Owocowe mumie: co to jest i czy należy je usuwać?

2020-11-17 10:12

Owocowe mumie - zeschnięte i poczerniałe - pozostają czasem na gałęziach drzew owocowych po zbiorze owoców i opadnięciu liści. Przeczytaj, czym są mumie owocowe i czy należy je usuwać z drzew owocowych.

Owocowe mumie
Autor: GettyImages Mumie owocowe całą zimę spędzają wisząc na gałęziach lub leżąc pod drzewami

Drzewa owocowe, takie jak grusze, jabłonie, morele, brzoskwinie, śliwy, czereśnie czy wiśnie, są często atakowane przez różne choroby. Na roślinach tych widoczne są wtedy ich objawy, na przykład rozmaite plamy na liściach czy owocach. Na dojrzewających owocach czasem pojawiają się brunatne, gnilne plamy, które powiększają się i obejmują stopniowo cały owoc. Większość porażonych owoców opada, jednak część z nich pozostaje na drzewie do następnego sezonu w postaci poczerniałych, zeschniętych i zdeformowanych mumii.

>>Przeczytaj też: Jak dbać o drzewa i krzewy po opadnięciu liści – ochrona przed szkodnikami i chorobami

Czy mumie owocowe są oznaką choroby?

Mumie owocowe tworzą się przy wielu groźnych chorobach drzew owocowych, między innymi brunatnej zgniliźnie drzew ziarnkowych, parchu jabłoni, gruszy, brzoskwini oraz brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych (moniliozie), która atakuje najczęściej  wiśnie i czereśnie, rzadziej śliwy, brzoskwinie i morele.

Czy mumie owocowe są groźne i czy trzeba je usuwać?

Mumie owocowe są na tyle twarde, że ich rozkład następuje dopiero w kolejnym sezonie. Całą zimę spędzają wisząc na gałęziach lub leżąc pod drzewami. Na wiosnę stają się jednak pierwotnym źródłem choroby (zimujący w nich patogen zaczyna się rozwijać i rozprzestrzeniać), dlatego tuż po ich zauważeniu, należy je bezwzględnie zebrać i zniszczyć! Dzięki temu wiosną zarodniki grzyba, znajdujące się w mumii, nie porażą nowych pędów i owoców.

Jeśli zauważymy na drzewach owocowych w naszym ogrodzie mumie, będzie to dla nas cenna informacja, iż w kolejnym sezonie powinniśmy zachować szczególną ostrożność i obserwować nasze drzewa, szukając na nich pierwszych objawów choroby.

Pielęgnacja ogrodu przed zimą
Nasi Partnerzy polecają