Jak sadzić drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami? Kiedy jest najlepszy termin sadzenia?
Drzewa i krzewy uprawiane w gruncie i wykopane ze szkółki, określane jako rośliny z odkrytymi korzeniami, można sadzić w październiku i listopadzie albo wczesną wiosną. Podpowiadamy, jak sadzić drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami.
Spis treści
- Kiedy sadzić drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem?
- Na co zwrócić uwagę kupując drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami?
- Zabezpieczenie odkrytych korzeni przed wysuszeniem podczas transportu
- Przygotowanie miejsca pod sadzenie drzewa z gołym korzeniem
- Zdjęcia: jak wygląda sadzenie drzewa z odkrytymi korzeniami
- Jak sadzić drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem - instrukcja krok po kroku
Prawidłowe sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami to umiejętność, dzięki której rośliny szybko się przyjmą i będą dobrze rosły.
Kiedy sadzić drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem?
Drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami można sadzić tylko w stanie bezlistnym, czyli w październiku i listopadzie. Poza tym terminem drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami można sadzić wczesną wiosną.
Jesienią oferta drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami jest największa. W takiej postaci oferowane są przede wszystkim gatunki owocowe. Z odkrytymi korzeniami warto też kupować rośliny żywopłotowe. Są sporo tańsze od uprawianych w pojemnikach, a przecież na żywopłot potrzeba ich dużo.
Na co zwrócić uwagę kupując drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami?
Kupując drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami sprawdzamy, czy rośliny nie są przesuszone i czy są zdrowe. Ich korzenie po wykopaniu ze szkółki powinny być obsypane ziemią i owinięte folią. Dzięki temu nie wysychają, dobrze znoszą transport i lepiej się ukorzeniają. Drzewka powinny mieć nie mniej niż cztery korzenie długości około 30 cm i wiele drobnych korzonków. Kora powinna być gładka i bez przebarwień.
Zabezpieczenie odkrytych korzeni przed wysuszeniem podczas transportu
Korzenie trzeba zabezpieczyć przed wysuszeniem podczas transportu (owinąć wilgotną tkaniną) i przechowywania (zadołować, czyli ułożyć korzenie w dołku i obsypać wilgotną ziemią). Rośliny należy jak najszybciej posadzić. Często sprzedawane są drzewka, których korzenie umieszczono w siatkach z wilgotnym torfem. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie korzeni przed przeschnięciem, jednak pod warunkiem, że torf jest zawsze wilgotny.
Przygotowanie miejsca pod sadzenie drzewa z gołym korzeniem
Zanim posadzimy drzewo, trzeba przygotować miejsce. W tym celu należy:
1. odchwaścić glebę i zasilić przekompostowanym obornikiem lub kompostem (około 7 kg/m2) albo nawozem mineralnym (w dawce polecanej na opakowaniu), następnie przekopać glebę i pozostawić na dwa tygodnie;
2. wykopać dołek głębokości 50-60 cm i średnicy 40-50 cm. Wierzchnią, urodzajną warstwę gleby odłożyć na jedną, a podglebie na drugą stronę;
3. na dno dołka nasypać gleby urodzajnej tak, by powstał kopczyk, i wbić palik;
4. jeżeli gleba jest mało żyzna, lepiej wykopać większy dół (60 x 100 cm) i na dno nasypać przekompostowany obornik, a potem warstwę ziemi urodzajnej.
Zdjęcia: jak wygląda sadzenie drzewa z odkrytymi korzeniami
Autor: GettyImages
Jesień to dobra pora na sadzenie drzew i krzewów owocowych z gołym korzeniem
Jak sadzić drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem - instrukcja krok po kroku
Drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami sadzimy od razu po przywiezieniu do ogrodu (wcześniej ziemię użyźniamy kompostem), podlewamy i zanim nadejdzie mróz – obsypujemy kopczykami ziemi.
1. Przed przystąpieniem do sadzenia odkryte korzenie roślin należy przyciąć, usunąć chore i uszkodzone, a następnie umieścić w pojemniku z wodą, aby dobrze nasiąkły. Jeśli bryła korzeniowa krzewu lub drzewa jest owinięta jutą, przed posadzeniem rośliny nie musimy jej zdejmować – tkanina ta jest w 100% biodegradowalna, więc z czasem się rozłoży.
2. Odkryte korzenie roślin starannie rozkładamy na utworzonym kopczyku ziemi, tak aby nie zawijały się ku górze, i zasypujemy je urodzajną glebą.
3. Ugniatamy glebę tak, by wokół bryły nie było pustych przestrzeni i powstała miska, którą wypełniamy wodą i czekamy, aż woda wsiąknie.
4. Dosypujemy ziemię (tą, która została z dna dołu) i usypujemy kopczyk wysokości 30 cm, który ochroni w zimie korzenie przed mrozem; drzewko przywiązujemy do palika. Dookoła nowo posadzonej rośliny można uformować zagłębienie, które ułatwi gromadzenie się wody w pobliżu korzeni.
5. Drzewka szczepione sadzimy tak, by miejsce szczepienia (wyraźne zgrubienie w miejscu połączenia podkładki i szczepionej rośliny) było tuż ponad ziemią.
Przeczytaj też:
- Najważniejsze błędy popełniane przy sadzeniu drzew – tego nie wolno robić sadząc drzewo!
- Przesadzanie krzewów: kiedy i jak przesadzać krzewy