dom, znów będziemy zużywać zbyt dużo energii, bo moc kotła nie będzie już odpowiadała naszym potrzebom.

Walka ze smogiem
Autor: Rockwool

WIDEO: Czy ocieplając dom zmniejszamy smog?

Czy ocieplając dom zmniejszamy smog?

Wełna skalna ROCKWOOL - najlepsza i najbezpiecznijesza izolacja w walce ze smogiem

Zdrowy materiał ociepleniowy

Wełną skalną możesz ocieplić każdy dom – poddasze, ściany zewnętrzne czy podłogi otulone wełną przyczynią się do poprawy jakości Twojego życia. Dlaczego? Choć wełny skalnej nie widać na pierwszy rzut oka, ma ona kluczowy wpływ na samopoczucie Twoje i Twoich bliskich: reguluje mikroklimat pomieszczeń, w których latem zamiast upału panuje przyjemny chłód, zimą powietrze nie jest zbyt suche lub za wilgotne, a ogrzane mury zatrzymują ciepło. To sprawia, że rzadziej zapadasz na infekcje czy alergie, a temperatura w Twoim domu jest odpowiednia dla zdrowia bez względu na warunki panujące na zewnątrz.

Komfortowa i bezpieczna wełna skalna

Komfort Twojej rodzinie zapewnia też inna ważna zaleta wełny skalnej – niepalność. Wełna skalna to materiał ognioodporny i bardzo trwały – możesz więc czuć się w swoim domu w pełni bezpiecznie.

Trwałe ocieplenie domu na lata

Wystarczy zamontować wełnę tylko raz – to sprawdzony sposób na energooszczędność, komfort i bezproblemowe użytkowanie przez długie lata, ponieważ wełna skalna to materiał, który nie kruszy się i nie odkształca, wytrzymuje nawet najbardziej niedogodne warunki atmosferyczne.

Ocieplenie domu wełną to niższe koszty ogrzewania

Ważną zaletą jest też spora oszczędność na kosztach ogrzewania – w skali roku to nawet kilka tysięcy złotych! Izolacja budynku pozwala także na wyłączenie ogrzewania w chwili, gdy nie przebywamy dłuższy czas w domu - dobrze ocieplony dom można ogrzać nie obawiając się nadmiernych strat ciepła, a przez to wyższych rachunków. Twój energooszczędny dom przyczyni się dzięki ociepleniu z wełny skalnej do redukcji emisji zanieczyszczeń.

Ocieplenie domu wełną skalną ROCKWOOL – koszty przed i po

Porównanie rocznych kosztów ogrzewania PRZED i PO ociepleniu przegród zewnętrznych, dla różnych rodzajów paliw i przy róznej sprawności systemów ogrzewania (budynek parterowy 80m2)

  muł węglowy

Ekogroszek

(bez wymiany kotła, stary kocioł)

Ekogroszek

(po wymianie na kocioł nowoczesny)

ciepło sieciowe gaz ziemny
Sprawność systemu c.o. 0,5 0,5 0,8 0,8 0,9
Koszt wytworzenia energii 13,3 zł/GJ 32 zł/GJ 32 zł/GJ 45 zł/GJ 70 zł/GJ
Roczny koszt ogrzewania budynku PRZED termomodernizacją 2 260 zł/rok 5 450 zł/rok 3 410 zł/rok 4 770 zł/rok 6 600 zł/rok
Roczny koszt ogrzewania budynku PO termomodernizacji - 1 690 zł/rok 1 060 zł/rok 1 480 zł/rok 2 050 zł/rok

Walka ze smogiem zaczyna się w naszych domach. Warto więc zainwestować w termomodernizację nie tylko dla rodzinengo komfortu i oszczędności na kosztach eksploatacji. Ważne jest także nasze zdrowie, ponieważ mamy realny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Najistotniejszą kwestią jest więc większa świadomość mieszkańców na temat jakości paliw, a także skutków niewystarczającej efektywności energetycznej budynków.

Ocieplenie domu a walka ze smogiem
Autor: Rockwool
Partnerzy
Pozostałe podkategorie