Sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Instrukcja krok po kroku

2021-09-24 13:58
Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami
Autor: GettyImages Drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami najlepiej sadzić od razu po przywiezieniu do ogrodu

Prawidłowe sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami to umiejętność, dzięki której rośliny szybko się przyjmą i będą dobrze rosły. Drzewa wykopywane ze szkółki i sprzedawane bez bryły korzeniowej, czyli z tzw. odkrytymi korzeniami, można sadzić w październiku i listopadzie albo wczesną wiosną.

Jesień i wczesna wiosna to doskonały czas na sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami. Prawidłowo posadzone drzewa zdążą dobrze się ukorzenić do zimy, co pomoże im w przetrwaniu okresu mrozów. Nie należy sadzić jesienią drzew iglastych, zimozielonych liściastych oraz buków, glediczji, głogów, grabów i robinii.

Drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami można sadzić tylko w stanie bezlistnym, czyli w październiku i listopadzie. Poza tym terminem drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami można sadzić wczesną wiosną.

Jesienią oferta drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami jest największa. W takiej postaci oferowane są przede wszystkim gatunki owocowe. Z odkrytymi korzeniami warto też kupować rośliny żywopłotowe. Są sporo tańsze od uprawianych w pojemnikach, a przecież na żywopłot potrzeba ich dużo.

Jak kupować, przewozić i przechowywać drzewa z odkrytymi korzeniami

Kupując drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami sprawdzamy, czy rośliny nie są przesuszone i czy są zdrowe. Ich korzenie po wykopaniu ze szkółki powinny być obsypane ziemią i owinięte folią. Dzięki temu nie wysychają, dobrze znoszą transport i lepiej się ukorzeniają. Drzewka powinny mieć nie mniej niż cztery korzenie długości około 30 cm i wiele drobnych korzonków. Kora powinna być gładka i bez przebarwień.

Korzenie trzeba zabezpieczyć przed wysuszeniem podczas transportu (owinąć wilgotną tkaniną) i przechowywania (zadołować, czyli ułożyć korzenie w dołku i obsypać wilgotną ziemią). Rośliny należy jak najszybciej posadzić. Często sprzedawane są drzewka, których korzenie umieszczono w siatkach z wilgotnym torfem. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie korzeni przed przeschnięciem, jednak pod warunkiem, że torf jest zawsze wilgotny.

Na co zwrócić uwagę kupując drzewa i krzewy do ogrodu? >>>

Przygotowanie miejsca pod sadzenie drzewa z gołym korzeniem

Zanim posadzimy drzewo, trzeba przygotować miejsce. W tym celu należy:

  1. odchwaścić glebę i zasilić przekompostowanym obornikiem lub kompostem (około 7 kg/m2) albo nawozem mineralnym (w dawce polecanej na opakowaniu), następnie przekopać glebę i pozostawić na dwa tygodnie;

  2. wykopać dołek głębokości 50-60 cm i średnicy 40-50 cm. Wierzchnią, urodzajną warstwę gleby odłożyć na jedną, a podglebie na drugą stronę;

  3. na dno dołka nasypać gleby urodzajnej tak, by powstał kopczyk, i wbić palik;

  4. jeżeli gleba jest mało żyzna, lepiej wykopać większy dół (60 x 100 cm) i na dno nasypać przekompostowany obornik, a potem warstwę ziemi urodzajnej.

  Drzewa liściaste do ogrodu. Polecamy najładniejsze gatunki drzew >>>

  Zobacz na zdjęciach jak wygląda sadzenie drzewa z odkrytymi korzeniami

  Jak sadzić drzewa - instrukcja krok po kroku

   Drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami sadzimy od razu po przywiezieniu do ogrodu (wcześniej ziemię użyźniamy kompostem), podlewamy i zanim nadejdzie mróz – obsypujemy kopczykami ziemi.

   1. Przed przystąpieniem do sadzenia odkryte korzenie roślin należy przyciąć, usunąć chore i uszkodzone, a następnie umieścić w pojemniku z wodą, aby dobrze nasiąkły. Jeśli bryła korzeniowa krzewu lub drzewa jest owinięta jutą, przed posadzeniem rośliny nie musimy jej zdejmować – tkanina ta jest w 100% biodegradowalna, więc z czasem się rozłoży.

   2. Odkryte korzenie roślin starannie rozkładamy na utworzonym kopczyku ziemi, tak aby nie zawijały się ku górze, i zasypujemy je urodzajną glebą.

   3. Ugniatamy glebę tak, by wokół bryły nie było pustych przestrzeni i powstała miska, którą wypełniamy wodą i czekamy, aż woda wsiąknie.

   4. Dosypujemy ziemię (tą, która została z dna dołu) i usypujemy kopczyk wysokości 30 cm, który ochroni w zimie korzenie przed mrozem; drzewko przywiązujemy do palika. Dookoła nowo posadzonej rośliny można uformować zagłębienie, które ułatwi gromadzenie się wody w pobliżu korzeni.

   5. Drzewka szczepione sadzimy tak, by miejsce szczepienia (wyraźne zgrubienie w miejscu połączenia podkładki i szczepionej rośliny) było tuż ponad ziemią.

   Najważniejsze błędy popełniane przy sadzeniu drzew – tego nie wolno robić sadząc drzewo! >>>

   Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami
   Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami
   Sadzenie krzewów i drzew z odkrytymi korzeniami
   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   Nasi Partnerzy polecają

   Materiał Partnerski

   Materiał sponsorowany

   Podziel się opinią
   Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE