Kwiaty doniczkowe potrzebują dostępu do światła – postaw je blisko okna

2016-03-01 13:00 Opracowanie: redakcja serwisu

Kwiaty doniczkowe potrzebują do prawidłowego wzrostu światła i wody. Jeśli chcemy zapewnić roślinom dobre warunki wzrostu, postawmy je blisko okien. Dobrej jakości okna zapewnią kwiatom doniczkowym odpowiednią ilość światła.

W naszych domach i mieszkaniach uprawiamy rozmaite kwiaty doniczkowe. Wśród nich niewiele jest takich gatunków, które dobrze radzą sobie w pomieszczeniach, gdzie panują złe warunki świetlne. Większość roślin doniczkowych uprawianych we wnętrzach wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych. Dlatego w mieszkaniach wybierajmy dla nich pomieszczenia z oknami. Pamiętajmy jednak, że przeważająca większość kwiatów doniczkowych nie lubi też, gdy na ich liście czy kwiaty bezpośrednio padają promienie słoneczne – mogą ulegać wtedy poparzeniom.

Jak wyglądają kwiaty doniczkowe, które mają za mało światła

Rośliny doniczkowe niedostatecznie oświetlone, do których dociera zbyt mała ilość światła, wyczerpują swoje substancje zapasowe. Wzrost roślin staje się wolniejszy, wydłużają się międzywęźla, łodygi stają się wiotkie, odległości między liśćmi nadmiernie się zwiększają, a same liście jaśnieją i stają się jakby przeźroczyste. Najbardziej niedostatek światła odczuwają gatunki roślin o liściach jasnych i pstrych – mogą one nawet utracić swoje dekoracyjne wzory. Wskutek niedostatecznego oświetlenia znacznie spada atrakcyjność naszych – dotychczas pięknych i dekoracyjnych – kwiatów doniczkowych.

Co zrobić, by kwiaty doniczkowe dobrze rosły w domu? Postaw je przy oknie!

Jeśli chcemy, by kwiaty doniczkowe, którymi ozdabiamy nasze wnętrza, dobrze rosły, należy bezwzględnie zapewnić im właściwe warunki wzrostu, wśród których niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie.  

Dla roślin doniczkowych wybieramy w domu najczęściej miejsce, w którym ładnie się prezentują, chociaż bardzo często akurat tam nie ma odpowiednich dla roślin warunków wzrostu. W konsekwencji po jakimś czasie roślina rośnie coraz słabiej i kwitnie mniej obficie. Szczególnie dotyczy to roślin, które wymagają stanowisk nasłonecznionych. Dlatego, jeśli chcemy by wzrost i rozwój kwiatów doniczkowych lubiących dużo światła był prawidłowy, ustawmy je blisko okien. Niekoniecznie musimy stawiać je bezpośrednio na parapetach. Równie dobre jest miejsce w najbliższym sąsiedztwie okna.

Kwiaty doniczkowe przy oknie – uważaj podczas wietrzenia

Pamiętajmy o tym, że jeśli ustawimy rośliny doniczkowe na parapecie okiennym, to podczas wietrzenia – zwłaszcza w okresie zimowym – zimne powietrze może zaszkodzić roślinom. To zagrożenie dotyczy także roślin ustawianych przy oknach nieszczelnych, które w niekontrolowany sposób przepuszczają mroźne powietrze z zewnątrz do przestrzeni nad parapetem.
Taka sytuacja nie będzie miała miejsca, gdy w domu zamontowane są okna szczelne i energooszczędne.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE