ABC zabezpieczania drewnianej elewacji domu i ogrodzenia

2020-03-02 9:51 Materiał sponsorowany V33

Drewniane elewacje, płoty i bramy, oprócz funkcji praktycznej, mają również olbrzymie walory estetyczne. Drewno doskonale komponuje się z ogrodem, nadając posesji naturalny i przyjazny wygląd. Warto zatem zadbać o kondycję drewnianych powierzchni i odpowiednio je zabezpieczyć.

Do największych wrogów drewna znajdującego się na zewnątrz zaliczyć należy wilgoć, promienie UV, grzyby oraz owady. Na szczęście o właściwą konserwację i zabezpieczenie drewnianych powierzchni możemy zadbać własnymi siłami.

Przygotowanie powierzchni do zabezpieczania drewna

Punktem wyjścia będzie odpowiednie przygotowanie powierzchni. Drewno nowe oraz surowe, niezabezpieczone wcześniej żadnymi środkami, należy doprowadzić poprzez szlifowanie do gładkości (papier ścierny 180). Dopiero na drewno suche, czyste i oczyszczone z pyłu możemy nałożyć impregnat chroniący przed biokorozją oraz produkt powłokotwórczy, taki jak lazura.

Przy drewnie wcześniej już pokrytym lazurą trzeba ocenić stan utworzonej przez nią powłoki. Jeśli powłoka lazury jest w stanie nienaruszonym, wystarczy dokonać zmatowienia powierzchni (papier ścierny 180), odpylić i nałożyć warstwę renowacyjną nowej lazury ochronnej.
Gdy powłoka jest zniszczona lub widoczne są ślady biokorozji, starą warstwę lakieru lub lazury usuwamy mechanicznie papierem ściernym lub przy pomocy Żelu do usuwania starych powłok V33, a następnie przeszlifowujemy aż do odsłonięcia surowego drewna.

Zabezpieczanie drewna lazurą
Autor: V33 Drewno zabezpieczone Lazurą ochronną V33 pozostanie odporne na działanie wilgoci, promieniowania UV, grzybów oraz owadów

Zabezpieczanie drewna przed biokorozją

Chcąc zabezpieczyć drewno od wewnątrz, przed biokorozją, przed nałożeniem lazury należy nałożyć na całą zabezpieczaną powierzchnię impregnat biobójczy (np. Impregnat do drewna budowlanego V33). Impregnat należy nałożyć z każdej strony zabezpieczanego elementu.
Impregnat biobójczy można stosować jedynie na drewno surowe, gdyż musi on wniknąć w głąb zabezpieczanej powierzchni. Powłoki na powierzchni drewna uniemożliwiają wnikniecie impregnatu, dlatego nie należy nakładać impregnatu na drewno pomalowane. Gdy drewno pomalowane wymaga nałożenia impregnatu, należy usunąć wcześniej warstwy wykończeniowe.
Impregnat do drewna budowlanego V33 zapewnia ochronę przed atakiem grzybów i owadów nawet na 10 lat.

Impregnat do drewna budowlanego
Autor: V33 Impregnat do drewna budowlanego V33 jest idealnym podkładem pod produkty wykończeniowe, takie jak: lazura, lakier czy olej

Zabezpieczanie drewna lazurą

Właściwe zabezpieczenie drewna lazurą ochronną polega na naniesieniu na jego powierzchnię dwóch lub trzech warstw produktu. Ilość warstw będzie zależała od ekspozycji na słońce. Jeśli zabezpieczamy stronę południową oraz zachodnią, wówczas zalecane jest nałożenie trzech warstw lazury.

  • Malowanie drewna lazurą ochronną musi być przeprowadzane w warunkach pogodowych zapewniających właściwe wysychanie – optymalna temperatura nakładania waha się pomiędzy 10 st.C a 25 st.C.
  • Powierzchnia drewna nie może być mocno nagrzana, dlatego nie zaleca się malowania lazurą w pełnej ekspozycji słonecznej. Gorące drewno może sprawić, ze produkt zbyt szybko zaschnie na powierzchni i utworzona powłoka nie zachowa pełnych właściwości.
  • Lazurę nakładamy pędzlem lub pistoletem natryskowym. W przypadku aplikacji pędzlem należy pamiętać, że najlepszy efekt wykończenia uzyskujemy, gdy produkt nakładany jest wzdłuż włókien drzewny. Pierwsza warstwa lazury powinna być cienka.
  • Warto też nabyć specjalny pędzel do malowania lakierobejcami. Szlifowanie powierzchni papierem ściernym (drobnoziarnistym 180 lub 240), zarówno przed aplikacją jak i między warstwami sprawia, że powłoka lazury lepiej przylega do podłoża oraz jest gładsza.

Lazury ochronne V33 doskonale sprawdzają się również podczas renowacji starych elewacji i ogrodzeń pokrytych wcześniej impregnatami, lakierobejcami czy lazurami. Na tak wcześniej wykończone drewno, w przypadku, gdy powłoka jest bez śladów złuszczeń, wystarczy po zmatowieniu powierzchni papierem ściernym nałożyć jedną lub dwie warstwy lazury.

Aby odpowiednio zabezpieczyć drewno, należy pamiętać o trzech etapach:

  • I etap – przygotowanie powierzchni

  • II etap – zabezpieczenie przed biokorozją – tylko w przypadku surowego drewna

  • III etap – warstwa wykończeniowa, np. lazura ochronna
Czy wiesz, że...
Lazura ochronna Polski Klimat V33

Autor: V33

Lazura ochronna Polski Klimat V33 to formuła opracowana specjalnie na zmienne, polskie warunki klimatyczne

Lazura ochronna Polski Klimat V33 zapewni ochronę do 9 lat i jednocześnie dekoruje drewno. Lazura ta ma w swoim składzie wysokiej jakości żywice, które odpowiednio zmodyfikowane i połączone z najwyższej jakości pigmentami oraz absorbentami UV tworzą na drewnie wysokochronną barierę przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych.
Lazura cechuje się dużą zdolnością odpychania wody oraz wysoką przyczepnością do powierzchni drewnianych. Ma dużą elastyczność, dzięki czemu wahania wilgotności oraz temperatury nie spowodują jej łuszczenia. Lazura bezbarwna (jako jedna z nielicznych na rynku polskim) zawiera filtry UV, dzięki czemu może być stosowana na zewnątrz.

Zabezpieczanie drewna lazurą
Autor: V33 Drewniane elewacje i ogrodzenia można zabezpieczyć lazurą ochronną
CZTERY PORY ROKU w ogrodzie
Cztery Pory Roku

Autor: GettyImages

Chcesz zobaczyć, jak zmienia się ogród w kolejnych porach roku i jakie prace należy wykonać w poszczególnych miesiącach roku?
Szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie i aranżacji ogrodu?
Potrzebujesz porad dotyczących pielęgnacji roślin?
Zajrzyj na stronę naszej nowej akcji "CZTERY PORY ROKU"!
Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci urządzić i pielęgnować ogród. Zapraszamy!

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE