Kosiarka automatyczna – wygodne koszenie trawnika w każdych warunkach

2017-03-14 14:17
Kosiarka automatyczna
Autor: STIHL Kosiarka automatyczna przy ładowarce.

Kosiarka automatyczna uwolni Cię od częstego koszenia szybko rosnącej trawy. To niemal bezobsługowe urządzenie perfekcyjnie przytnie trawnik bez względu na porę dnia, pogodę czy ukształtowanie terenu. Poznaj zasadę działania i atuty kosiarki automatycznej.

Ogród jest idealnym miejscem wypoczynku, spotkań towarzyskich i zabawy. Jego podstawę stanowi trawnik. Piękny i zadbany, w kolorze soczystej zieleni cieszy nasze oko i rozpieszcza wszystkie zmysły. Utrzymanie pięknego trawnika może być dziecinnie proste. Wystarczy wybrać kosiarkę automatyczną i cieszyć się wolnym czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi.

Przed wyborem kosiarki Jeżeli już zdecydujemy się na zakup kosiarki automatycznej warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami dotyczącymi naszego ogrodu. To ważne, aby wybrać właściwe urządzenie, które będzie odpowiadało wszystkim naszym potrzebom. A najważniejsze pytania to:

 • jak duża jest powierzchnia trawnika,
 • jak często i intensywnie korzystamy z trawnika,
 • czy trawnik to jedna duża przestrzeń, czy kilka mniejszych oddzielonych ścieżkami, alejkami, altanami,
 • czy występują zniesienia lub przewyższenia,
 • czy na trawniku znajdują się przeszkody w postaci drzew, krzewów,
 • czy pełni funkcję reprezentacyjną, czy raczej rolę boiska do gry w piłkę. Dopiero, gdy poznamy odpowiedzi na te pytania będziemy mogli wybrać odpowiedni model kosiarki automatycznej do naszego ogrodu.
Kosiarka automatyczna
Autor: STIHL Kosiarka automatyczna podczas pracy

Jak działa kosiarka automatyczna

Na rynku znajdziemy szeroką ofertę kosiarek automatycznych, które różnią się między sobą wydajnością koszenia oraz zastosowanymi rozwiązaniami dodatkowymi. W zależności od powierzchni trawnika oraz ukształtowania terenu możemy wybrać mniejszą lub większą maszynę. Jednak zasada działania pozostaje taka sama. Kosiarka automatyczna po zaprogramowaniu kosi w pełni automatycznie, niezależnie od pogody i pory dnia. Te inteligentne urządzenia samodzielnie koszą, omijają przeszkody, pokonują lekkie wzniesienia i ładują się same według potrzeby. Po skończonej pracy lub po rozładowaniu akumulatora kosiarka powraca do ładowarki. Dzięki temu trawnik będzie zawsze doskonale wypielęgnowany, a wszystko w zaledwie kilku godzin, aby można było ponownie bez ograniczeń cieszyć się urokami ogrodu.

Niezwykła elastyczność w ładowaniu i koszeniu

Kosiarka sama zaprogramowuje sobie plan koszenia i dostosowuje pracę do niego. Kosiarka się spieszy, bo ma jeszcze dużo do skoszenia? Wtedy ładuje się jeszcze szybciej. Kosiarka ma przed sobą całą noc? Wtedy ładuje się wolniej (odpowiednio oszczędniej), co zapewni przedłużenie eksploatacji akumulatora. Z korzyścią dla środowiska i portfela. Podczas koszenia kosiarka dostosowuje swoją prędkość do określonych warunków. Na przykład w gęstej i długiej trawie lub na pagórkowatym terenie – dzięki czujnikowi nachylenia.

Perfekcyjne koszenie trawnika

Kosiarka automatyczna tylko jedno pozostawia przypadkowi – trasę koszenia. Została wyposażona w losowy system koszenia. Dzięki temu cała powierzchnia trawnika jest koszona równomiernie, bez pozostawiania śladów i zawsze na taką samą wysokość. Wysokość koszenia można ustawić w prosty sposób samodzielnie dzięki centralnej regulacji koszenia.

Trawnik skoszony i co dalej?

Co zrobić ze skoszoną trawą? Czy pozostaje na trawniku i musimy ją jeszcze wygrabić? Nic podobnego. Kosiarka została wyposażona w nóż mulczujący i skoszona trawa zostaje przez niego rozdrobniona i rozrzucona równomiernie na powierzchni trawnika, stanowiąc cenny naturalny nawóz. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na utylizację ściętej trawy oraz jej nawożenie, a mimo to trawnik pozostaje niesamowicie gęsty i piękny. A wszystko to za sprawą naturalnej pielęgnacji. Po raz kolejny oszczędzamy nasz cenny czas i pieniądze.

Skomplikowana technologia?

Można się zastanawiać, czy tak zaawansowane technologicznie urządzenie będzie skomplikowane w obsłudze. Nic bardziej mylnego. Nie trzeba być ekspertem, aby obsługiwać kosiarkę automatyczną. Dzięki intuicyjnemu menu programowanie jest bardzo proste, a wyraźny i czytelny wyświetlacz LCD umożliwia obsługę urządzenia w ciemności lub przy silnym świetle słonecznym. Zmiana oprogramowania jest również niezwykle łatwa. Jeżeli to wszystko połączymy ze stałym kontaktem z serwisantem, to wówczas żadne problemy nie będą nam straszne.

Nowoczesne rozwiązania w Twoim ogrodzie

Dlaczego warto postawić na nowoczesne rozwiązania? Co możemy zyskać w ten sposób?

 • więcej wolnego czasu,
 • mniej pracy,
 • perfekcyjnie wyglądający trawnik,
 • produkt lifestylowy,
 • cichą pielęgnację trawnika,
 • urządzenie łatwe w obsłudze,
 • szybkie i wydajne koszenie,
 • koszenie i nawożenie za jednym zamachem.

Warto zastanowić się nad zakupem kosiarki automatycznej i zyskać więcej czasu na spełnianie swoich marzeń i realizację pasji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE