MSZYCE - ochojniki na jodle. Jak zwalczać ochojniki

Na iglakach, na przykład na jodle kalifornijskiej, można czasem zauważyć białe drobinki, które wyglądają, jakby były z waty. To mszce: ochojniki. Jak zwalczyć mszyce na jodle? Ochojniki na jodle.

Drobniutkie białe kłaczki na igłach świadczą o występowaniu na roślinie ochojników. Są to mszyce pokryte białą woskową wydzieliną,  która chroni je przed środowiskiem zewnętrznym. Szkodniki te wypijają soki z igieł (w miejscu ukłucia pojawia się żółta plamka), co przy masowym ich występowaniu sprawia, że igły brązowieją i opadają.

Jak zwalczyć mszyce: ochojniki

Zwalczanie ochojników najlepiej zacząć już wczesną wiosną. W tym czasie roślinę, na której w ubiegłym roku były mszyce, należy opryskać preparatem olejowym – Promanalem 60 EC (stężenie 2 proc.), który zniszczy zimujące larwy. W okresie wegetacji, gdy na igłach są już mszyce pokryte woskową otoczką, trzeba wykonać oprysk innym preparatem. Mogą to być na przykład Croneton 500 EC, Confidor 200 SL lub Orthene 75 SP. Wszystkie te środki stosuje się w stężeniu 0,1 proc. (1 ml preparatu na 1 l wody).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anonymous
|

Proszę zadać to pytanie jednemu z naszych ekspertów w dziale - Zapytaj Ogrodnika.

Anonymous
|

Mam w swoim ogrodzie piękną sosnę panderosę, którą nie bardzo wiem jak pielegnować!
Ostatnio pod koniec lata zaczęły masowo zółknąć i opadać igły.
Może ktoś podpowie jak podejść do tego problemu?