Montaż okien dachowych w istniejącym dachu - jak to zrobić poprawnie? Ile kosztuje montaż okna dachowego?
Podczas adaptacji poddasza na cele użytkowe często wstawia się okna dachowe. Jak prawidłowo wstawić okno w istniejącym dachu? Jak zamontować okno, żeby nie uszkodzić dachu? Jak zapewnić szczelność i dobrą izolację termiczną wokół okna dachowego? Ile płaci się za wstawienie okna dachowego?
Spis treści
- Ingerencja w konstrukcję dachu
- Rozstaw krokwi a nowe okna dachowe
- Montaż okna dachowego
- Wykończenie okna dachowego na poddaszu
- Ile kosztuje wstawienie okna dachowego?
Okna dachowe pozwalają zapewnić dostęp światła słonecznego na poddaszu, dzięki czemu przestrzeń ta może stać się atrakcyjna do zamieszkania. Wstawienie okien dachowych w starym dachu może wiązać się z wieloma trudnościami. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas montażu okien w istniejącym dachu.
Ingerencja w konstrukcję dachu
Żeby wstawić okno dachowe, konieczne jest wykonanie otworu w starym dachu. To wiąże się ze zdjęciem fragmentu pokrycia, co w wypadku dachówek może być łatwe, w przypadku arkuszy blachy lub modułów blachodachówki wymagać będzie wycięcia kawałków blachy. Trzeba to zrobić tak, żeby jej nie uszkodzić. Następnie należy zdemontować fragment sztywnego poszycia (jeśli jest) lub membrany dachowej. Jeśli dach był ocieplony, trzeba usunąć termoizolację.
Rozstaw krokwi a nowe okna dachowe
W przypadku wstawiania okien w starym dachu najważniejszy jest stan techniczny więźby i rozstaw krokwi. Ingerencja w konstrukcję dachu może wymagać konsultacji z inżynierem konstruktorem, który sprawdzi wytrzymałość więźby i zaproponuje bezpieczne rozwiązanie.
Najlepiej jest, gdy szerokość okien dachowych będzie dostosowana do rozstawu krokwi, między którymi się je montuje. W starych dachach rozstaw belek może być bardzo duży. Wtedy konieczne będzie wstawienie wymianów, czyli belek pomocniczych, do których zostanie przytwierdzona ościeżnica okna dachowego. Jeśli chcielibyśmy wstawić okna szersze niż rozstaw krokwi lub zespolenie okien dachowych, może być konieczne wycięcie fragmentów krokwi (po konsultacji z konstruktorem).
Montaż okna dachowego
Okno powinno być wstawione w dachu stabilnie i szczelnie. Ościeżnicę mocuje się do krokwi lub wymianów na głębokości dopasowanej do rodzaju pokrycia dachowego. Służą do tego specjalne kątowniki dostarczone razem z oknem. Rama powinna znaleźć się jak najbliżej warstwy ociepleniowej. Razem z oknem można kupić zestaw termoizolacyjny, który mocuje się dookoła ościeżnicy. Żeby wilgoć nie zatrzymywała się wokół okna w konstrukcji dachu, należy zamocować kołnierz paroprzepuszczalny odpowiedni do danego modelu okna. Powinien być on szczelnie połączony z membraną w dachu lub sztywnym poszyciem pokrytym papą. Nad oknem trzeba zrobić rynienkę, która odprowadzi skropliny wody mogące pojawić się w przestrzeni wentylacyjnej poza jego krawędzie. Na koniec montuje się kołnierz uszczelniający oraz oblachowanie.
Wykończenie okna dachowego na poddaszu
Po ociepleniu połaci dachu wokół okna należy szczelnie połączyć folię paroizolacyjną osłaniającą wełnę mineralną z ościeżnicą okna. Robi się to taśmą dwustronną. Na koniec wykonuje się zabudowę okna i malowanie sufitu.
Ile kosztuje wstawienie okna dachowego?
Koszt montażu okna w istniejących dachu zależy od wielu czynników. Dekarze podają konkretną cenę po obejrzeniu dachu i miejsca prowadzenia prac oraz ocenieniu ich zakresu. Przedział cenowy, który należy przyjąć w tym wypadku wynosi 800-1500 zł za 1 okno.