Wiśnie - drzewa owocowe. Jak uprawiać wiśnie w ogrodzie

2013-06-04 17:14 Opracowanie: redakcja serwisu

Warto posadzić wiśnie w ogrodzie. Zbiory owoców wiśni zaczynają się już w lipcu. Podpowiadamy jak uprawiać wiśnie w ogrodzie. Uprawa wiśni w ogrodzie.

Uprawa wiśni w ogrodzie

Wiśnie uprawa stanowisko. Stanowisko do uprawy wiśni powinno być słoneczne, lekko osłonięte od wiatru. Jedno drzewko wiśni potrzebuje 10–15 m² powierzchni. Wiśnia dobrze rośnie na nasłonecznionych stokach niewielkich wzniesień, nie należy sadzić wiśni w zagłębieniach terenu, szczególnie narażonych na tzw. zastoiska mrozowe, gdzie łatwiej też o wiosenne przymrozki, które mogą uszkodzić kwiaty. Najlepsza gleba dla wiśni to gleba piaszczysta lub gliniasto-piaszczysta. Wiśnia nie lubi gleb ciężkich, mokrych (wymaga podlewania tylko w czasie dużej suszy).
Wiśnie nawożenie. Wiśnię nawozi się przed sadzeniem obornikiem, kompostem lub nawozami mineralnymi. W pierwszym roku po posadzeniu nawozi się w dwóch dawkach – w marcu i czerwcu,a w następnych latach – wiosną (zależnie od potrzeb nawozowych roślin).
Większość odmian wiśni kwitnie na przełomie kwietnia i maja, a owocuje od lipca do sierpnia.
Drzewo wiśni wytrzymuje mrozy do -25 st.C, ale wiosenne przymrozki łatwo niszczą kwiaty. Wiśnie mogą byc porażane przez choroby: rak bakteryjny, drobną plamistość liści i brunatną zgniliznę owoców drzew pestkowych.

>>Przeczytaj też:

Wiśnie uprawa: cięcie wiśni

Drzewa wiśni przycina się w pierwszym roku skracając wszystkie boczne pędy do dwóch, trzech oczek, nie przycina się głównego pędu – przewodnika. W następnych dwóch, trzech latach drzewa wiśni nie wymagają większych cięć - należy jedynie dbać, by wiśnia wyprowadziła proste boczne pędy. Usuwa sie także pędy martwe, krzyżujące się lub rosnące do środka korony.

Uwaga: wiśnie cięte wiosną wydzielają bardzo dużo soku, który jest pożywką dla grzybów i bakterii, dlatego wyjątkowo w czasie formowania, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu, tniemy je na wiosnę, a w następnych latach – po owocowaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE