| muratordom.pl » Kuchnia » Zlewozmywaki i baterie » Zlewozmywaki małe. Zlewozmywaki duże. Jak kupić dobry zlewozmywak?

Zlewozmywaki małe. Zlewozmywaki duże. Jak kupić dobry zlewozmywak?

Nawet w najmniejszej kuchni musi znajdować się kilka sprzętów, bez których niemożliwe byłoby wykonywanie podstawowych czynności. Jednym z nich jest z pewnością zlewozmywak. Zobacz, jakie zlewozmywaki oferują producenci, rodzaje zlewozmywaków i sposób ich montażu.

Zlewozmywaki: estetyczne stanowiska pracy

Od kiedy w naszych domach zagościła zmywarka, rola zlewozmywaka się trochę zmieniła. Zlewozmywaki nie kojarzą się już ze stertą brudnych naczyń, lecz z estetycznie wyglądającym stanowiskiem roboczym, potrzebnym m.in. do mycia i wstępnej obróbki produktów spożywczych. Dlatego też powinniśmy tak dobrać zlewozmywak, aby spełniał on wszystkie niezbędne dla nas funkcje.

Praktyczność to jednak nie wszystko. Obecna, niezwykle szeroka oferta zlewozmywaków, pozwala na wybór zlewozmywaka nie tylko użytecznego, ale również znakomicie wyglądającego i komponującego się dobrze z każdym rodzajem wystroju wnętrz. Każdy znajdzie coś do wnętrza swojego domu.

Autor: Radosław Wojnar

Zlewozmywaki pełnią teraz również funkcję estetyczną

Rodzaje zlewozmywaków a sposób ich montażu

Jedna z podstawowych decyzji, którą należy podjąć, stając przed wyborem zlewozmywaka, to rozstrzygnięcie, jak będziemy chcieli go zamontować. Wyróżniamy bowiem cztery rodzaje zlewozmywaków:

  • zlewozmywaki wbudowane (wpuszczane) w blat,
  • zlewozmywaki nakładane,
  • zlewozmywaki zintegrowane z blatem (montowane na równi z nim)
  • zlewozmywaki podwieszane pod blatem.

Najprostszym montażem cechują się zlewozmywaki nakładane (wystarczy nałożyć je na szafkę). Najpopularniejszym typem jest zlewozmywak wbudowany, który umieszcza się w wyciętym w blacie otworze (na tej samej zasadzie montowany jest model zintegrowany – z tą różnicą, że tworzy on z blatem całkowicie jednolitą powierzchnię i nadaje się wyłącznie do blatów kamiennych lub z tworzywa typu Corian). Najbardziej skomplikowane jest podwieszanie zlewozmywaka od dołu – ta opcja daje jednak swobodę łączenia różnego rodzaju komór pojedynczych oraz gwarantuje łatwiejsze utrzymanie czystości. Zlewozmywaki te podwiesza się jedynie pod blatami z kamienia i konglomeratowymi.

Autor: Śmigielski Technika Kuchenna

Zlewozmywaki mają różne kształty. Na rynku dostępne są modele narożne (VEGA ECK, Śmiegielski Technika Kuchenna)

Autor: Śmigielski Technika Kuchenna

Zlewozmywaki są wykonywane z różnych tworzyw (Manhatan, Śmigielski Technika Kuchenna)

Zlewozmywaki a rodzaj tworzywa

Możemy wyróżnić trzy główne typy zlewozmywaków, ze względu na materiał, z którego powstają. Najbardziej tradycyjne i najdłużej goszczące w domach są zlewozmywaki stalowe (ze stali nierdzewnej). Nieco nowszymi tworzywami są mieszanki kompozytowe (z których powstają tzw. zlewozmywaki granitowe) oraz ceramika. Podstawowa różnica pomiędzy poszczególnymi typami to wytrzymałość, a co za tym idzie przeciętna długość użytkowania. Łączy się z tym zwykle także różnica cenowa.

Zlewozmywaki: kształt i wielkość

Kolejna kwestia to kształt i wielkość zlewozmywaka. Obecnie mamy do wyboru praktycznie każdą jego formę. Do wyboru są zarówno proste i minimalistyczne zlewozmywaki jednokomorowe, jak i rozbudowane, bardziej funkcjonalne zlewozmywaki półtora-, dwu- oraz dwu i półkomorowe (jako pół komory liczona jest mała komora). Całość uzupełniać mogą różnej długości ociekacze.

Jeśli chodzi o kształt nadal najbardziej powszechne są zlewozmywaki prostokątne, ale znajdziemy również wiele innych, często oryginalnych modeli. Występują zlewozmywaki kwadratowe, w kształcie wielokąta (najczęściej pomyślane jako narożnikowe), owalne, okrągłe lub półokrągłe. Charakteryzują się one różnymi wykończeniami, które umożliwiają dobranie wyposażenia nawet do najbardziej nietypowego miejsca w kuchni. W wielu przypadkach istnieje możliwość zindywidualizowania formy zlewozmywaka (orientacja prawa lub lewa).

Baterie kuchenne. Przegląd baterii do kuchni

Funkcja baterii kuchennych to nie tylko podawanie wody. Baterie kuchenne powinny być róznież...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czy zlew pod oknem to dobry pomysł? Wybierz...

Rzut okiem na piękny widok za oknem, to miłe oderwanie od codziennych obowiązków, np. mycia naczyń. Dlaczego...

Wyposażenie strefy zlewozmywaka: jaki zlewozmywak...

We współczesnej kuchni praca przy zlewozmywaku może być przyjemną czynnością. Wszystko zależy od tego,...

Szafki kuchenne, blaty, zlewozmywaki. Jak dobrać...

We współczesnym domu kuchnia stała się centrum strefy dziennej, często jest to również...

Proste sposoby na oszczędzanie wody

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii – rachunki za wodę to poważna...

Wyposażenie kuchni. Porady, jak dopasować baterię...

Odpowiednio dobrana bateria kuchenna ułatwi ci przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich. Na rynku...

Baterie kuchenne. Przegląd baterii do kuchni

Funkcja baterii kuchennych to nie tylko podawanie wody. Baterie kuchenne powinny być róznież...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.