| muratordom.pl » Wnętrza » AGD i RTV » Bezpieczny telewizor

Bezpieczny telewizor

Telewizor często stanowi centralny punkt w mieszkaniu. Z reguły odbiornik ustawiony jest w salonie, na wyciągnięcie ręki małego dziecka. Co zrobić, żeby był on jak najbardziej bezpieczny dla zdrowia malucha?

Autor: Jupiterimages

Czy duży ekran będzie dobry dla dziecka?

Telewizory z płaskim ekranem dostępne są w dużo większych rozmiarach niż tradycyjne modele. Przestała nas ograniczać technologia, a nowoczesne odbiorniki możemy oglądać ze znacznie mniejszej odległości niż tradycyjne telewizory kineskopowe. Przed 37-calowym ekranem plazmowym bądź LCD kanapę można ustawić w odległości mniejszej niż dwa metry. Z wyliczeń specjalistów wynika, że minimalna odległość powinna odpowiadać trzykrotności wysokości ekranu.

Pamiętajmy jednak, że dla zdrowia naszego dziecka odległość powinna być większa nawet 2 razy.

Który płaski ekran będzie bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne?

Podatność na uszkodzenia mechaniczne nie zależy od wielkości ekranu, a od technologii, w której telewizor został wykonany. Jeżeli mamy w domu małe dziecko, musimy wziąć pod uwagę, że będzie ono dotykało ekranu, naciskało na niego, stukało itp. W skrajnych przypadkach może nawet rzucić w niego zabawką. Przy zakupie telewizora warto więc zwrócić uwagę, czy ekran będzie odporny na działanie takich czynników.

Ekrany LCD wypełnione są substancją płynną (ciekły kryształ), która pod naciskiem rozlewa się i może pozostawiać smugi. Pierwotnie pomyślane jako ekrany monitorów i urządzeń elektronicznych, pokryte są dość cienką powłoką ze sztucznego tworzywa. Jeżeli zatem zdecydujemy się na telewizor LCD, pamiętajmy, że łatwo go uszkodzić. Powinniśmy go ustawić w miejscu trudno dostępnym dla dziecka.

Problemu tego unikniemy, kupując telewizor plazmowy. Każdy ekran plazmowy zabezpieczony jest hartowaną szybą, która w pełni chroni go przed uszkodzeniami. Dzięki temu, mamy pewność, że nawet przy silnym uderzeniu, będzie bezpieczny. Nie musimy się martwić, że odbiornik stoi w zasięgu ręki naszego dziecka.

Jak oglądać, by nie męczyć oczu?

Nie chcesz, żeby Twoje dziecko spędzało czas przed telewizorem? Możesz po prostu go wyłączyć albo ograniczyć jego negatywny wpływ. Rozsądnie użytkowany telewizor może być dla malucha źródłem rozrywki i edukacji. Pamiętaj jednak, żeby Twoje dziecko nie oglądało telewizji jednorazowo dłużej niż godzinę.

Przede wszystkim należy unikać zbyt jasnego obrazu i odbicia jaskrawego światła. Nie pozwalaj, by dziecko oglądało telewizję w zbyt jasnym bądź ciemnym pomieszczeniu. Oczy najmniej się zmęczą przy świetle o umiarkowanym natężeniu. Podobnie jest ze światłem płynącym z telewizora. Zbyt jasny obraz może negatywnie wpływać na wzrok dziecka.

Telewizory LCD są podświetlane w całości, stąd też nie mogą kontrolować jasności obrazu w poszczególnych jego częściach. Im jaśniejsza scena, tym intensywniejsze światło. Odbiorniki plazmowe, ze względu na swoją konstrukcję (każdy piksel mają podświetlony oddzielnie), mogą monitorować poziom jasności niezależnie w różnych miejscach i ograniczać go nawet o 80 proc. w najjaśniejszych punktach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Jak pokazują badania przeprowadzone przez profesora japońskiego Uniwersytetu w Osace, Akirę Okadę, zbyt jaskrawe światło jest dużo bardziej męczące dla oczu. Badani określili obraz plazmowy jako ciemniejszy i mniej błyszczący niż w telewizorze LCD. Okazał się on również mniej męczący i bardziej wyraźny. Objawem męczenia się oczu jest wzrost aktywności powieki. Laboratoryjnie sprawdzono więc wpływ obrazu na częstotliwość mrugania. Okazało się, że godzina oglądania telewizora plazmowego powoduje wzrost aktywności powieki o ok. 110%, natomiast LCD o 140%.

Oczyszczanie powietrza - dom wolny od alergii

Zobacz, jak zadbać o prawidłowe oczyszczanie powietrza w domu, aby pozbyć się alergenów. Na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Siła i moc odkurzaczy

Wymagania użytkowników stale rosną. Nie chodzi jedynie o nowe funkcje odkurzacza, ale również o...

Nowy, energooszczędny sprzęt AGD już niedługo w...

Od 1 września wszystkie nowe odkurzacze muszą mieć etykiety energetyczne takie, jak inny sprzęt AGD np....

Sprzęt AGD z dużymi możliwościami. Inteligentne...

Inteligentne rzecz coraz śmielej wkraczają do domów i naszej codzienności. Nowoczesny sprzęt AGD sam...

Mieszkaj tanio i ekologicznie. Wyłącz stand-by...

Średnio w Polsce na gospodarstwo domowe przypadają cztery urządzenia z włączonym stand-by (stanem czuwania)...

Niewielka parownica, która poradzi sobie z...

Urządzenie, które nie potrzebuje środków chemicznych, by w domu lśniło? To parownica. Gorąca...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT