25. Międzynarodowa Wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE” 2017 - podsumowanie

2017-09-13 13:49

25. edycja Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE już za nami! U nas znajdziesz podsumowanie tegorocznej wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE. Dowiedz się, jakie atrakcje przyciągnęły najwięcej zwiedzających i jakie rośliny wygrały Konkurs Nowości.

Jubileuszowa, 25. edycja międzynarodowych targów roślin „ZIELEŃ TO ŻYCIE”, odbyła się w dniach 31 sierpnia - 2 września w Warszawie w EXPO XXI.  Targom po raz drugi towarzyszyło Flower Expo Polska – poświęcone kwiatom ciętym, doniczkowym i florystyce. W klimat japońskiej sztuki ogrodowej wprowadził odwiedzających Bonsai Show – wystawa drzew i pokazy.
Najbogatsza w kraju oferta roślin do terenów zieleni, ogrodów i wnętrz, a także technika, wyposażenie i dekoracje do ogrodów oraz mnóstwo praktycznych informacji z najlepszego źródła, przyciągnęła odwiedzających, zarówno zawodowo zajmujących się zielenią, jak również pasjonatów.

ZIELEŃ TO ŻYCIE 2017 - wystawcy, seminaria, warsztaty

W targach wzięło udział 300 wystawców z 12 krajów. Najliczniej poza Polską reprezentowana była Holandia, następnie Belgia, Dania i Francja. Targi odwiedziło 16860 gości w tym 7037 profesjonalistów z 40 krajów. Dwa pierwsze dni przeznaczone były dla profesjonalistów. Branżowi goście zainteresowani ofertą targów to przede wszystkim producenci roślin – szkółkarze i ogrodnicy, kupcy i zarządzający placówkami handlowymi, architekci krajobrazu i tworzący tereny zieleni, specjaliści samorządowi zajmujący się zielenią publiczną, floryści, właściciele kwiaciarń, hurtownicy, dostawcy techniki ogrodniczej, produktów i usług. Ostatni dzień targów otwarty był dla szerokiej publiczności – wszystkich zainteresowanych roślinami i nowościami do urządzania ogrodu. Pełne inspirujących pomysłów stoiska, piękne rośliny i możliwość zdobycia rzadkich odmian na towarzyszącym wystawie kiermaszu to pewne punkty programu każdej edycji Zieleń to życie.  

Tegoroczne hasło przewodnie "Odetchnij zielenią" skupiało uwagę na ekologiczne i społeczne korzyści z otaczania się roślinami. Szerzej tematyką zajęli się uczestnicy towarzyszącej targom konferencji "Mocno Zielone Miasto"’, która zgromadziła ona ponad 250 specjalistów z 82 miejscowości całego kraju.
W ramach targów odbywały się także seminaria i warsztaty, spotkania z ekspertami – m.in. skierowane do architektów krajobrazu warsztaty z oprogramowania do projektowania, warsztaty z projektowania angielskich ogrodów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy międzynarodowych mistrzów florystyki oraz pokazy kształtowana bonsai i prezentacja ponad 60 prac bonsaistów. W ramach otwartych prelekcji pasjonaci mogli poznać żywieniowe i kosmetyczne moce ziół – dzikich i ogrodowych, wartości pszczelich produktów, jak i dlaczego uprawiać ogród zgodnie z naturą, jakie są niezawodne rośliny do ogrodowych aranżacji.

ZIELEŃ TO ŻYCIE - konkursy

Konkursy towarzyszące wystawie budzą zawsze emocje i przyciągają oprócz samych wystawców także odwiedzających i obserwatorów.

W ramach konkursu o nagrodę ZIELONY LAUR oceniano  produkty, technologie dla szkółkarstwa, ogrodu i terenów  ieleni oraz koncepty sprzedażowe. ZIELONY LAUR za produkt dla szkółkarstwa otrzymała firma Clematis Źródło Dobrych Pnączy za Katalog roślin 2017-2018. Wyróżnienie otrzymała Hurtownia Szkółkarska J.Z.W. CUR za jabłoń wieloodmianową.

Rozstrzygnięto także jedyny w Polsce, prestiżowy Konkurs ROŚLIN NOWOŚCI. Spośród 19 zgłoszonych roślin jury wyłoniło czterech medalistów i przyznało dwa wyróżnienia.

 • ZŁOTY MEDAL: tawułka (Astilbe) COLOR FLASH 'Beauty of Ernst' zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH – Szkółka Bylin, Przemysław Godlewski,
 • SREBRNY MEDAL: powojnik (Clematis) ‘Taiga’ PBR zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy oraz zadrzewnia okazała (Diervilla ×splendens) DIVA 'El Madrigal' PBR zgłaszający: Szkółki KUROWSCY
 • BRĄZOWY MEDAL: cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) 'Karaca' zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan Nowaczyk
 • WYRÓŻNIENIA: budleja (Buddleja) 'Pink Micro Chip' zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan Hajdrowski oraz żylistek (Deutzia) ‘YUKI CHERRY BLOSSOM' PBR zgłaszający: PEPINIERES MINIER – Minier Solutions PRO
 • WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY: Dereń (Cornus) VENUS ® PBR zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów Fryszkowscy.

Najlepsze aranżacje stoisk uhonorowano WAWRZYNAMI.
stoiska roślinne

 • SZKÓŁKA  SZMIT – ZŁOTY WAWRZYN
 • SZKÓŁKI ROŚLIN OZDOBNYCH WAŻYŃSCY – SREBRNY WAWRZYN
 • RADZIS SZKÓŁKA ROŚLIN – BRĄZOWY WAWRZYN

stoiska nieroślinne

 • ICL Polska Sp. z o.o. - ZŁOTY WAWRZYN
 • ANDREAS STIHL Sp. z o.o. - SREBRNY WAWRZYN
 • EDUCARIUM Sp. z o.o. - BRĄZOWY WAWRZYN

stoiska florystyczne

 • Plastiflora Sp. z o.o., Sp. K. - ZŁOTY WAWRZYN
 • Van Vliet Flower Group - SREBRNY WAWRZYN
 • Flowerforce B.V. - BRĄZOWY WAWRZYN
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie