Kuchnia idealna do gotowania

2009-10-19 2:00

Agnieszka i Adam to miłośnicy sztuki kulinarnej. Szukają nowych, oryginalnych smaków. Odważnie podeszli też do wystroju kuchni, decydując się na nietypowe połączenie odcieni burgundu i szarości.

Idealna do gotowania
Autor: Marcin Czechowicz

Właściciele uważają,że kuchnia nie może być wyłącznie na pokaz – komfort użytkowania musi stanowić priorytet. Podoba im się również idea otwartej kuchni, która sprzyja rozmowie z domownikami i gośćmi przy jednoczesnym przygotowywaniu posiłku. Pragnęli jednak odizolować strefę roboczą od salonu, zachowując połączenie obu pomieszczeń.

O pomoc w rozwikłaniu tego rebusu poprosili architektkę wnętrz, Martę Matelier. Oboje zgodnie twierdzą, że udało jej się to śpiewająco.

Razem, ale osobno

Na początek wybito przejście z przedpokoju do kuchni. Później pomiędzy przestrzenią roboczą kuchni a wypoczynkową salonu stanęła ścianka z cegieł tworząca wnękę. Nie rozdziela ona całkowicie obu pomieszczeń, ale ogranicza widok na kuchnię z perspektywy salonu. We wnęce architektka umieściła AGD.

Burgund podany z lodem

Właściciele zdecydowali, że fronty szafek będą lakierowane. – To ze względów praktycznych – tłumaczy Adam. – W kuchni, w której często się gotuje, fronty fornirowane są bardziej narażone na zniszczenie niż lakierowane. Poza tym ich odnowienie jest trudniejsze, a co za tym idzie, kosztowniejsze.

Piękne z pożytecznym

Okap stanowi ważny element wystroju kuchni, nie tylko ze względów praktycznych, ale też estetycznych. W mieszkaniu Agnieszki i Adama jest on idealnie dopasowany stylistycznie do całości.

Modny ukośny kształt ułatwia gotowanie zwłaszcza osobom wysokiego wzrostu. Warto pamiętać o tym, że minimalna odległość między okapem a płytą elektryczną powinna wynosić 60-65 cm (pomiędzy okapem a kuchenką gazową 70-75 cm). Należy też uważać, aby nie zamontować okapu za wysoko, gdyż pogorszy to pochłanianie oparów.

Zdaniem stylisty

Funkcjonalność. Kuchnia Agnieszki i Adama jest urządzona wyjątkowo praktycznie. Mała ilość bibelotów, zamknięte szafki, gładkie płaszczyzny szafek i blatów, ergonomiczne rozmieszczenie sprzętów – wszystko to ułatwia utrzymanie ładu i czystości.

Ascetyczna baza. Budzi wrażenie szlachetnej surowości. Barek z corianu, który w razie potrzeby pełni funkcję dodatkowego blatu roboczego, pięknie komponuje się z podłogą z szarego polerowanego gresu.

Kolejną decyzję, aby zastosować lakier o zdecydowanym kolorze, projektantka przyjęła entuzjastycznie. – Większość moich klientów stawia na bezpieczne kolory: spokojnebeże lub brązy. Tutaj wreszcie mogłam puścić wodze fantazji! – wspomina z uśmiechem Marta Matelier. – Zaproponowałam czerwień, która dodałaby kuchni zdecydowanego charakteru. Po kilku próbach i dyskusjach wybór padł na głęboki ton czerwonego wina. Lakier w odcieniu burgunda, o wysokim połysku pokrył fronty szafek z MDF-u. Aby całość nie była zbyt intensywna, wystrój rozjaśniono i ochłodzono szarym blatem z laminatu i umieszczoną nad nim na ścianie okładziną z tego samego materiału. Dla równowagi kolorystycznej dodano też szafki wiszące z frontami wykonanymi z oszronionego szkła. Efekt lodowego chłodu pogłębiony został przez stalowe elementy AGD oraz polerowany szary gres na podłodze.

Lepsza niż samochód

Adam szczególnie dużo uwagi poświęcił wyborowi AGD. Kupił płytę ceramiczną z pięcioma polami, piekarnik i okap – wszystko marki Miele. Przy następnej wizycie w sklepie w oko wpadły mu jeszcze lodówka, zamrażarka, kuchenka mikrofalowa oraz zmywarka. – AGD było dużo droższe niż meble – przyznaje Adam – ale tak przyjemnie się go używa.
Wolę je od nowego auta!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.