Boże Narodzenie 2020. Trendy w dekoracjach świątecznych

Zawieszki świąteczne
Autor: materiały prasowe Skromne i pełne uroku dekoracje świąteczne z papieru do Broste Copenhagen

Tegoroczne Boże Narodzenie będzie inne niż wszystkie. Z wiadomych względów raczej ograniczymy się do mniej hucznego ich obchodzenia. A co z ozdobami świątecznymi? Króluje zasada naturalności, zestawień z tego co już mamy w pudłach z dekoracjami świątecznymi z tym, co zrobimy sami. Przygotowaliśmy mały przegląd!

Trochę zmieniamy podejście do konsumpcjonizmu, co można było już wcześniej obserwować także w trendach bożonarodzeniowych. Również ze względów finansowych obniżamy loty w dekorowaniu naszych domów na zimę, choć nie do końca, bo być może tegoroczne święta będą jeszcze bardziej szczególne. Chcemy być bliżej rodziny – niestety nie zawsze osobiście, tylko przez telefon. Podkreślenie klimatu świątecznego staje się jeszcze ważniejsze, by rekompensować sobie chwile stresu, z jakim wiąże się cały czas obecna pandemia na świecie.

Galeria zdjęć: Boże Narodzenie 2020 - nasze inspiracje

Co więc króluje w tegorocznych trendach dekoracyjnych na Boże Narodzenie? Jest to na pewno powtórka z przeszłości, ale wspomniane już większe przywiązanie do tego, co mamy, do naturalnych materiałów, które zastępują wszechobecny plastik, no i umiłowanie do tradycji.

Ozdoby bożonarodzeniowe: naturalnie

Od kilku lat coraz chętniej wybieramy dekoracje wykonane z naturalnych materiałów, a plastikowym mówimy nie. W tym roku jest podobnie. Wygląda na to, że ozdoby ze szkła, drewna lub papieru to jest to. Z czego to wynika? Na pewno z dbałości o środowisko i tego, że przecież mamy na nie wpływ. Jak to mówią: lepiej późno, niż wcale.

W tym roku dekoracje świąteczne są też przeważnie subtelne i w dość stonowanych barwach (szarości czy beże) – nawet do tego stopnia, że można nimi zdobić dom czy roślinność przez cały rok!

Choinka z samymi lampkami nie budzi też już zdziwienia – takie mniej znaczy więcej jest coraz bardziej popularne. Zamiast plastikowego stojaka lepiej wybrać osłonkę lub pleciony kosz. Choinki w doniczkach to także dobry sposób – można ją przecież wysadzić po sezonie zimowym!

Stroik z szyszek na Boże Narodzenie

Święta w rytmie vintage

Chętniej też sięgamy po ozdoby sprzed lat. Wygrzebane ze strychów naszych domów lub domów dziadków, kupione na targach staroci czy platformach internetowych. Nic nie powinno się zmarnować i w ozdobach świątecznych. Rozejrzyjmy się dobrze, czy gdzieś w domu nie mamy przypadkiem pięknych szklanych bombek, patynowanych figurek, starych świeczników, pater i sztućców.

Przeczytaj też:

Pachnące ozdoby i dekoracje świąteczne, które wykonasz samodzielnie>>>

Papierowe ozdoby choinkowe
Autor: materiały prasowe Pełne uroku papierowe zawieszki na choinkę od Broste Copenhagen, moremadam.pl

Dekoracje bożonarodzeniowe DIY

A może by tak zrobić dekoracje samemu? To najlepszy pomysł na kreatywność i dobrą zabawę z dziećmi i rodziną. Samodzielnie zrobione bombki, figurki (np. z papieru), czy wieńce będą piękną ozdobą naszych domów, a niektóre z nich zostaną z nami na lata, więc będą miały także wartość sentymentalna. Wieńce i stroiki świąteczne nie muszą być wcale bogato zdobione – minimalistyczne i w duchu wspomnianej już zasady „im mniej tym lepiej” będą naprawdę piękne i wprowadza trochę leśnego klimatu do wnętrz.

Ciemne kolory na Boże Narodzenie

Mimo wszystko nadal gości w trendach świątecznych ciemny kolor – czy to w postaci akcesoriów dekoracyjnych jak poduszki, obrusy, bieżniki, czy np. ciemna zastawa stołowa. Czerń, grafit, bordo, butelkowa zieleń dobrze łączą się ze złotem lub srebrem. Te kolory „lubią” też miękkie tekstury jak aksamit, plusz czy welur. Dla tych, co jednak wolą trochę wyrafinowania - ów kierunek  będzie strzałem w dziesiątkę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE