| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Wykańczanie wnętrz tynkiem wapiennym. Polecamy wapienną zaprawę tynkarską

Wykańczanie wnętrz tynkiem wapiennym. Polecamy wapienną zaprawę tynkarską

Tynki wapienne służą głównie do wykańczania wnętrz. Poznaj sekrety wapiennych zapraw tynkarskich. Zobacz jakie zalety i wady mają zaprawy wapienne do tynkowania ręcznego i maszynowego.

Wapienna zaprawa tynkarska

Podstawowym składnikiem tynków wapiennych jest wapno. Gotowe suche mieszanki zawierają też kruszywo mineralne, domieszki i ewentualnie barwniki. Tynki wapienne długo wiążą, więc nie trzeba śpieszyć się podczas ich nakładania. Są też dzięki temu odporne na skurcz podczas schnięcia i nie zachodzi ryzyko, że zaraz po ułożeniu popękają. Tynków wapiennych nie poleca się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Tynki wapienne mają grubość 1-2 cm. Producenci oferują także tynki wapienne do nakładania maszynowego. W sprzedaży są również gładzie wapienne do wyrównywania powierzchni tynków wapiennych. Ich warstwa po ułożeniu nie przekracza 5 mm.

Tynk wapienny polecany do renowacji

Tynki wapienne mają małą wytrzymałość na uszkodzenia, ale za to idealnie nadają się do nakładania na inne, stare tynki. Przyjmuje się bowiem zasadę, że na tynk można nałożyć drugi tynk tylko pod warunkiem, że będzie słabszy od pierwszego. Tynki wapienne są bardzo paroprzepuszczalne i dzięki temu zapewniają dobry mikroklimat w pomieszczeniach.

Polecamy:

Wyraźna i chropowata faktura tynku wapiennego z mieszanki gruboziarnistej

Tynki wapienne

Tynki wapienne

Dlaczego warto zastosować tynki wapienne?

  • Można nimi tynkować bez pośpiechu. Czas, po którym powinno się zużyć zaprawę tynkarską, od momentu wymieszania suchej mieszanki z wodą jest długi i może wynosić nawet do trzech godzin. Pozwala to na spokojne tynkowanie bez pośpiechu i obawy, że zaprawa szybko stwardnieje.
  • Nie powstają na nich rysy skurczowe. Tynki wapienne wolno twardnieją i zwiększają swoją wytrzymałość. W warunkach optymalnych każdy 1 mm grubości odpowiednio pielęgnowanego (chronionego przed przesuszeniem i zawilgoceniem) tynku wapiennego schnie przez jeden dzień. Między innymi dlatego na ich powierzchni nie powstają rysy skurczowe.
  • Nadają się do renowacji. W porównaniu z innymi rodzajami tynków wapienne mają nieco mniejszą wytrzymałość. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy odnawiamy stary, nie najmocniejszy już tynk. Zgodnie z zasadą: „nakładać słabsze na mocniejsze” słabszy tynk wapienny można nałożyć niemal na każde podłoże, bo będzie ono mocniejsze. Tynki wapienne nie zawierają cementu i gipsu. Dlatego w razie wymiany tynku stosunkowo łatwo je odkuć, nie uszkadzając przy tym podłoża. Dzięki tym cechom są przydatne do prac tynkarskich w budynkach zabytkowych.
  • Regulują wilgotność. Ważną właściwością tynków wapiennych jest duża porowatość. Dzięki temu bardzo dobrze przepuszczają parę wodną. Jest to ważne, bo pozwala na naturalną regulację wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Z tego samego względu tynki wapienne są doskonałym podłożem pod farby mineralne.
  • Łatwo je stosować. Zaprawy wapienne bardzo dobrze się urabia i łatwo nadać im żądaną fakturę.
  • Tynki wapienne mogą mieć różne faktury. Ich wygląd zależy od wielkości i kształtu kruszywa użytego do mieszanki. Mieszanka gruboziarnista tworzy fakturę chropowatą, o wyraźnym, widocznym z daleka wzorze; drobnoziarnista - gładką z mało wyraźnym wzorem.

Delikatna, słabo widoczna faktura tynku wapiennego uzyskana z drobnoziarnistej mieszanki

Tynki wapienne

Tynki wapienne

Na jakich ścianach układać tynki wapienne?

Istotną zaletą tynków wapiennych jest to, że można je stosować na większości materiałów mineralnych, powszechnie używanych do wznoszenia ścian: cegłach oraz pustakach ceramicznych i silikatowych, betonie zwykłym i komórkowym. Podłoże powinno być czyste suche i nie powinno się kruszyć. Dzięki temu, że jest nieco mniej wytrzymały od innych tynków, można go też układać na wszystkich rodzajach starych tynków.

Farba strukturalna do efektów dekoracyjnych. Sekrety dekoracyjnych technik malarskich

Farba strukturalna to farba do dekoracyjnego malowania ścian. Stosując ją i wykorzystując...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Czym malować pomieszczenia? Białe farby do ścian...

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi wnętrzami, należy stosować białe farby wysokiej jakości, najlepiej...

Jaką farbę wybrać do malowania ścian? Rodzaje...

Planujesz malowanie mieszkania lub domu? Sprawdź jaką farbę wybrać do malowania ścian. Poznaj różne rodzaje...

Wszystko o farbach do malowania ścian [EKSPERT...

Masz w planach malowanie ścian w domu? Dowiedz się, czym należy kierować się przy doborze farb do wnętrz. Jak...

Wszystko na biało. Białe farby do ścian i sufitów

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi ścianami i sufitem, należy stosować farby wysokiej jakości, najlepiej...

Jaką gładź szpachlową wybrać? Rodzaje gładzi...

Zastanawiasz się, jaką gładź szpachlową wybrać do wykończenia ścian? Do wyboru masz tradycyjną gładź gipsową,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.