Jakie rośliny posadzić przy kamiennym murku?

2013-07-08 12:06 Elżbieta Borkowska-Gorączko

Kamienne murki są bardzo dobrym tłem dla ogrodowych kompozycji. Mogą być elementem aranżacji wodnej, na przykład niewielkiego spływającego po kamieniach źródełka. Jakie rośliny posadzić przy kamiennym murku?

Nasłonecznione kamienne murki łatwo się w ciągu dnia nagrzewają, a po zachodzie słońca oddają zakumulowane ciepło otoczeniu. Dlatego w ich zaciszu dobrze się czują rośliny pochodzące z cieplejszych od naszej stref klimatycznych.

Rośliny przy kamiennym murku

W takim miejscu dobrze będą rosły na przykład śródziemnomorskie zioła: lawenda, tymianek, hyzop i szałwia, a także lebiodka zwana też oregano, która dziko występuje również w Polsce. Mogą im towarzyszyć: macierzanki, estragon, rumian szlachetny, kocimiętka i złocień maruna. Rośliny te mają wiele zalet. Są odporne na brak wody (przy murku ziemia szybko się nagrzewa i przesycha) i łatwe w uprawie. Ładnie kwitną i różnią się kolorem liści (wiele z nich tworzy różnobarwne ogrodowe odmiany). Poza tym nie tylko zdobią ogród, ale też napełniają najbliższe otoczenie przyjemnym aromatem, a świeże liście wielu z nich przydają się do przyprawiania potraw.

W miejscach ograniczonych murkami można też założyć skalniak albo ogród żwirowy z odpornymi na suszę rozchodnikami, rojnikami, macierzankami, goździkami kropkowanymi, czosnkami ozdobnymi, kosaćcami bródkowatymi oraz zawciągami nadmorskimi. Lepiej nie sadzić w żwirze roślin tworzących rozłogi (będą zarastały powierzchnię) i takich, które muszą być często przesadzane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE