Dom przyjazny dla dzieci. Urządzamy salon, kuchnię i łazienkę

2009-08-25 2:00

Czy w naszym domu dzieci będą się czuły dobrze i bezpiecznie? Popatrzmy na przestrzeń domu i ogród - to one przez parę lat w dużej mierze będą tworzyły świat naszych dzieci. Przeczytaj porady, jak wykończyć i urządzić dom, w którym będę mieszkać dzieci.

Dom przyjazny dla dzieci
Autor: Agnieszka Szymczak-Żak |Anna Wrońska Dom przyjazny dla dzieci

Budując dom, pomyślmy o każdym pomieszczeniu domu i każdym zakątku ogrodu, wyobrażając sobie w nim nie tylko nas, poważnych dorosłych, ale również nasze dzieci. Małe i nieporadne, wymagające rodzicielskiej ochrony, rozbrykane przedszkolaki, które przebiegają przez dom i ogród niczym tajfun, i te prawie dorosłe, jeszcze pod naszymi skrzydłami, ale już samodzielne i potrzebujące prywatności...

Okna, drzwi i schody

Z punktu widzenia małych dzieci duże płaszczyzny szkła są niebezpieczne. Jeśli okna są nisko usytuowane, powinny być ze szkła bezpiecznego. Drzwi wewnętrzne najlepsze będą pełne. Okna w miejscu dostępnym dla dziecka najlepiej okleić folią antywłamaniową.

Schody nie powinny być strome i kręte. Przy wejściu i u szczytu schodów najlepiej zainstalować bramki zabezpieczające. Stopnie trzeba pokryć materiałem antypoślizgowym lub do każdego z nich przykleić paski antypoślizgowe.

Balustrady na schodach i balkonach muszą być bezpieczne. Lepiej unikać poziomych elementów wypełnienia balustrady, szczególnie jako zabezpieczeń antresol, galerii i balkonów, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo, że dzieci będą się po nich wspinały. Najlepsze są balustrady pełne lub z gęsto zamontowanymi tralkami (odległości między nimi nie powinny być większe niż 12 cm). Poręcze powinny mieć zabezpieczenia uniemożliwiające zjeżdżanie po nich. W wykończeniu balustrad należy unikać ostrych metalowych elementów.

Pokój dzienny i jadalnia

Ostre kanty stołów i innych mebli, zwłaszcza te znajdujące się na poziomie głowy dziecka, należy zabezpieczyć zaokrąglonymi ochraniaczami. Póki dziecko jest małe, nie powinno się używać obrusów. Dla małego dziecka jedzącego przy stole należy przeznaczyć wysokie krzesełko na szerokich rozstawionych nogach.

Kuchnia i łazienka

W kuchni największym zagrożeniem dla małych dzieci jest rozgrzana kuchenka, gorący piekarnik, gotujące się i gorące potrawy. Przed ściągnięciem garnka z płyty kuchennej zabezpieczą specjalne ograniczniki. Jeśli kuchnia nie jest otwarta, w drzwiach lub przejściu można na jakiś czas zainstalować bramkę zabezpieczającą wejście.

Jeśli chcemy uniemożliwić małym dzieciom dostęp do dolnych szafek, najlepiej zastosować specjalne blokady. Na środki chemiczne używane do czyszczenia należy przeznaczyć zamykaną i niedostępną dla dziecka szafkę. Kontakty elektryczne trzeba koniecznie zabezpieczyć zaślepkami lub je zasłonić.

Nawilżany papier toaletowy
Autor: VELVET
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie