5 ciekawych narzędzi, które pomogą złożyć wniosek o dotację na ocieplenie domu

2020-10-12 11:40 Materiał sponsorowany

Czy wszyscy wiedzą, że „lepiej bez smogu”? W okresie jesienno-zimowym to pytania staje się zupełnie retoryczne, ponieważ zanieczyszczenia w powietrzu są widoczne gołym okiem. Pomimo to wielu inwestorów nadal zwleka z rozpoczęciem termomodernizacji. Tymczasem zasady udziału w rządowym programie „Czyste Powietrze” zostały uproszczone tak, jak nigdy wcześniej. Gdzie szukać solidnych informacji, które przekonują do wzięcia dotacji? Poznaj 5 pomocnych narzędzi od organizatorów kampanii społecznej „Lepiej Bez Smogu”.

Lepiej bez smogu - ISOVER
Autor: ISOVER

Problem niedostatecznego ocieplenia domów tłumaczy skalę występowania zjawiska smogu. W Polsce spośród ponad 6 mln budynków, aż 5,5 mln to domy jednorodzinne. Większość z nich ma 15 lat lub więcej, a zatem ich standard energetyczny jest relatywnie niski. Z 59,2% ocieplonych od zewnątrz domów jednorodzinnych, jedynie 12,8% ma izolację grubszą niż 10 cm. Dla porównania od 2021 roku warunki techniczne dla nowobudowanych budynków wymagają co najmniej 18-20 cm grubości ocieplenia. Skutkiem tego stanu rzeczy jest fakt, że 70% domowych wydatków pochłaniają ogrzewanie i wentylacja. Jednocześnie im więcej zużywamy paliwa, tym więcej zanieczyszczeń wytwarzamy. Ceny energii rosną, a więc powstający smog wszystkich kosztuje coraz więcej. Błędne koło się zamyka. Organizator kampanii społecznej „Lepiej Bez Smogu” – firma ISOVER – przygotował kilka narzędzi, które w rzetelny sposób informują o rozwiązaniach dostępnych dla wszystkich. Po które z nich warto sięgnąć w pierwszej kolejności?

Komfort cieplny w skali kraju

Korzystny wpływ systemowej termomodernizacji na obniżenie zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie ograniczenie niskiej emisji to tylko jeden z wielu aspektów, o których warto pamiętać. Aby poznać wszystkie zalety, warto sięgnąć po raport „Polska Ocieplona”. Stanowi on analizę perspektywy ekonomicznej i środowiskowej, porusza kwestie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wpływu termomodernizacji na komfort i jakość życia Polaków. Zwraca też uwagę na potencjał programu „Czyste Powietrze”. Każdy, kto chce dowiedzieć się, ile będzie płacić za energię, jeśli ociepli dom i zmieni źródło ciepła, powinien zapoznać się z tym opracowaniem.

Dowiedz się więcej >>>

ISOVER Polska ocieplona
Autor: ISOVER Link: Zobacz raport >>>

Wygodna ściąga z dotacji

E-book „Termoizolacja – zysk dla Ciebie i Środowiska”, to swoisty przewodnik prowadzący przez cały proces termomodernizacji. Opracowanie przygotowane zostało w przystępny sposób. Znajdziemy w nim zarówno parametry przenikalności cieplnej dla przegród budowlanych potrzebne do spełnienia wymagań programu „Czyste Powietrze”, jak i wskazówki na temat tego, jak w kilku prostych krokach przygotować się do złożenia wniosku o skorzystanie z rządowego wsparcia na termomodernizację. Każdy, kto chcę poznać wymierne korzyści, które stoją za termoizolacją domu, może za darmo pobrać ten e-przewodnik ze strony kampanii „Lepiej bez smogu”.

Dowiedz się więcej >>>

Ebook ISOVER
Autor: ISOVER

Dom sprzed 1983 roku? Oto podpowiedź, co kupić na ocieplenie

Jak można sobie wyobrazić, domy budowane w latach 90. i wcześniej charakteryzują zupełnie wyższe współczynniki przenikania ciepła. Często różnice są bardzo duże – od 0,70 U [W/m2K] do 0,30 U [W/m2K]. Dlatego też za każdym razem potrzebna jest pomoc eksperta, aby ocenić jaka grubość i rodzaj ocieplenia pozwolą osiągnąć standard wymagany przez program „Czyste Powietrze” oraz komfort na lata. Aby ułatwić inwestorom oszacowanie skali zmian, jakie muszą przejść poszczególne przegrody w ich domach, eksperci ISOVER opracowali „Kalkulator Produktowy”. Aplikacja wskazuje, jaka grubość izolacji jest potrzebna w zależności od roku budowy budynku, rodzaju przegrody i parametrów produktu (wartość lambda λD). Narzędzie zawsze przedstawia kilka propozycji, które można w dalszej kolejności omówić z wykonawcą lub ekspertem technicznym. W celu uzyskania szczegółowych wyliczeń warto także skontaktować się z Biurem Doradztwa Technicznego ISOVER poprzez bezpłatną infolinię (tel. 800 163 121) lub mailowo: [email protected].

Dowiedz się więcej >>>

Ebook ISOVER
Autor: ISOVER

Talk-show o smogu

Studio Lepiej Bez Smogu to cykl poprowadzony przez dziennikarkę, prezenterkę i promotorkę eko lifestyle’u Beatę Sadowską. Już w pierwszym odcinku z serii filmów zachęca do małego eksperymentu z użyciem zwykłego odkurzacza, który pozwala sprawdzić, jak wygląda smog unoszący się tuż za oknem. Sadowska rozmawia również z ekspertami ISOVER na temat udziału budownictwa mieszkaniowego w produkcji smogu i dostępnych sposobów rozwiązania tego problemu. Eksperci w ciekawy sposób opowiadają o zasadach przyznawania dotacji na ocieplenie, a także różnicach w ilości generowanych zanieczyszczeń przez różne źródła ciepła. Odcinki publikowane są na kanale YouTube Isover.pl.

Symulator zanieczyszczeń - zobacz, co ci szkodzi

Ile dwutlenku węgla i pyłu dostanie się do atmosfery, jeśli spalimy w piecu 40m³ gazu ziemnego? Odpowiedzi na to pytanie udzieli aplikacja „Kalkulator spalania” zamieszczona na stronie lepiejbezsmogu.pl. Poza popularnymi i legalnymi paliwami, takimi jak węgiel czy ekogroszek, daje ona możliwość przetestowania skutków spalenia w piecu plastikowych butelek lub opon, mebli czy makulatury. Co więcej, aplikacja pozwala porównać różne rodzaje paliwa. Dla przykładu po spaleniu 1 kg gazu ziemnego do atmosfery uwalniane są 2 g CO2, natomiast spalenie jednej butelki wyzwala aż 108 g szkodliwego gazu cieplarnianego. W ten sposób nie tylko sprawdzimy, w jakim stopniu teraz wpływamy na środowisko, ale jak będziemy na nie oddziaływać po wymianie pieca.

Dowiedz się więcej >>>

Perspektywa oszczędności na kosztach ogrzewania budynku szacowanych na 2 do 8 tys. zł w zależności od rodzaju paliwa może być kluczowym czynnikiem w podjęciu decyzji. Każdy, kto wypróbuje narzędzia ekspertów ISOVER, pozna dużo więcej korzyści, niż tylko ta jedna. Warto także pamiętać, że wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące termomodernizacji lub nowych warunków technicznych od 2021 roku można skonsultować z ekspertami z Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

Partnerzy

ISOVER to marka materiałów izolacyjnych wchodząca w skład produktów budowlanych firmy Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, należąca do Grupy Saint-Gobain. ISOVER zapewnia kompleksową ofertę materiałów izolacyjnych z wełny mineralnej, zarówno z włókien szklanych, jak i skalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie