| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Czym projekt budowlany różni się od projektu domu jednorodzinnego?

Czym projekt budowlany różni się od projektu domu jednorodzinnego?

Projekt budowlany musi być zgodny z decyzją o warunkach zabudowy wydaną dla działki albo ustaleniami  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Projekt budowlany jest niezbędny, ponieważ dołączasz go do wniosku o pozwolenie na budowę. Jedną z jego składowych jest część architektoniczo-budowlana, czyli projekt domu jednorodzinnego.

Projekt budowlany jest niezbędny, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Musi być zgodny z warunkami zabudowy wydanymi dla działki albo ustaleniami planu miejscowego.

Co zawiera projekt budowlany

Każdy projekt budowlany składa się z dwóch części:

 1. architektoniczno-budowlanej, czyli projektu domu określającego jego funkcję, formę i konstrukcję oraz proponowane rozwiązania techniczne i materiałowe;
 2. projektu zagospodarowania działki, który musi być sporządzony na zaktualizowanej mapie geodezyjnej i zawierać przede wszystkim:
  • określenie granic działki;
  • obrys planowanych budynków;
  • sieć przyłączy;
  • układ komunikacyjny
  • oraz układ zieleni.

Projekt domu jednorodzinnego: indywidualny lub gotowy

Możemy wybrać projekt indywidualny, jeśli chcemy, aby dom był niepowtarzalny albo mamy co do niego szczególne wymagania.

W wypadku projektu indywidualnego możemy zlecić projektantowi załatwienie dalszych formalności, np. pozwolenia na budowę.

Inna możliwość to projekt gotowy, powtarzalny. Wtedy cena jest niższa i stała, ale trzeba pamiętać, że projekt musi zostać dostosowany do naszej działki i warunków zabudowy. Adaptacja projektu, jeżeli nie uwzględnia większych zmian, będzie kosztować mniej więcej tyle samo co projekt.

Projekt jest chroniony prawami autorskimi, nie można go więc zmieniać w trakcie budowy bez zgody autora. W wypadku istotnych zmian konieczne będzie ponowne przedłożenie poprawionego projektu w urzędzie i ubieganie się o zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę.

W projektach gotowych często jest zaznaczony możliwy zakres zmian zaakceptowany bezterminowo przez autora. W biurze projektowym kompleksowo projekt domu jednorodzinnego przygotowują wspólnie:

 • architekt;
 • inżynier konstruktor;
 • inżynier instalator.

Uwaga! Wszyscy ci fachowcy muszą należeć do odpowiednich izb branżowych, mieć uprawnienia potwierdzone egzaminem przed samorządami zawodowymi i wpisem do rejestru prowadzonego przez izby. Jest to warunek niezbędny do tego, abyśmy mogli otrzymać z urzędu pozwolenie na budowę domu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Co to jest elektrownia wiatrowa i gdzie można ją...

Od 16 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa, która określa warunki i tryb lokalizacji elektrowni wiatrowych,...

Co to jest dziennik budowy? Co zrobić, gdy...

Dziennik budowy to ważny dokument każdego inwestora. Należy go prowadzić dla każdego obiektu, którego...

Podtopienia nieruchomości. Jak sobie poradzić z...

Podtopienia domów i działek występują dość często, szczególnie po zimie i w czasie intensywnych...

Przebudowa domu bez formalności, na zgłoszenie...

Jakich formalności powinien dopełnić inwestor, który chce przebudować budynek w oparciu o zgłoszenie?...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Budowa szamba – formalności przed budową i normy,...

Gdy budynku nie można podłączyć do kanalizacji, wówczas jednym możliwym rozwiązaniem jest budowa...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.