Kostka brukowa przepuszczająca wodę. Patent na suchą nawierzchnię

2021-09-01 7:25 Materiał sponsorowany
Przepuszczalne kostki brukowe Posiadalo
Autor: GLADIO Nawierzchnia WATERFLOW - kostka wodoprzepuszczalna

Poznaj zalety kostki brukowej przepuszczającej wodę i ciesz się, suchą, ekologiczną nawierzchnią dookoła domu.

Ekologiczna kostka brukowa

Ekologiczne rozwiązania na nawierzchnie to coraz częściej świadomy wybór i przemyślana postawa proekologiczna. Producent kostki i płyt brukowych GLADIO nieustannie poszukuje rozwiązań, które pozwalają na zmiany w kierunku zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. – Mamy świadomość, że nie jest to jedynie przejściowa moda, ale konieczność dla otaczającego nas świata. Naszym celem jest nie tylko rozwój i dostarczanie innowacyjnych produktów, ale również ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne i ochrona tego, czego może nam zabraknąć, np. wody – mówi prezes Mirosław Wawerka.

Jesteśmy świadkami niebywale szybkiej rewolucji technologicznej oraz równie szybko pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Intensywne, długotrwałe opady deszczu, wezbrania rzek i podnoszenie się poziomu mórz, powodzie będące przyczyną strat gospodarczych, fale upałów, pożary, inne ekstremalne zjawiska pogodowe, a także pogorszenie jakości wody i zmniejszenie zasobów wodnych są obecnie na porządku dziennym. Dla miast, które nie umieją skutecznie radzić sobie ze zmianami klimatu, np. z uwagi na przestarzałe systemy odprowadzania ścieków – ekologiczne kostki i płyty  przepuszczające wodę powinny stać się priorytetem.

Utwardzając teren, warto myśleć przyszłościowo i wybrać nawierzchnię w technologii WATERFLOWTM, przepuszczalną dla wody, która zagwarantuje właściwy poziom wód gruntowych i pozwoli zachować równowagę w środowisku. KOSTKI/PŁYTY brukowe przepuszczające wodę charakteryzują się wysoką porowatością spowodowaną brakiem piasku. Około 15% objętości wyrobu wyprodukowanego w technologii WATERFLOWTM stanowią pustki międzyziarnowe*. Beton do produkcji KOSTEK/PŁYT BRUKOWYCH nie posiada zbrojenia, a jego głównymi surowcami są cementy portlandzkie wysokich klas wytrzymałościowych oraz kruszywa pochodzenia naturalnego frakcjonowane o uziarnieniu w przedziale 2 ÷ 8 mm dolomitowe/bazaltowe.

* Szczegóły procesu produkcyjnego i receptury objęte są zastrzeżeniem patentowym.

Przepuszczalność kostki brukowej

WODOPRZEPUSZCZALNOŚĆ kostki wyprodukowanej w technologii WATERFLOWTM jest 25 RAZY WIĘKSZA niż tradycyjnie zastosowanej kostki z fugami pomiędzy nimi wypełnionymi piaskiem – zdaniem Jerzego Przybińskiego – naukowca i autora pracy naukowej “Właściwości technicznych i użytkowych kostki wodoprzepuszczalnej WATERFLOWTM możliwej do zastosowania w odprowadzaniu wód opadowych i roztopowych do gruntu rodzimego z zachowaniem rygorów hydraulicznych i zasad ochrony środowiska”.

KOSTKI i PŁYTY wyprodukowane w technologii WATERFLOWTM cechują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Przepuszczalność (odprowadzanie wody) samej kostki WATERFLOWTM  sięga do 310 litrów w ciągu 1 godziny na m2. Uwzględniając dodatkowo fugi między kostkami, czas odprowadzania deszczówki z takiej nawierzchni jest na tyle szybki, że nie pojawiają się na niej kałuże. Kostka wodoprzepuszczalna o wymiarach 20 x 10 x 8 cm wytrzymuje nacisk 7 ton, jest mrozoodporna, a ponadto bardziej odporna na poślizg niż standardowa kostka czy płyta. Idealnie sprawdza się zatem zimą.

Przepuszczalne kostki brukowe Posiadalo
Autor: GLADIO

Jaka podbudowa pod wodoprzepuszczalną kostkę brukową?

Nawierzchnia zbudowana z KOSTKI WATERFLOW jest PRZEPUSZCZALNA bez względu na zastosowany rodzaj podbudowy. Pod KOSTKĘ bądź PŁYTY wyprodukowane w technologii WATERFLOWTM możemy zastosować różne rodzaje podbudowy, które mogą być przeznaczone pod ruch pieszy, lekki kołowy lub ciężki kołowy, a także podbudowę z kruszyw przyjazną dla środowiska bądź podbudowę mającą zastosowanie w przypadku potrzeby retencji wody.

Rekomendowane podbudowy:

PODBUDOWA TYP I pozwala w pełni wykorzystać zalety technologii WATERFLOWTM. Dzięki zastosowaniu kruszyw o odpowiedniej grubości, woda opadowa efektywnie wnika poprzez szczeliny do gruntu. Ten typ podbudowy jest najbardziej przyjazny dla środowiska ze względu na zastosowanie naturalnych złóż surowców kruszywa.

PODBUDOWA TYP II znajduje zastosowanie w przypadku potrzeby retencji wody w specjalnych zbiornikach podziemnych lub za pomocą innego systemu gromadzenia wody opadowej. Dzięki zastosowaniu rozwiązań pozwalających na podczyszczanie filtrowania deszczówki, woda taka może być ponownie zużyta, np. do nawadniania terenów zielonych, co sprawia, że rozwiązanie tego typu jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne.

Przepuszczalne kostki brukowe Posiadalo
Autor: GLADIO Podbudowa pod kostkę wodoprzepuszczalną WATERFLOW

Szerokie zastosowanie kostki wodoprzepuszczalnej

Nawierzchnie zbudowane z kostki przepuszczającej wodę WATERFLOWTM zapobiegają powodziom i podtopieniom, jednocześnie utwardzają powierzchnię i zapewniają równowagę hydrologiczną w środowisku, przyczyniają się do szybkiego odprowadzania wód opadowych i roztopowych z parkingów, podjazdów i ciągów pieszych do gruntu. Po takie rozwiązania coraz częściej sięgają deweloperzy, projektanci i inwestorzy.

Przepuszczalna nawierzchnia doskonale uzupełnia system magazynowania wody w zbiornikach retencyjnych w celu ochrony zasobów wodnych. Nawierzchnia taka nie wymaga instalacji infrastruktury technicznej, zatem wiąże się z niższymi kosztami odprowadzania deszczówki.

Więcej informacji na temat wodoprzepuszczalnych kostek i płyt w technologii WATERFLOWTM można znaleźć na stronie internetowej producenta lub pod numerem infolinii + 48 501 105 504.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie