Jak zabezpieczyć drewniany taras przed działaniem słońca i wody

2021-04-01 6:00 Materiał sponsorowany V33
Zabezpieczenie drewna
Autor: V33

Drewniane tarasy to ten element architektury ogrodowej, który jest stale narażony na ekstremalne oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz na intensywne użytkowanie przez domowników. Jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia tarasów jest system olejowania. Z naszego krótkiego poradnika dowiesz się, jak je właściwie przeprowadzić.

Krok 1. Wybór odpowiedniego produktu

Olej do tarasu powinien skutecznie zabezpieczać drewno przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, przede wszystkim przed działaniem promieniowania UV oraz wody. Niezabezpieczone drewno, narażone na promieniowanie słoneczne, bardzo szybko szarzeje, a jego zewnętrzne warstwy tracą spójność. Duża wilgotność podłoża sprzyja z kolei rozwojowi grzybów na powierzchni tarasu. Olej do tarasów V33 Polski Klimat doskonale radzi sobie z tego typu zagrożeniami. Dzięki filtrom UV oraz zawartości oleju lnianego chroni on drewno przed działaniem promieniowania UV i szarzeniem. Impregnuje drewno hydrofobowo przez wypełnienie w nim porów, aby woda nie wnikała w jego przestrzenie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że drewno zachowa swoją wymiarową stabilność, i nie będzie chłonęło wody oraz będzie łatwe w codziennej pielęgnacji.

Krok 2. Przygotowanie tarasu – czyszczenie

Przed przystąpieniem do nakładania oleju na taras, niezbędne jest jego dokładne oczyszczenie. Z powierzchni należy usunąć kurz i brud. W przypadku desek ryflowanych należy szczególnie zwrócić uwagę na zagłębienia. Niezniszczone, surowe lub zaolejowane drewno należy lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie umyć. Zazwyczaj do umycia tarasu wystarczy woda z łagodnym środkiem myjącym, np. Środkiem do czyszczenia tarasów V33, sprawdzi się też myjka ciśnieniowa.

Olej może być nakładany jedynie na suche drewno, dlatego czyszczenie tarasu dobrze jest zaplanować na poprzedni dzień, by deski zdążyły całkowicie wyschnąć.

A co jeśli taras jest pokryty farbą lub lakierem?

W tym przypadku przed nałożeniem oleju należy usunąć całkowicie starą warstwę wykończeniową mechanicznie (papier ścierny, szlifierka lub cykliniarka), a następnie powierzchnię starannie odpylić i umyć.

Zabezpieczenie drewna
Autor: V33

Krok 3. Impregnacja biobójcza

Drewno zabezpieczone impregnatem biobójczym, np. Impregnatem do drewna budowlanego V33, jest znacznie bardziej odporne na szkodliwe działanie grzybów oraz owadów. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku rodzimych, miękkich gatunków drewna, takich jak sosna czy świerk. Jednak aby impregnacja była możliwa, powierzchnia drewna nie może być pokryta żadną warstwą wykończeniową, w przeciwnym razie impregnat nie będzie mógł wniknąć w głąb drewna, aby je właściwie chronić.

Impregnacja biobójcza tarasu możliwa jest zatem w dwóch przypadkach: gdy impregnujemy nowe, surowe deski tarasowe, lub bezpośrednio po usunięciu starych warstw powłokotwórczych (lakier , farba), ale przed nałożeniem oleju.

Jeśli taras jest już pokryty olejem, a nie był wcześniej zabezpieczony przed biokorozją, należy szczególnie dbać, aby zabezpieczająca go warstwa oleju zawsze była w dobrym stanie.

Krok 4. Nakładanie oleju

Olej nakładamy dość obficie pędzlem na całej powierzchni tarasu i czekamy maksymalnie 30 minut. Po tym czasie należy zebrać z powierzchni nadmiar oleju przy użyciu bawełnianej szmatki, tak, aby powierzchnia była sucha i matowa. Przy wyższych temperaturach powietrza należy szczególnie uważać, aby olej nie zaczął wysychać na powierzchni, ponieważ powstała w ten sposób warstwa będzie trudna do usunięcia. Po upływie ok. 24 godzin aplikację oleju należy powtórzyć, postępując w ten sam sposób. Przez następne 24 godziny najlepiej nie korzystać z tarasu i nie ustawiać na nim żadnym sprzętów. Jest to czas potrzebny do tego, by olej mógł się odpowiednio utwardzić i trwale zabezpieczyć drewno.

To czy drewno jest wystarczająco nasączone olejem najłatwiej jest sprawdzić za pomocą testu kropli wody. W tym celu na deskę tarasową zabezpieczoną olejem należy nalać odrobinę wody. Jeśli woda pozostaje na powierzchni, oznacza to, że drewno jest wystarczająco zaimpregnowane. Jeśli natomiast wnika w powierzchnię, należy nałożyć kolejną warstwę oleju.

Zabezpieczenie drewna
Autor: V33
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE