Odmiany wiśni polecane do uprawy w ogrodzie przydomowym i na działce

2019-04-11 14:15

Odmiany wiśni do uprawy w ogrodzie

Wiśnie to jedne z najczęściej uprawianych w naszym kraju drzew pestkowych. Ich nieduże, kwaskowate, soczyste owoce to dokonały surowiec na soki, przetwory i nalewki, do bezpośredniego spożycia oraz do ciast i deserów.

Odmian wiśni jest obecnie całkiem sporo, ale nie wszystkie tak samo dobrze sprawdzają się w ogrodzie, dlatego nie wszystkie są polecane do przydomowego ogrodu czy na działkę. Odmiany wiśni różnią się wielkością, smakiem i terminem dojrzewania owoców (od czerwca do sierpnia), a także wysokością drzewa oraz odpornością na mróz, niekorzystne warunki atmosferyczne i choroby.

Odmiany wiśni polecane do uprawy w ogrodzie

  • Wiśnia 'Łutówka'. Jedną z najpopularniejszych odmian wiśni jest 'Łutówka', która króluje nie tylko w ogrodach przydomowych, ale też w sadach towarowych. Odmiana ma sporo zalet, ale też poważne wady, dlatego warto rozważyć, czy jej uprawa faktycznie się opłaca. 'Łutówka' bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje obficie i rodzi duże, soczyste, kwaśne, ciemnoczerwone owoce, dojrzewające od końca lipca do połowy sierpnia. Owoce nie opadają z drzewa przedwcześnie i są dokonałam surowcem na przetwory. Odmiana rośnie niezbyt silnie i jest odporna na mróz. Ze względu na późne kwitnienie, jej kwiaty nie są narażone na uszkodzenia przez wiosenne przymrozki. Niestety, 'Łutówka' ma jednak też swoje wady, gdyż jest wrażliwa na moniliozę i podatna na drobną plamistość drzew pestkowych, przez co wymaga systematycznej ochrony.
  • Wiśnia 'Kelleris 16'. Interesującą odmianą wiśni jest 'Kelleris 16'. Odmiana owocuje bardzo obficie i w połowie lipca rodzi ciemnoczerwone, soczyste, smaczne owoce, które nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Drzewo rośnie dość silnie, ale tworzy zwartą koronę, więc nie zajmuje dużo miejsca. Odmiana dość dobrze znosi niskie temperatury i nie jest podatna na drobną plamistość drzew pestkowych, może natomiast paść ofiarą moniliozy.
Wiśnie sokówki i wiśnie szklanki
Wiśnia

Autor: GettyImages

Młode drzewka wiśni przycina się wiosną po posadzeniu, starsze - najlepiej latem, po zbiorze owoców

Odmiany wiśni do uprawy w ogrodzie

Najpopularniejsze odmiany wiśni to wiśnie sokówki o bardzo ciemnych owocach i mocno barwiącym miąższu. Wiśnie szklanki mają jasny, niemal przezroczysty, niebarwiący miąższ i czerwoną skórkę.

Wiśnie sokówki: 'Łutówka' (odmiana wiśni późna, ale bardzo plenna, bardzo popularna), 'Northstar' (odmiana wczesna), 'Groniasta z Ujfehertoi' (odmiana wiśni wczesna), 'Nefris' (odmiana wiśni wczesna), 'Kelleris' (odmiana wiśni średnio wczesna),'Lucyna' (odmiana wiśni późna).Wiśnie szklanki: 'Wczesna Ludwika' (odmiana wiśni wczesna), 'Montmorency' (odmiana wiśni późna).

  • Wiśnia 'Mazowia'. Ciekawą odmianą wiśni jest też wczesna odmiana polska 'Mazowia', która na początku lipca rodzi duże, ciemnoczerwone, słodko-kwaśne, smaczne owoce, idealnie nadające się do bezpośredniego spożycia i na przetwory. Drzewo rośnie silnie i tworzy luźną koronę, ale jest odporne na mróz i niezbyt wrażliwe na choroby. Niestety, ze względu na wczesne kwitnienie, jej kwiaty mogą być uszkodzone przez wiosenne przymrozki.
  • Wiśnia 'Sabina'. Bardzo atrakcyjną odmianą jest też inna polska bardzo plenna odmiana 'Sabina', owocująca już na początku lipca. Drzewo rodzi średniej wielkości, czerwone, soczyste, słodko-kwaśne owoce z bardzo smacznym, ale trudno oddzielającym się od pestki miąższem. Owce doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory. Drzewo rośnie silnie, jest odporne na mróz i zmienne warunki atmosferyczne, mało podatne na drobną plamistość liści i odporne na raka oraz moniliozę.
  • Wiśnia 'Pandy 103'. Interesującą odmianą jest też 'Pandy 103'. Jej duże, czerwone, soczyste owoce, dojrzewają w połowie lipca i są uważane za jedne z najsmaczniejszych wśród wiśni, dlatego z powodzeniem mogą być traktowane jako owoce deserowe. Nadają się też na przetwory i do mrożenia. Drzewo rośnie silnie, ale jest odporne na mróz i mało podatne choroby. Jego słabością są jedynie uszkodzenia kwiatów przez wiosenne przymrozki, gdyż odmiana wcześnie kwitnie.
  • Wiśnia 'Nprthstar'. Dość popularną i polecaną do uprawy w ogrodach odmianą wiśni jest też 'Northstar'. Odmiana jest bardzo plenna i owocuje już na początku lipca. Owoce są nieduże, ciemnoczerwone, soczyste, słodko-kwaśne i bardzo smaczne. Doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory. Drzewo rośnie słabo lub umiarkowanie silnie, jest odporne na mróz i mało podatne na drobną plamistość drzew pestkowych oraz raka. Jest natomiast wrażliwe na moniliozę.
  • Wiśnia 'Debreceni Bötermö'. Godną uwagi odmianą wiśni jest również 'Debreceni Bötermö'. Odmiana owocuje dobrze, ale nie każdego roku tak samo obficie. Owoce dojrzewają w połowie lipca i są duże, ciemnoczerwone, soczyste, słodko-kwaśne. Doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia, ale mogą być też wykorzystane na przetwory. Drzewa rosną silnie, są dostatecznie odporne na mróz i mało podatne na choroby.
Wiśnie – dlaczego warto je jeść? Co zrobić z wiśni?

Wiśnie - czy znasz ich właściwości?

Pytanie 1 z 9
Kiedy dojrzewają wiśnie?
Wiśnie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.