Co robić zimą w ogrodzie? Te prace są najważniejsze!
Choć rośliny zimą znajdują się w stanie spoczynku, to jednak ich pielęgnacja jest konieczna. Zimą można przeprowadzić bielenie drzew oraz przycinanie drzew owocowych. Co jeszcze trzeba robić zimą w ogrodzie?
Spis treści
- Pielęgnacja ogrodu zimą - sprawdzanie zimowych osłon
- Pielęgnacja ogrodu zimą - usuwanie mumii
- Pielęgnacja ogrodu zimą - bielenie drzew owocowych
- Pielęgnacja ogrodu zimą - przycinanie drzew owocowych
Zimą, choć rośliny w ogrodzie są w stanie spoczynku, to jednak trzeba wykonać pewne prace. Oto te najważniejsze.
Pielęgnacja ogrodu zimą - sprawdzanie zimowych osłon
Powinniśmy co jakiś czas sprawdzić, jak zimują rośliny w ogrodzie. Sprawdzajmy osłony na krzewach. Jeśli są uszkodzone – poprawmy je. Zwiążmy korony iglaków kolumnowych. Ciężki, mokry śnieg może je zdeformować lub rozłamać i na stałe oszpecić rośliny. Jeżeli są one wysokie i trudno je związać – otrząsajmy z gałęzi śnieg, gdy tylko spadnie.
Osłońmy zimozielone krzewy. Najlepsze do tego celu są świerkowe gałęzie lub włóknina. Jeżeli zima jest mroźna i słoneczna, ostre słońce może spowodować brązowienie liści i igieł.
Pielęgnacja ogrodu zimą - usuwanie mumii
Usuńmy mumie. Są to zgniłe i zasuszone owoce wiszące na drzewach owocowych. Zimują na nich grzyby, których zarodniki wiosną zainfekują zawiązki owoców. Mumie najlepiej spalmy lub głęboko zakopmy.
Pielęgnacja ogrodu zimą - bielenie drzew owocowych
Pobielmy pnie drzew owocowych. Zróbmy to już pod koniec stycznia. W słoneczne dni pnie mocno się nagrzewają od strony południowej i południowo-zachodniej, a po zachodzie słońca gwałtownie się oziębiają. Prowadzi to do pękania tkanek i powstawania ran na korze, przez które mogą się dostać drobnoustroje powodujące choroby drewna. Podatne na tego rodzaju uszkodzenia poza drzewami owocowymi są niektóre drzewa ozdobne (zwłaszcza młode): buk, grab, kasztanowiec, wiśnie i śliwy ozdobne. Pnie młodych drzew owińmy słomianą matą albo tekturą.
Pielęgnacja ogrodu zimą - przycinanie drzew owocowych
Możemy przycinać drzewa owocowe - jeśli nie ma dużych mrozów już od połowy stycznia. Usuńmy pędy chore, zniekształcone, rosnące do środka korony, krzyżujące się i rosnące pionowo do góry, czyli wilki. Przycięte drzewa będą miały dorodniejsze owoce. Przycinanie drzew powinniśmy zakończyć, zanim zaczną nabrzmiewać na pędach pąki.
Przeczytaj też:
- Co szkodzi zimą roślinom w ogrodzie? Zimowe zagrożenia dla roślin ogrodowych
- Dlaczego rośliny zimą przemarzają? Co zrobić, by rośliny nie przemarzały?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Owoce berberysu to zimowa ozdoba ogrodu