Czy pień orzecha włoskiego trzeba okryć na zimę? Radzi ekspert
Czy wskazane jest okrycie pnia orzecha włoskiego, który w chłodnym klimacie na Warmii rośnie powoli? Mój orzech ma 7 lat i jeszcze nie owocował. Pyta nasz czytelnik.
Autor: GettyImages
Owoce orzecha włoskiego są kuliste, z gładką, zieloną okrywą, która pęka jesienią gdy owoc dojrzeje
Spis treści
- Jakie stanowisko i gleba dla orzecha włoskiego?
- Czy pień orzecha włoskiego trzeba okryć na zimę?
- Kiedy orzech włoski zaczyna owocować?
Jakie stanowisko i gleba dla orzecha włoskiego?
Drzewo orzecha włoskiego najlepiej czuje się w cieplejszych rejonach kraju na stanowiskach słonecznych i osłoniętych przed wiatrem. Preferuje też gleby głęboko uprawione, umiarkowanie wilgotne, bogate w próchnicę i składniki odżywcze, a także zawierające sporo wapnia i posiadające obojętny lub zasadowy odczyn pH. Nie toleruje natomiast gleb ciężkich, mokrych, zimnych i jałowych, na których źle rośnie i często choruje. Orzechy włoskie tworzą rozbudowany korzeń palowy i nie lubią przesadzania, dlatego od razu należy wybrać dla nich odpowiednie miejsce.
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Czy pień orzecha włoskiego trzeba okryć na zimę?
Okrywanie pni drzew owocowych - także orzecha włoskiego - nie jest konieczne. Groźniejsze jest zjawisko dużych różnic temperatur między dniem a nocą w zimie. Dlatego też w styczniu zaleca się bielenie pni drzew, aby w przypadku kiedy słońce mocno nagrzeje pień w dzień, nocą (w czasie nagłych spadków temperatury) nie doszło do pękania korowiny.
Przeczytaj też: Uszkodzenia mrozowe drzew. Czy pęknięcia mrozowe są groźne?
Kiedy orzech włoski zaczyna owocować?
Do uprawy w ogrodzie można wybrać drzewka orzecha włoskiego uzyskane z siewu lub szczepione na podkładkach. Pierwsze dobrze rosną i są bardziej odporne na choroby, ale osiągają duże rozmiary, nie zachowują cech odmianowych i późno wchodzą w okres owocowania (nawet po 10-12 latach). Drugie natomiast doskonale nadają się do uprawy w małych ogrodach, obficie plonują, dobrze zachowują cechy odmianowe i wcześnie wchodzą w okres owocowania (już w 2-3 roku po posadzeniu), ale mogą być nieco bardziej podatne na choroby i wrażliwsze na mróz.
Przeczytaj też: Jak przygotować ogród do zimy? To trzeba zrobić w ogrodzie przed nastaniem mrozów
Inne porady tego eksperta
Autor: GettyImages
Owoce orzecha włoskiego są kuliste, z gładką, zieloną okrywą, która pęka jesienią gdy owoc dojrzeje