Spis treści
- Sprawdzanie zimowych osłon na roślinach
- Usuwanie mumii z drzew owocowych
- Bielenie pni drzew owocowych
- Przycinanie drzew owocowych
- Strząsanie śniegu z iglaków
Zimą, choć rośliny w ogrodzie są w stanie spoczynku, to jednak trzeba wykonać pewne prace. Oto te najważniejsze.
Sprawdzanie zimowych osłon na roślinach
Powinniśmy co jakiś czas sprawdzić, jak zimują rośliny w ogrodzie. Sprawdzajmy osłony na krzewach. Jeśli są uszkodzone – poprawmy je. Zwiążmy korony iglaków kolumnowych. Ciężki, mokry śnieg może je zdeformować lub rozłamać i na stałe oszpecić rośliny. Jeżeli są one wysokie i trudno je związać – otrząsajmy z gałęzi śnieg, gdy tylko spadnie.
Osłońmy zimozielone krzewy. Najlepsze do tego celu są świerkowe gałęzie lub włóknina. Jeżeli zima jest mroźna i słoneczna, ostre słońce może spowodować brązowienie liści i igieł.
Usuwanie mumii z drzew owocowych
Usuńmy mumie. Są to zgniłe i zasuszone owoce wiszące na drzewach owocowych. Zimują na nich grzyby, których zarodniki wiosną zainfekują zawiązki owoców. Mumie najlepiej spalmy lub głęboko zakopmy.
Bielenie pni drzew owocowych
Pobielmy pnie drzew owocowych. Zróbmy to już pod koniec stycznia. W słoneczne dni pnie mocno się nagrzewają od strony południowej i południowo-zachodniej, a po zachodzie słońca gwałtownie się oziębiają. Prowadzi to do pękania tkanek i powstawania ran na korze, przez które mogą się dostać drobnoustroje powodujące choroby drewna. Podatne na tego rodzaju uszkodzenia poza drzewami owocowymi są niektóre drzewa ozdobne (zwłaszcza młode): buk, grab, kasztanowiec, wiśnie i śliwy ozdobne. Pnie młodych drzew owińmy słomianą matą albo tekturą.
Przycinanie drzew owocowych
Możemy przycinać drzewa owocowe - jeśli nie ma dużych mrozów już od połowy stycznia. Usuńmy pędy chore, zniekształcone, rosnące do środka korony, krzyżujące się i rosnące pionowo do góry, czyli wilki. Przycięte drzewa będą miały dorodniejsze owoce. Przycinanie drzew powinniśmy zakończyć, zanim zaczną nabrzmiewać na pędach pąki.
Strząsanie śniegu z iglaków
Strząsanie śniegu z gałęzi drzew i krzewów iglastych jest konieczne, gdy opady białego puchu są duże. Dzięki temu uchronimy rośliny przed pęknięciami i wyłamywaniami pędów spowodowanych dużym ciężarem śniegu.
Przeczytaj też:
- Co szkodzi zimą roślinom w ogrodzie? Zimowe zagrożenia dla roślin ogrodowych
- Dlaczego rośliny zimą przemarzają? Co zrobić, by rośliny nie przemarzały?
