Jakie rośliny wybrać do zakładania żywopłotu?

2015-09-22 13:40

Gdy zakładamy żywopłot chcemy, aby chroniąc jednocześnie zdobił ogród. Podpowiadamy jakie rośliny wybrać do zakładania żywopłotu, aby nie tylko osłaniał ogród, ale też sam w sobie był ozdobą.

Żywopłot izoluje działkę od świata zewnętrznego, chronią ją przed kurzem ulicy i w pewnym stopniu przed hałasem, zapewnia poczucie prywatności. Jest też świetną oprawą dla roślin w ogrodzie.

Pnącza na żywopłot

Wzdłuż ogrodzenia można posadzić pnącza, na przykład: bluszcz pospolity, wiciokrzew Browna, japoński, pomorski i przewiercień, winobluszcz pięciolistkowy, a także niektóre powojniki. Szybko rosną, więc już po dwóch-czterech latach zasłonią działkę – wiele z nich pięknie kwitnie. Poza tym zajmują mało miejsca, można je więc potraktować jako dobre tło ogrodowych kompozycji.

Rośliny na żywopłot nieformowany

Bardzo dekoracyjne są żywopłoty z rożnych gatunków krzewów swobodnie rosnących (nieprzycinanych w regularne kształty). Bujny, z miękko pokładającymi się pędami, często obsypany kwiatami i owocami – w niewymuszony sposób zdobi działkę. Niestety, taki żywopłot zajmuje sporo miejsca.

Dobrze uformowany żywopłot ...
Rośliny na żywopłot

Autor: Andrzej Szandomirski

... powinien być szerszy u podstawy i węższy u szczytu. Pierwsze cięcie żywopłotu jest bardzo ważne, bo od niego zależy jego późniejszy wygląd i to, czy rośliny się przyjmą. Cięcie pobudza je bowiem do wypuszczania nowych pędów i powoduje lepszy rozwój korzeni.

Wyższe rośliny warto uzupełnić niższymi, dzięki temu powstanie malowniczy i gęsty żywopłot otaczający działkę miękką linią. Można wybierać gatunki i odmiany różniące się barwą liści (na przykład berberys Thunberga i czerwonolistna odmiana 'Atropurpurea', berberys ottawski i odmiana 'Superba', dereń biały 'Aurea' i 'Elegatissima', pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' i 'Luteus') i ładnie kwitnące (forsycja pośrednia, jaśminowiec wonny, ketmia syryjska, kolkwicja chińska, krzewuszka cudowna, pigwowiec pośredni, tawuła van Houtte’a, złotlin japoński, żylistek pośredni, a także wiele róż).

Żywopłot w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE