Jakie rośliny wybrać do zakładania żywopłotu?

2015-09-22 13:40

Gdy zakładamy żywopłot chcemy, aby chroniąc jednocześnie zdobił ogród. Podpowiadamy jakie rośliny wybrać do zakładania żywopłotu, aby nie tylko osłaniał ogród, ale też sam w sobie był ozdobą.

Żywopłot izoluje działkę od świata zewnętrznego, chronią ją przed kurzem ulicy i w pewnym stopniu przed hałasem, zapewnia poczucie prywatności. Jest też świetną oprawą dla roślin w ogrodzie.

Pnącza na żywopłot

Wzdłuż ogrodzenia można posadzić pnącza, na przykład: bluszcz pospolity, wiciokrzew Browna, japoński, pomorski i przewiercień, winobluszcz pięciolistkowy, a także niektóre powojniki. Szybko rosną, więc już po dwóch-czterech latach zasłonią działkę – wiele z nich pięknie kwitnie. Poza tym zajmują mało miejsca, można je więc potraktować jako dobre tło ogrodowych kompozycji.

Rośliny na żywopłot nieformowany

Bardzo dekoracyjne są żywopłoty z rożnych gatunków krzewów swobodnie rosnących (nieprzycinanych w regularne kształty). Bujny, z miękko pokładającymi się pędami, często obsypany kwiatami i owocami – w niewymuszony sposób zdobi działkę. Niestety, taki żywopłot zajmuje sporo miejsca.

Dobrze uformowany żywopłot ...
Rośliny na żywopłot

Autor: Andrzej Szandomirski

... powinien być szerszy u podstawy i węższy u szczytu. Pierwsze cięcie żywopłotu jest bardzo ważne, bo od niego zależy jego późniejszy wygląd i to, czy rośliny się przyjmą. Cięcie pobudza je bowiem do wypuszczania nowych pędów i powoduje lepszy rozwój korzeni.

Wyższe rośliny warto uzupełnić niższymi, dzięki temu powstanie malowniczy i gęsty żywopłot otaczający działkę miękką linią. Można wybierać gatunki i odmiany różniące się barwą liści (na przykład berberys Thunberga i czerwonolistna odmiana 'Atropurpurea', berberys ottawski i odmiana 'Superba', dereń biały 'Aurea' i 'Elegatissima', pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' i 'Luteus') i ładnie kwitnące (forsycja pośrednia, jaśminowiec wonny, ketmia syryjska, kolkwicja chińska, krzewuszka cudowna, pigwowiec pośredni, tawuła van Houtte’a, złotlin japoński, żylistek pośredni, a także wiele róż).

Żywopłot w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają