Czy w listopadzie można nawozić borówkę amerykańską? Zapytaliśmy eksperta
Czy w listopadzie mogę jeszcze zasilić borówkę amerykańską nawozami? Nie zdążyłam zrobić tego do tej pory. Pyta nasza czytelniczka.
Spis treści
- Jesienne nawożenie borówki amerykańskiej jest inne niż nawożenie w sezonie
- Czy w listopadzie można nawozić borówkę amerykańską?
- Jak zabezpieczyć borówkę amerykańską na zimę?
Jesienne nawożenie borówki amerykańskiej jest inne niż nawożenie w sezonie
Późnym latem i jesienią można jeszcze stosować do borówki nawozy zawierające fosfor i potas. Wymienione pierwiastki wpływają m.in. na efektywniejszy rozwój korzeni, pobudzają krzewienie i przygotowanie roślin do nadejścia mrozów. Popularnym jesiennym nawozem jest sól potasowa. Czasem stosuje się także inne nawozy zawierające potas w formie chlorkowej (Amofoska, Polifoska, Potafoska). Przy widocznych niedoborach potasu (zamieranie wierzchołków pędów, słabszy wzrostu liści, nekrozy i brązowe plamek na liściach) zaleca się zastosować nawożenie dolistne. Jesienią nawozy fosforowe stosuje się w niewielkiej ilości – może to być superfosfat. Objawem niedoboru fosforu (zjawisko występuje rzadko) jest m.in. matowienie liści.
Przeczytaj też: Jak rozpoznać jakich makro- i mikroelementów brakuje roślinom? Poznaj objawy niedoboru składników mineralnych u roślin
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Czy w listopadzie można nawozić borówkę amerykańską?
O tej porze roku raczej już nie zasilamy borówki, ponieważ krzewy przygotowują się do spoczynku zimowego. Wczesną jesienią można jedynie zasilić borówkę nawozami fosforowo-potasowymi (bez azotu) - tzw. jesiennymi. Polecam też przed zimą wyściółkować krzew drobną korą sosnową lub trocinami.
Jak zabezpieczyć borówkę amerykańską na zimę?
Warto na zimę ochronić korzenie borówki przed mrozem, usypując grubą warstwę ściółki (nawet 30 cm), najlepiej z kory, trocin, igliwia, rozdrobnionych pędów roślin iglastych - zrębek). Taka ściółka nie dość, że chroni przed ujemnymi temperaturami, wysuszeniem i zachwaszczeniem, to dodatkowo w lekkim stopniu powoduje zakwaszenie podłoża. Na mniejszym areale, np. w przydomowym ogrodzie, można osłonić także nadziemną cześć, używając słomy lub agrowłókniny.
Przeczytaj też: Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską?
Autor: GettyImages
Borówka amerykańska jest coraz chetniej sadzona w ogrodach
Inne porady tego eksperta