| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Odwaga otwierania

Odwaga otwierania

Szklane tafle nad blatami szafek odbijają światło wpadające przez okna jadalni. Bajkowy widok za nimi przenosi w świat natury. Właścicielka mieszkania dobrała kolorystykę – jasną, świeżą i optycznie powiększającą wnętrze.

O Agnieszce, właścicielce 60-metrowego mieszkania w Konstancinie pod Warszawą:

 • ulubione kolory – oliwkowa zieleń, wrzosowy i ciemny brąz,
 • preferowany styl – umiarkowanie nowoczesny,
 • materiały – drewno, szkło oraz stal,
 • formy – proste,
 • ostatnio kupiła – komplet filiżanek do cappuccino.

Przed remontem

 • Przestrzeń - zamknięta, ciasna, nie była wystarczająco doświetlona. Poprzedni układ sprawiał, że wnętrze robiło przytłaczające wrażenie.
 • Szafki - fronty starej zabudowy nie pasowały do nowej wizji komfortowego, nowoczesnego wnętrza.
 • Ściany i podłoga wykończone były płytkami, które właścicielka zdecydowała się usunąć.

Szkoda tracić czasu spędzanego w ciemnej, zamkniętej kuchni, jeśli okna sąsiedniego pomieszczenia eksplodują tak potężną dawką światła i zniewalającej zieleni – pomyślała Agnieszka, gdy tylko zobaczyła to mieszkanie w podwarszawskim Konstancinie. Rzeczywiście, widoku z okien nie przesłaniają żadne budynki, a co więcej – można przez nie obserwować polowe prace sąsiadów, zamieszkujących usytuowane nieopodal nieduże gospodarstwo.

Krok 1

Dlatego pierwszą decyzją, jaką podjęła nowa właścicielka mieszkania, była niewielka przebudowa wnętrza. Projekt realizacji, łącznie z rozplanowaniem nowego układu kuchni i doborem materiałów, przygotowała jej znajoma i projektantka Dorota Dąbrowska. Wyburzenie i przesunięcie ścianek działowych pozwoliło połączyć przestrzeń kuchenną z fragmentem zapożyczonym od salonu, na którym została zaplanowana komfortowa, jasna jadalnia.

Autor: Marcin Czechowicz

Pełna łączność
Wchodząc do kuchni z przyległego korytarza, widzimy na wprost jadalnię z dużym stołem na tle przeszklonej ściany. Łączy się ona z usytuowanym po prawej stronie salonem.

Krok 2

Malowniczy widok pól i lasu prawie na wyciągnięcie ręki sam niemal sugeruje kolorystykę wnętrza. Ale tak się składa, że oliwkowa zieleń, na którą pomalowano ściany, to również jeden z ulubionych kolorów Agnieszki. Aby nie przytłaczać optycznie wnętrza, zrezygnowała też z glazury nad blatem na rzecz przezroczystych, bezbarwnych tafli szkła. Efektowne refleksy świetlne sprzyjają budowaniu wrażenia przestronności.

Krok 3

Zróżnicowanie materiałów na podłodze w części kuchennej i jadalnianej wprowadza wizualny podział na dwie strefy. Pierwsza jest niejako kontynuacją przyległego korytarza wyłożonego łatwą do utrzymania w czystości jasnoszarą terakotą. Druga – nawiązuje do salonu, w którym leżą drobne deszczułki parkietu przemysłowego.

Autor: Marcin Czechowicz

Połyskliwość elementów wyposażenia dodaje wnętrzu lekkości. W szklanych taflach odbija się zieleń zza okna. Chromowane przedmioty i akcesoria błyszcząc, tworzą refleksy świetlne.

Autor: Marcin Czechowicz

Przepis na efekt: jasne drewno, połyskliwa zieleń, fioletowe dodatki.

Krok 4

Szafki kuchenne z płyty pokrytej laminatem w naturalnym kolorze zostały rozplanowane w dwóch równoległych ciągach. Lewa strona mieści większość sprzętów, dzięki czemu wzdłuż drugiej ściany zmieściła się wolno stojąca lodówka oraz długi, wygodny blat roboczy. Pojemne szafki stojące i praktyczne szuflady pozwoliły na uwolnienie przestrzeni nad blatem. Standardowe wiszące szafki zastąpiły półki z płyty MDF w kolorze ścian oraz nieduże szafki ze szklanymi frontami. Jasny blat oświetlają halogeny umieszczone w spodach półek i szafek, a nad drewniano-szklanym stołem króluje lampa z białym kloszem.

ZDANIEM STYLISTY

To nam się podoba

 • Połączenie części kuchennej z jadalnią zapewniło dostęp do cennego światła dziennego i pozwoliło odpowiednio doświetlić wnętrze. Kuchnia pomimo niewielkich rozmiarów w rezultacie sprawia wrażenie przestronnej.
 • Jasna, neutralna kolorystyka podłogi i mebli stanowi bazę, którą można dopełnić dowolnym kolorem. Zestawiony z nią soczysty odcień zieleni na ścianie nad blatem oraz dodatki w kolorach oliwki i fioletu dają ożywczy efekt.
 • Wodoodporna farba i szklane tafle zamiast glazury dodają pomieszczeniu lekkości i przestronności. Chłód szkła nawiązuje także do stalowych i aluminiowych elementów wyposażenia. Poziomy układ pasów i umieszczone w jednej linii otwarte półki wizualnie wydłużają niedużą kuchnię.
 • Konsekwentny dobór materiałów, kolorów i form pozwolił na uzyskanie ładu i harmonii we wnętrzu. Barwa drobnych deszczułek na podłodze nawiązuje do okleiny na frontach szafek, a zielony kolor ścian powtarza się w elementach wyposażenia i detalach. Dodatki w ciemniejszych odcieniach fioletu i różu sprawiają, że całość staje się bardziej wyrazista.

Aranżacja kuchni otwartej. Zobacz, jak ocieplić niebieską kuchnię

Co słychać w kuchni? Jest wciąż otwarta. Na nowe pomysły architektów, technologów i stylistów....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Biała kuchnia z wyspą. Mimo zimnych kolorów,...

Prosta, a zarazem nowoczesna. Biała, a mimo to przytulna. Tak pokrótce można opisać wnętrze...

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim....

Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak urządzić kuchnię zgodnie z założeniami stylu...

Jak z pomysłem urządzić kuchnię? 10 aranżacji...

Oto 10 pomysłów na aranżację kuchni. Jeśli szukasz inspiracji i ciekawych rozwiązań, obejrzyj zdjęcia...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Cegła w kuchni. 10 pomysłów na wykończenie ściany...

Cegła sprawdzi się w aranżacji każdego wnętrza. Z powodzeniem można wykończyć nią ściany w kuchni urządzonej...