Szybkie podkłady podłogowe. Jak przyspieszyć prace wykończeniowe podczas budowy lub remontu domu

2019-07-08 7:52

Jedną z dłuższych przerw technologicznych na budowie jest czas schnięcia i wiązania podkładów podłogowych. Pokazujemy, jakie zastosować suche mieszanki, żeby skrócić przestój na budowie.

Szybkie podkłady podłogowe
Autor: Robert Szarapka Szybkie podkłady podłogowe pozwajają skrócić przestój na budowie potrzebny na czas schnięcia i wiązania podkładów podłogowych

Podkład podłogowy (wylewka, jastrych) to baza do wykonania posadzki. Wykonuje się go z masy cementowej, która potrzebuje czasu, żeby związać, nabrać twardości. Po świeżo ułożonej masie nie można od razu chodzić, żeby np. malować ściany. Podkład musi też wyschnąć, zwykle 4 tygodnie, żeby można było układać posadzkę. Żeby przyspieszyć prace budowlane, można wykorzystać szybkie podkłady podłogowe.

Szybkie podkłady podłogowe
Autor: Andrzej Szandomirski Standardowa masa betonowa podkładu ma kilka-kilkanaście centymetrów grubości, więc wymaga czasu na wyschnięcie i stwardnienie

Podkład podłogowy można wykonać z betonu zamówionego w betoniarni albo z mieszanki zrobionej na budowie w miksokrecie ze zgromadzonych potrzebnych składników, tj. kruszywa i cementu oraz wody. Można też zrobić to w betoniarce z gotowych mieszanek workowanych, których jest wiele na rynku. Te ostatni wybór jest najlepszy, gdy nam się spieszy, ponieważ w ofercie wielu firm znajdziemy podkłady podłogowe ze słowem "szybko" w nazwie. Mogą być to betonowe podkłady szybkoschnące (samoschnące, błyskawiczne) albo szybkowiążące (szybkosprawne). Oba rodzaje mieszanek różnią się składem i przeznaczeniem. Niżej wyjaśniamy, w jakiej sytuacji należy sięgnąć po każdy z tych produktów.

Szybkie podkłady podłogowe

Gdy chcesz szybko wykonywać posadzkę, wybierz:

  • szybkoschnący podkład podłogowy
  • samoschnący podkład podłogowy,
  • błyskawiczny podkład podłogowy.

Gdy chcesz szybko prowadzić inne prace wykończeniowe, czyli chodzić po wylewkach, wybierz:

  • szybkowiążący podkład podłogowy,
  • szybkosprawny podkład podłogowy.
Szybkie podkłady podłogowe
Autor: Andrzej Szandomirski Masę na podkład podłogowy można rozrabiać w betoniarce, a jeśli chcem ją zastosować np. w 1 pomieszczeniu - w dużym wiadrze

Szybkoschnące podkłady podłogowe

Mieszanki zawierające składniki, które w nadzwyczajnym tempie wiążą wodę, są nazywane szybkoschnącymi, samoschnącymi lub błyskawicznymi. Zawierają modyfikatory, które sprawiają, że cała woda wykorzystana do rozrobienia suchej mieszanki zostaje w szybkim tempie związana metodą chemiczną lub fizyczną. W podkładzie, który zwiąże, nie ma wody wymagającej jeszcze czasu na odparowanie. Po wylewce z takiej mieszanki można chodzić już po 1-3 godzinach. Ale najważniejsza jest możliwość szybkiego wykańczania podłogi – przykrywania podkładu płytkami ceramicznymi, deskami, parkietem, wykładziną.

Szybkie podkłady podłogowe
Autor: Saint Gobain Weber Błyskawiczna posadzka cementowa. Cena 19,95 zl/25 kg

Na związanej wylewce bardzo szybko można robić posadzkę. Płytki ceramiczne lub kamienne można przyklejać zazwyczaj już po 24 godzinach. Wykładziny dywanowe lub z tworzyw sztucznych można układać już po 1-3 dniach. Na możliwość wykonania parkietu lub podłogi z desek trzeba poczekać do 7 dni.

Szybkie podkłady podłogowe
Autor: Atlas Atlas Postar 20 Szybkoschnący podkład cementowy

Szybkowiążące podkłady podłogowe

Produkty nazywane szybkowiążącymi albo szybkosprawnymi zawierają inny rodzaj modyfikatorów. W tych mieszankach dodano takie składniki, które sprawiają, że w pierwszych godzinach po ułożeniu podkładu następuje w nim bardzo szybkie wiązanie cementu i bardzo szybki przyrost wytrzymałości. Mówiąc obrazowo, taki podkład bardzo szybko twardnieje i już po kilku godzinach można po nim chodzić. To pozwala nawet jeszcze tego samego dnia wykonywać inne prace wewnątrz budynku, np. budować szkieletowe ściany działowe, wykańczać ściany już otynkowane.

Szybkie podkłady podłogowe
Autor: Kreisel Kreisel 444 Szybka wylewka. Podkład cementowy szybkowiążący. Cena 12,90 zł/25 kg

Trzeba jednak pamiętać, że szybkie nabieranie twardości i wytrzymałości nie oznacza, że podkład równie szybko wysycha. Ten proces następuje tylko nieco szybciej niż standardowo. Z układaniem posadzek trzeba odczekać od 1 do 3 tygodni, zależnie od tego, z jakiego materiału będzie robiona podłoga.

Szybkie podkłady podłogowe: inne właściwości i wykorzystanie

Szybkie wylewki mogą łączyć kilka właściwości, np. być dodatkowo samopoziomujące. Takie produkty przydadzą się w wielu specyficznych sytuacjach na budowie i podczas remontu. Szybkoschnące mieszanki samopoziomujące można wykorzystać do szybkiego wyrównania podkładu pod wykładziny podłogowe, które wymagają bardzo wysokiej równości i gładkości podłoża. Szybkiego podkładu podłogowego można użyć, gdy trzeba wypełnić uszkodzenia podczas remontu starej podłogi, nadlać ubytki w podkładzie.

Jako że są to produkty specjalnego przeznaczenia, zawsze trzeba sprawdzić, czy pasują do naszych potrzeb. Ponieważ są "szybkie", mają krótki czas otwarty - trzeba je dość szybko zużyć. Każdy produkt ma też określoną grubość warstwy, którą można z niego wykonać. Są podkłady cienko-i grubowarstwowe.

Szybkie podkłady podłogowe: ceny

Już standardowe produkty workowane są droższe o wylewek z miksokreta. Przeciętnie worek 25 kg mieszanki betonowej na podkład podłogowy kosztuje mniej niż 10 zł, wiele można kupić już za 7-8 zł. Szybkie wylewki kosztują kilkanaście złotych za 25 kg, a cena worka tych o dodatkowych specjalnych właściwościach może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. Ale gdy na budowie liczy się czas, koszty nie odgrywają roli.

Szybkie podkłady podłogowe
Autor: Atlas Atlas SWS 201Szybkosprawny samopoziomujacy podkład podłogowy. Cena 20 zł/25 kg
Sonda
Jaki materiał wybrałbyś na posadzki w swoim domu?