Czy można bielić drzewka białą farbą emulsyjną? Odpowiada ekspert

2024-12-23 9:14

Czy można bielić korę drzew owocowych białą farbą emulsyjną? Pyta nasz czytelnik.

Bielenie drzew owocowych
Autor: GettyImages Bielenie drzew owocowych to nie tylko ochrona przed promieniami słonecznymi, ale także wspomaganie opóźnienia rozpoczęcia wegetacji

Spis treści

  1. Po co bielić drzewa owocowe?
  2. Czy można bielić drzewka białą farbą emulsyjną?
  3. Jak przygotować wapno do bielenia drzew?

Po co bielić drzewa owocowe?

Bielenie drzew owocowych zabezpiecza pnie drzew owocowych przed uszkodzeniami, które wynikają z nagłych zmian temperatury, np. przed ranami zgorzelinowymi, które powstają pod wpływem działania promieni słońca za dnia silnie nagrzewających korę (pobudzając do życia znajdujące się pod nią tkanki) oraz silnego mrozu w nocy. Taka gwałtowna zmiana temperatury może sprawić, że tkanki drzewa owocowego zamierają, a kora odrywa się od pnia i pęka (przede wszystkim od południowej i zachodniej strony). W ten sposób powstają rany zgorzelinowe. Sprzyjające warunki do powstawania ran zgorzelinowych występują w styczniu i lutym. Bielenie pni drzew owocowych przeciwdziała temu zjawisku, ponieważ biały kolor odbija promienie słońca i zapobiega nagrzewaniu się kory drzewa.

Przeczytaj też: Co szkodzi zimą roślinom w ogrodzie? Zimowe zagrożenia dla roślin ogrodowych

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Czy można bielić drzewka białą farbą emulsyjną?

Samą farbą emulsyjną nie bielimy drzew. Najlepiej dodać niewielką ilość farby emulsyjnej (5 do 10 proc.) do wapna. Wapno z dodatkiem farby lepiej się trzyma i nie jest tak szybko zmywane przez opady deszczu.

Jak przygotować wapno do bielenia drzew?

Do bielenia pni drzew najczęściej stosuje się wapno, a dokładnie mleko wapienne, które sporządzamy dobrze mieszając 2 kg tlenku wapna (czyli wapna palonego) z 10 litrami wody. Do tak przygotowanej zawiesiny można dodać substancję poprawiającą przyczepność wapna, np. glinę, białą farbę emulsyjną lub krochmal – dzięki temu wapno łatwiej "przyczepi się" do pnia. W sklepach ogrodniczych dostępne są też gotowe preparaty do bielenia pni w praktycznych, niedużych opakowaniach.

Przeczytaj też: Co robić zimą w ogrodzie? Te prace są najważniejsze!

Murator Google News
Autor:

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Bielenie pni drzew owocowych
Nasi Partnerzy polecają