| muratordom.pl » Wnętrza » AGD i RTV » Plazma czy LCD?

Plazma czy LCD?

Decydując się na zakup telewizora, jednej rzeczy jesteśmy prawie pewni: kupimy płaski ekran. Telewizorów kineskopowych praktycznie już nie ma, więc wybieramy spośród szerokiej  gamy odbiorników plazmowych i LCD.

Autor: Marcin Czechowicz

Zanim dokonamy zakupu, zadajmy sobie i sprzedawcy kilka pytań:

Czy nowy telewizor nie będzie za duży do mojego mieszkania?

Jeżeli przyzwyczaiłeś się do telewizora kineskopowego i boisz się, że nowe urządzenie okaże się za duże do Twojego mieszkania lub też dysponujesz niewielkim metrażem, pamiętaj:

  • dzięki proporcjom ekranu 16:9, zastosowanym w płaskich telewizorach, taki obraz możemy oglądać z dużo mniejszej odległości niż obraz kineskopowy.
  • w przypadku technologii plazmowej lub LCD możesz bez obaw zainwestować w większy calarz. 42-calowy ekran można oglądać z odległości nawet 160 cm.
  • na początku ustal, gdzie chcesz ustawić telewizor i z jakiej odległości będziesz go oglądać, a dopiero potem wybierz wielkość ekranu.

Uwaga! minimalna odległość kanapy od telewizora powinna być trzy razy większa od wysokości ekranu. 

Na dużej przestrzeni, w salonie bądź pokoju telewizyjnym lepiej się sprawdzi telewizor plazmowy, powyżej 32 cali. Świetnie odwzorowuje kolory i ruch, co czyni go idealnym do rodzinnego oglądania filmów i relacji sportowych. Natomiast do mniejszego pokoju, sypialni, kuchni czy pomieszczenia bardzo nasłonecznionego warto wybrać ekran LCD. Jest bowiem dostępny w mniejszych calarzach  i nie odbija bocznego światła.

Czy lepszy będzie odbiornik Full HD?

Jeżeli zamierzasz kupić telewizor mniejszy niż 42 cale, Full HD nie będzie miało znaczenia, gdzie istotne różnice po prostu nie będą widoczne.

Dla najbardziej wymagających kinomanów polecane są większe ekrany Full HD. Ci, którzy marzą o kinie domowym, z pewnością docenią najwyższą rozdzielczość dostępną na rynku, przekraczającą 2 mln pikseli (Full HD). Pamiętajmy, że nie należy wybierać telewizorów SD (Standard Definition). Jest to przestarzała technologia, nieprzystająca do obecnych warunków rozwoju obrazu cyfrowego.

Uwaga! Wszystkie telewizory HD Ready oraz Full HD są przystosowane do odbioru sygnału cyfrowego, który będzie obowiązywał w Polsce już od połowy 2015 r.

Co to jest kontrast?

Kontrast to możliwość odtworzenia czystej bieli i głębokiej czerni. Współczynnik kontrastu to różnica pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi punktami wyświetlanymi w tym samym momencie. Im wyższy współczynnik, tym obraz jest mniej płaski i lepiej odwzorowuje rzeczywistość.

Z reguły telewizory plazmowe pozwalają osiągnąć większy kontrast niż telewizory LCD. W ekranach plazmowych światło jest rozświetlane tylko w pojedynczych punktach, dzięki czemu inne mogą zachować swoją naturalną czerń. Z kolei standardowe telewizory LCD są w całości podświetlane, a kolor czarny (a właściwie szary) jest efektem blokowania światła przez pojedyncze piksele.

Uważaj na parametry w różny sposób przedstawiane przez producentów. Nie można porównywać kontrastu statycznego (natywnego) z dynamicznym. Kontrast statyczny to wartość realna, natomiast dynamiczny jest wartością, którą różni producenci mogą manipulować – może być sztucznie powiększany programowo. Żeby dobrze porównać dwa modele, zawsze posługuj się kontrastem statycznym (natywnym).

Czy będę mógł oglądać obraz pod dużym kątem?

Jednym z największych atutów technologii plazmowej jest szeroki kąt patrzenia. Podobnie jak w telewizorach kineskopowych, przekracza on 170 stopni. W ostatnim czasie technologia LCD również się rozwinęła w tym zakresie i w lepszych modelach kąt patrzenia jest zbliżony do tego w technologii plazmowej (np. panele IPS Alpha).

Uwaga! Niektóre tanie modele w technologii LCD (np. panele MVA) mogą zmniejszać nasycenie barw przy kącie powyżej 50 stopni.

Jak najlepiej porównać parametry różnych telewizorów w sklepie?

Po pierwsze, pamiętaj, że parametry podawane przez producentów powstają w wyniku badań laboratoryjnych, indywidualnych dla każdego producenta. Po drugie, poproś sprzedawcę o włączenie tego samego sygnału na kilku wybranych odbiornikach. Najlepiej, żeby był to sygnał, który najczęściej oglądasz w domu: kablówka, antena naziemna, DVD bądź Blu-Ray. Po trzecie, poproś o pokazanie zarówno statycznych treści, jak i filmów czy obrazów dynamicznych – np. sportowych.

Dlaczego telewizor, który ma idealny obraz w sklepie, w domu wydaje się gorszy?

Technologia LCD lepiej prezentuje się w warunkach sklepowych, przy silnym natężeniu światła. Plazma natomiast korzystniej wypada przy mniejszym natężeniu światła, np. w mieszkaniu. Żeby dokładnie porównać obraz na ekranie LCD i plazmowym, poproś sprzedawcę, o ile to możliwe, o zmniejszenie natężenia światła. W ten sposób będziesz mógł zbliżyć warunki do domowych. Dzięki temu nie rozczarujesz się, przenosząc telewizor ze sklepu do domu.

Czy nowy telewizor będzie dobrze odbierał sygnał z kablówki?

Sygnał z kablówki jest zdecydowanie mniej doskonały i słabszy niż sygnał z platform cyfrowych. Obie technologie powinny jednak sobie poradzić z odbiorem sygnału analogowego, jednak dużo bardziej tolerancyjna w tym zakresie jest technologia plazmowa.

Na słaby sygnał analogowy pozornie podobne modele telewizorów mogą reagować w inny sposób. Jeżeli w domu odbierasz sygnał przede wszystkim z kablówki, poproś sprzedawcę o porównanie kilku wybranych przez Ciebie modeli telewizorów właśnie przez podłączenie do sygnału analogowego.

Który telewizor będzie najtańszy w użytkowaniu?

Obecnie producenci zarówno telewizorów LCD, jak i plazmowych, robią wszystko, żeby nowe modele były jak najmniej energochłonne.

Istnieje powszechna opinia, że mniej prądu pobierają ekrany LCD. To prawda, jednak, jak się okazuje, miesięczna różnica w utrzymaniu może być naprawdę niewielka. W technologii plazmowej pobór prądu zależy od jasności obrazu. Im ciemniejsze sceny oglądamy, tym zużycie prądu jest niższe i zdecydowanie mniejsze niż w telewizorach LCD (w telewizorach każdy piksel jest podświetlany oddzielnie, w telewizorach LCD podświetlany jest cały ekran).

Porównując średnie zużycie prądu 37-calowego telewizora plazmowego (189 W)* oraz odbiornika  LCD (160 W)  i przyjmując cenę 30 gr. za 1kWh, nasze miesięczne (30 dni przez 6h dziennie) utrzymanie telewizorów będzie wynosiło odpowiednio 10,26 zł i 8,64 zł, a więc w obu przypadkach porównywalnie. Różnica w kosztach utrzymania 37-calowego telewizora plazmowego i LCD to zaledwie 19 zł w skali roku*!

*Zużycie prądu (użytkowanie) 37-calowego telewizora plazmowego (Panasonic TH-37PV8P) oraz 37-calowego telewizora LCD (Panasonic TX-37LZD800P) podawane przez producenta.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom, który jest bezpieczny. Poznaj najciekawsze...

Rozwiązania, sprawiające, że dom może stać się inteligentny i bezpieczny, są coraz lepiej dostępne, przez co...

Salon bez błędów. Zaplanuj we wnętrzu miejsce na...

To, gdzie usytuujesz w salonie kominek, zależy od tego, czy marzy ci się cały kącik kominkowy, czy tylko...

Jaki odkurzacz piorący? Odkurzacz z funkcją...

Odkurzacz z funkcją prania odkurza i pierze - dywany, wykładziny, obicia mebli. Bardzo przydatne urządzenie,...

Siła i moc odkurzaczy

Wymagania użytkowników stale rosną. Nie chodzi jedynie o nowe funkcje odkurzacza, ale również o...

Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?

Wieszanie telewizora na ścianie jest możliwe dzięki specjalnym uchwytom do telewizorów. Sprawdź, jak dobrać...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT