| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Czym projekt budowlany różni się od projektu domu jednorodzinnego?

Czym projekt budowlany różni się od projektu domu jednorodzinnego?

Projekt budowlany musi być zgodny z decyzją o warunkach zabudowy wydaną dla działki albo ustaleniami  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Projekt budowlany jest niezbędny, ponieważ dołączasz go do wniosku o pozwolenie na budowę. Jedną z jego składowych jest część architektoniczo-budowlana, czyli projekt domu jednorodzinnego.

Projekt budowlany jest niezbędny, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Musi być zgodny z warunkami zabudowy wydanymi dla działki albo ustaleniami planu miejscowego.

Co zawiera projekt budowlany

Każdy projekt budowlany składa się z dwóch części:

 1. architektoniczno-budowlanej, czyli projektu domu określającego jego funkcję, formę i konstrukcję oraz proponowane rozwiązania techniczne i materiałowe;
 2. projektu zagospodarowania działki, który musi być sporządzony na zaktualizowanej mapie geodezyjnej i zawierać przede wszystkim:
  • określenie granic działki;
  • obrys planowanych budynków;
  • sieć przyłączy;
  • układ komunikacyjny
  • oraz układ zieleni.

Projekt domu jednorodzinnego: indywidualny lub gotowy

Możemy wybrać projekt indywidualny, jeśli chcemy, aby dom był niepowtarzalny albo mamy co do niego szczególne wymagania.

W wypadku projektu indywidualnego możemy zlecić projektantowi załatwienie dalszych formalności, np. pozwolenia na budowę.

Inna możliwość to projekt gotowy, powtarzalny. Wtedy cena jest niższa i stała, ale trzeba pamiętać, że projekt musi zostać dostosowany do naszej działki i warunków zabudowy. Adaptacja projektu, jeżeli nie uwzględnia większych zmian, będzie kosztować mniej więcej tyle samo co projekt.

Projekt jest chroniony prawami autorskimi, nie można go więc zmieniać w trakcie budowy bez zgody autora. W wypadku istotnych zmian konieczne będzie ponowne przedłożenie poprawionego projektu w urzędzie i ubieganie się o zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę.

W projektach gotowych często jest zaznaczony możliwy zakres zmian zaakceptowany bezterminowo przez autora. W biurze projektowym kompleksowo projekt domu jednorodzinnego przygotowują wspólnie:

 • architekt;
 • inżynier konstruktor;
 • inżynier instalator.

Uwaga! Wszyscy ci fachowcy muszą należeć do odpowiednich izb branżowych, mieć uprawnienia potwierdzone egzaminem przed samorządami zawodowymi i wpisem do rejestru prowadzonego przez izby. Jest to warunek niezbędny do tego, abyśmy mogli otrzymać z urzędu pozwolenie na budowę domu.

Przeczytaj dodatkowo:
Przed budową domu sprawdź minimalne odległości...

Zanim kupimy działkę i projekt domu warto zapoznać się z niektórymi przepisami prawa. Bardzo istotne...

Hydranty wewnętrzne - kiedy trzeba je montować?...

Zgodnie z przepisami ochrony przeciwpożarowej, w niektórych typach budynków należy zainstalować...

Zmiany w odrolnieniu gruntów – co przewidują...

Proponowane zmiany dotyczące odrolnienia gruntów, weszły w życie 10 października br. Kiedy zatem...

Zmiany w opłatach za wycięcie drzew: procedura...

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody powodują modyfikację zasad uzyskiwania zgody na wycięcie drzewa lub...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Spór z sąsiadem o granicę działki. Jak sprawdzić...

Spór o granicę działki to chyba najbardziej typowy konflikt z sąsiadem. Dlatego przed kupnem działki...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.