Drzewa owocowe do ogrodu - wybieramy odmiany drzew owocowych do przydomowego sadu
Coraz częściej decydujemy się na posadzenie w ogrodzie drzew owocowych. Wybór odmian drzew owocowych do przydomowego sadu nie jest łatwy, dlatego przeczytaj nasz praktyczny poradnik.
Coraz chętniej chcemy mieć drzewa owocowe w ogrodzie. Wybór odmian drzew owocowych trzeba dobrze przemyśleć i dopasować do wielkości działki. Im większy ogród, tym łatwiej wyznaczyć w nim miejsce na sad - można wtedy odpowiednio dobrać drzewa owocowe, ich odmiany i liczbę. Przed posadzeniem drzew owocowych trzeba się dowiedzieć, jakie mogą osiągnąć rozmiary i wyznaczyć dla nich odpowiednie miejsce.
Spis treści
- Drzewa owocowe w kompozycji ogrodu
- Jakie drzewa owocowe wybierać do ogrodu?
- Sadzenie drzew owocowych: odległości
- Drzewa i krzewy owocowe: odmiany polecane do ogrodu przy domu
Drzewa owocowe w kompozycji ogrodu
Drzewa owocowe w ogrodzie warto wykorzystać jako jeden ze składników kompozycji, mając na uwadze to, że nie tylko dostarczają owoców, ale często również fantastycznie wyglądają (kwitnące brzoskwinie czy wiśnie nie ustępują urodą roślinom ozdobnym). W cieniu wysokopiennej jabłoni można urządzić letnią jadalnię, szpalerem porzeczek czy jeżyn wydzielić część działki, poziomki potraktować jako rośliny okrywowe, a borówki i żurawiny, które dobrze rosną w kwaśnej glebie, posadzić razem z różanecznikami.Atutem owoców z własnego ogrodu jest smak – zwykle są one lepsze od kupowanych, bo są zrywane w pełni dojrzałe. Te oferowane w sklepach zbiera się wcześniej, bo wtedy łatwiej je transportować i dłużej można je przechowywać. Najlepiej posadzić takie gatunki i odmiany, żeby owoce dojrzewały od lata do późnej jesieni.
Na małej działce sad może się składać z kilku drzew owocowych, a nawet – gdy miejsca jest mało – tylko z jednego oraz kilku krzewów owocowych. Będą ozdobą, jeśli ich korony starannie uformujemy. Jeżeli posadzimy drzewa owocowe jak w sadzie tradycyjnym – w rzędach rozmieszczonych w odpowiedniej odległości, drzewa można podsiać trawą (trzeba ją regularnie kosić). Wtedy sad będzie wyglądał atrakcyjnie.
Jakie drzewa owocowe wybierać do ogrodu?
- Odporne na choroby i szkodniki. Nie wszystkie odmiany uprawiane w sadach produkcyjnych nadają się do sadzenia w ogródku przy domu. Wiele z nich, by rodziło dorodne owoce, wymaga systematycznych oprysków środkami chemicznymi. Na działce przy domu jest to nie tylko trudne do wykonania, lecz także przeczy idei zdrowych owoców zrywanych i jedzonych wprost z sadu. Wybierając odmiany roślin, należy się więc upewnić, czy są odporne na choroby, i sadzić wyłącznie takie.
- Wysokie i niskie. Wysokość drzew owocowych zależy od rodzaju podkładki, na której są zaszczepione. Rośliny niskopienne są szczepione na tak zwanych podkładkach skarlających. Są one polecane do małych ogrodów, bo zajmują niewiele miejsca, można więc posadzić więcej różnych odmian. Poza tym szybciej zaczynają owocować (w wieku trzech-czterech lat), łatwiej jest też z nich zrywać owoce i pielęgnować ich korony (przycinanie). Niestety, takie drzewa żyją krócej i są bardziej wrażliwe na niesprzyjające warunki uprawy. Bardzo efektowne są rośliny wysokopienne, które stwarzają klimat starego siedliska, dają cień, są bardziej odporne, mogą rosnąć w gorszej glebie i są długowieczne. Jednak później zaczynają owocować (sześć-siedem lat po posadzeniu), trudniejsza jest też ich pielęgnacja. Informacja o rodzaju podkładki powinna być na etykiecie.
- Samopylne lub do pary. Dużo drzew owocowych zalicza się do obcopylnych. Oznacza to, że do tego, by powstały owoce, kwiaty muszą być zapylone pyłkiem z rośliny należącej do innej odmiany. Kupując drzewo owocowe, należy więc sprawdzić na etykiecie, jakie odmiany są dla niego dobrymi zapylaczami, i wybrać jedną z nich. W bardzo małych ogrodach lepiej posadzić rośliny samopylne, które nie wymagają obcych zapylaczy. Należą do nich brzoskwinie, morele, większość wiśni i niektóre śliwy. Jabłonie, grusze i czereśnie są całkowicie lub częściowo obcopylne.
- Warto posadzić stare wysokopienne odmiany drzew owocowych. Są długowieczne, dobrze przystosowane do naszego klimatu, bardziej odporne na choroby i szkodniki, a ich owoce odznaczają się niepowtarzalnym smakiem i są bardzo aromatyczne. Korzenie tych drzew tworzą rozgałęziony system, dzięki czemu rośliny dobrze sobie radzą nawet w gorszej glebie. Ich korony dają cień i zapewniają schronienie ptakom. Wadą wielu starych odmian jest przemienne (co drugi rok) owocowanie. W plenny rok urodzaj owoców jest jednak bardzo duży. Od pewnego czasu wiele szkółek specjalizuje się w produkcji takich odmian
Sadzenie drzew owocowych: odległości
Zwykle duże drzewa owocowe do ogrodu lub sadu sadzi się co 4 metry w rzędzie, a rzędy wyznacza co 5 metrów, średnie drzewa owocowe sadzimy co 3 metry w rzędach, przy odległości między rzędami 4 metrów, a drzewa owocowe najniższe, szczepione na podkładkach karłowych – co 2 metry w rzędach wyznaczanych co 3 metry.
Drzewa i krzewy owocowe: odmiany polecane do ogrodu przy domu
- brzoskwinia: Harnaś, Reliance, Redhaven, Velvet, Saturn (odmiana płaskoowocowa);
- czereśnia: Rivan, Burlat, Buttnera Czerwona, Regina;
- grusza: Faworytka (Klapsa), Bonkreta Wiliamsa, Bera Hardy, Konferencja, Komisówka;
- jabłoń: Oliwka Żółta (Papierówka), James Grieve, Delikates, Witos, Sawa, Ariwa;
- morela: Early Orange, Harcot, Wczesna z Moden;
- śliwa: Katinka, Opal, Renkloda Ulena, Cacanska Lepotica;
- wiśnia: Wanda, North Star, Kelleris 16, Lucyna.
Odmiany poszczególnych gatunków drzew i krzewów owocowych ułożono w kolejności ich dojrzewania.