Termomodernizacja, czyli jak na dobre możemy odizolować się od problemu smogu
Problem smogu powraca do polskich miast w każdym sezonie grzewczym. Źródłem toksycznych związków, które tworzą smog są przede wszystkim stare kotły, spalanie śmieci i spaliny z samochodów. Zapominamy też, że inwestycja w termomodernizację starszych budynków i dobra izolacja nowych to realne działania, które mogą zmniejszyć skalę tego uciążliwego zjawiska.
Po wyjątkowo trudnej zimie 2016/2017, polskie miasta znowu borykają się z problemem smogu. Najgorsza sytuacja jest w województwie śląskim i małopolskim. Co grozi mieszkańcom aglomeracji i miejscowości, w których stężenie szkodliwego pyłu PM10 jest wyższe o kilkaset procent nawet przez kilka miesięcy w roku?
Wyjątkowo niebezpieczny jest smog siarkowy powstający jako efekt spalania węgla. Wiąże się z wysokim stężeniem sadzy, tlenków siarki i tlenku węgla. Negatywnie wpływa na drogi oddechowe i układ krążenia. Może być powodem wielu chorób, a nawet prowadzić do śmierci. Jego bezpośrednią przyczyną jest ogrzewanie domów niskiej jakości węglem i odpadami. Niestety, wiele budynków z uwagi na niewłaściwą izolację termiczną lub jej brak, wymaga ogrzewania na bardzo dużą skalę.
Podczas ogrzewania domów jednorodzinnych dochodzi do olbrzymich strat. Nawet do 50% ciepła ucieka z budynku (ok. 30% przez dach i ok. 20% przez ściany). Przyczyną są niewłaściwa szczelność, występowanie mostków termicznych oraz nieodpowiednia izolacja termiczna. Z pewnością trudniej byłoby nam zrezygnować na stałe z korzystania z auta niż jednorazowo zadbać o poprawną izolację termiczną nowego domu lub przeprowadzić termomodernizację starszego budynku, który jest już nieefektywny energetycznie.
Benedykt Korduła, dyrektor marketingu ISOVER
Inwestując w energooszczędne technologie w budynkach, można zredukować emisję aż 3,3 milionów ton CO2 do atmosfery. To tak jakby wyeliminować z ulic 100 milionów samochodów rocznie.
Anna Gil, kierownik Biura Doradztwa Technicznego ISOVER
Rozwiązanie sprowadza się zatem m.in. do wyboru i poprawnego montażu energooszczędnych materiałów izolacyjnych podczas budowy lub termomodernizacji budynków (jest to kompleksowe rozwiązanie, które zwykle obejmuje kilka elementów, m.in. ocieplenie wszystkich zewnętrznych przegród budynku).
Decydując się na energooszczędną wełnę mineralną szklaną do izolacji domu, czerpiemy korzyści przez wiele lat – zarówno w zakresie finansowym, oszczędzając na ogrzewaniu czy chłodzeniu nawet do kilku tysięcy złotych w skali roku, jak i w wymiarze środowiskowym, poprawiając stan jakości powietrza i przyczyniając się do znacznego zmniejsza uciążliwego smogu.
Jakość powietrza w poszczególnych regionach można sprawdzać m.in. na stronie www.powietrze.gios.gov.pl
„Mój dom pełen ciepła” – konkurs fotograficzny ISOVER
Do 31 marca 2018 trwa konkurs dla firm wykonawczych i klientów indywidualnych marki ISOVER „Mój dom pełen ciepła”.
Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy zakupić materiały izolacyjne marki ISOVER za min. 1000 zł brutto (w terminie od stycznia 2017 do marca 2018 r.), przesłać kopię faktury lub paragonu potwierdzających zakup na adres [email protected] oraz umieścić autorskie zdjęcie zainspirowane kampanią „Dom pełen ciepła” po postem konkursowym na profilu marki Isover.pl na Facebook’u.
Konkurs został podzielony na edycje miesięczne. Każdego miesiąca – od czerwca 2017 do marca 2018 - można zdobyć atrakcyjne nagrody. Co miesiąc dziesięcioro uczestników otrzyma atrakcyjne nagrody, takie jak m.in. konsola PlayStation 4 PRO, tablet ipad, parownica do ubrań Philips, robot kuchenny Bosch, voucher do SPA czy gry familijne.
Szczegółowe zasady konkursu są dostępne na stronie www.isover.pl/konkurs. Zgłoszenia należy przesyłać na stronie: www.facebook.com/isoverpl
Informacja o marce ISOVER:
ISOVER, światowy lider wśród producentów wełny mineralnej szklanej i skalnej, oferuje szeroki wachlarz materiałów przeznaczonych do izolacji budowlanych, w tym izolacji dachów, ścian oraz konstrukcji szkieletowych. Produkty marki ISOVER cechuje najniższy dostępny na rynku współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi nawet 0,030 W/(m*K). Materiały izolacyjne ISOVER zostały użyte w wielu prestiżowych obiektach architektonicznych w Polsce. Do ich grona należą m.in. Zamek Ujazdowski w Warszawie, wieżowiec Warsaw Trade Tower, Port Marynarki Wojennej w Gdyni, Rafineria Gdańska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Dworzec Główny i Ośrodek Sztuki Japońskiej w Krakowie i wiele innych.