| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Kuchnia idealna do gotowania

Kuchnia idealna do gotowania

Agnieszka i Adam to miłośnicy sztuki kulinarnej. Szukają nowych, oryginalnych smaków. Odważnie podeszli też do wystroju kuchni, decydując się na nietypowe połączenie odcieni burgundu i szarości.

Właściciele uważają,że kuchnia nie może być wyłącznie na pokaz – komfort użytkowania musi stanowić priorytet. Podoba im się również idea otwartej kuchni, która sprzyja rozmowie z domownikami i gośćmi przy jednoczesnym przygotowywaniu posiłku. Pragnęli jednak odizolować strefę roboczą od salonu, zachowując połączenie obu pomieszczeń.

O pomoc w rozwikłaniu tego rebusu poprosili architektkę wnętrz, Martę Matelier. Oboje zgodnie twierdzą, że udało jej się to śpiewająco.

Razem, ale osobno

Na początek wybito przejście z przedpokoju do kuchni. Później pomiędzy przestrzenią roboczą kuchni a wypoczynkową salonu stanęła ścianka z cegieł tworząca wnękę. Nie rozdziela ona całkowicie obu pomieszczeń, ale ogranicza widok na kuchnię z perspektywy salonu. We wnęce architektka umieściła AGD.

Burgund podany z lodem

Właściciele zdecydowali, że fronty szafek będą lakierowane. – To ze względów praktycznych – tłumaczy Adam. – W kuchni, w której często się gotuje, fronty fornirowane są bardziej narażone na zniszczenie niż lakierowane. Poza tym ich odnowienie jest trudniejsze, a co za tym idzie, kosztowniejsze.

Autor: Marcin Czechowicz

Nie trzeba się schylaćKuchenka mikrofalowa zamontowana jest na idealnej wysokości – na poziomie wzroku. Podobnie korzystne, oszczędzające kręgosłup właścicieli miejsce zajmuje piekarnik.

Autor: Marcin Czechowicz

Ciepło - zimnoTutaj sprawdził się kontrast. Gorący odcień burgunda chłodzą subtelne tony szarości. Jednak Agnieszka i Adam większą wagę niż do gry kolorów przywiązują do ergonomicznego rozplanowania kuchni.

Piękne z pożytecznym

Okap stanowi ważny element wystroju kuchni, nie tylko ze względów praktycznych, ale też estetycznych. W mieszkaniu Agnieszki i Adama jest on idealnie dopasowany stylistycznie do całości.

Modny ukośny kształt ułatwia gotowanie zwłaszcza osobom wysokiego wzrostu. Warto pamiętać o tym, że minimalna odległość między okapem a płytą elektryczną powinna wynosić 60-65 cm (pomiędzy okapem a kuchenką gazową 70-75 cm). Należy też uważać, aby nie zamontować okapu za wysoko, gdyż pogorszy to pochłanianie oparów.

ZDANIEM STYLISTY

Funkcjonalność. Kuchnia Agnieszki i Adama jest urządzona wyjątkowo praktycznie. Mała ilość bibelotów, zamknięte szafki, gładkie płaszczyzny szafek i blatów, ergonomiczne rozmieszczenie sprzętów – wszystko to ułatwia utrzymanie ładu i czystości.

Ascetyczna baza. Budzi wrażenie szlachetnej surowości. Barek z corianu, który w razie potrzeby pełni funkcję dodatkowego blatu roboczego, pięknie komponuje się z podłogą z szarego polerowanego gresu.

Kolejną decyzję, aby zastosować lakier o zdecydowanym kolorze, projektantka przyjęła entuzjastycznie. – Większość moich klientów stawia na bezpieczne kolory: spokojnebeże lub brązy. Tutaj wreszcie mogłam puścić wodze fantazji! – wspomina z uśmiechem Marta Matelier. – Zaproponowałam czerwień, która dodałaby kuchni zdecydowanego charakteru. Po kilku próbach i dyskusjach wybór padł na głęboki ton czerwonego wina. Lakier w odcieniu burgunda, o wysokim połysku pokrył fronty szafek z MDF-u. Aby całość nie była zbyt intensywna, wystrój rozjaśniono i ochłodzono szarym blatem z laminatu i umieszczoną nad nim na ścianie okładziną z tego samego materiału. Dla równowagi kolorystycznej dodano też szafki wiszące z frontami wykonanymi z oszronionego szkła. Efekt lodowego chłodu pogłębiony został przez stalowe elementy AGD oraz polerowany szary gres na podłodze.

Lepsza niż samochód

Adam szczególnie dużo uwagi poświęcił wyborowi AGD. Kupił płytę ceramiczną z pięcioma polami, piekarnik i okap – wszystko marki Miele. Przy następnej wizycie w sklepie w oko wpadły mu jeszcze lodówka, zamrażarka, kuchenka mikrofalowa oraz zmywarka. – AGD było dużo droższe niż meble – przyznaje Adam – ale tak przyjemnie się go używa.
Wolę je od nowego auta!

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Poradnik "Urządzamy kuchnię" - mnóstwo...

Kuchnia powinna być wygodna, ułatwiać nam pracę, a jednocześnie efektownie się prezentować. Być wyposażona...

Kuchnia otwarta na salon powiększy przestrzeń do...

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą, czy kuchnię zamkniętą powinna się ona znajdować w...

Z jakich materiałów może być wykonany...

Obok tradycyjnych zlewozmywaków stalowych najlepsi producenci mają w ofercie także te wykonane z...

Jak z pomysłem urządzić kuchnię? 10 aranżacji...

Oto 10 pomysłów na aranżację kuchni. Jeśli szukasz inspiracji i ciekawych rozwiązań, obejrzyj zdjęcia...

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...