Bielenie drzew - kiedy, jak i czym bielić drzewa w ogrodzie? Jak przygotować wapno do bielenia drzew?

2024-02-01 13:05

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia mrozów po przedwiosenne roztopy, i ma na celu ochronę drzew przed pionowymi pęknięciami, zgorzelinami i w konsekwencji przemarzaniem. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo bielić drzewa w ogrodzie i czy drzewa owocowe należy bielić także podczas ciepłej zimy?

Pielęgnacja ogrodu - bielenie drzew owocowych

Spis treści

  1. Po co wykonuje się bielenie drzew?
  2. Kiedy bielić drzewa owocowe?
  3. Czy drzewa owocowe należy bielić także podczas ciepłej zimy?
  4. Jak przygotować wapno do bielenia drzew
  5. Jak wykonywać zabieg bielenia drzew?
  6. Chochoł ze słomy zamiast bielenia

Po co wykonuje się bielenie drzew?

Rany mrozowe na pniach i konarach najczęściej pojawiają się w styczniu oraz lutym. Wtedy panują największe wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą. Dla roślin jest to bardzo szkodliwe – mocno nagrzana kora w szybkim czasie ulega ochłodzeniu. Żywe tkanki zostają pobudzone do życia, aby ulec przemarznięciu. W ten sposób powstają pionowe pęknięcia pni i zgorzeliny mrozowe. Pomiędzy korą a drewnem powstają puste przestrzenie (wiosną trzeba je zniwelować za pomocą gwoździ z szerokimi główkami - papiaków). Kora matowieje, zmienia barwę na jasnobrązową i wyraźnie oddziela się od zdrowej części. Osłabione drzewo choruje, jest podatne na szkodniki a nawet może przemarzać.

Bielenie drzew ma zapobiec temu problemowi, gdyż pomalowane na biało fragmenty drzew odbijają promienie słoneczne, nie dopuszczając do nagrzewania kory i miazgi. Błędem natomiast jest założenie, że zabieg pomaga zwalczać szkodniki. Białe powierzchnie co prawda mogą odstraszać niektóre owady (zbyt widoczne na tym tle), jednak odbywa się to w stopniu marginalnym.

Kiedy bielić drzewa owocowe?

Pierwsze bielenie drzew zaleca się wykonać na przełomie listopada i grudnia, a najlepszy termin to druga połowa grudnia. Zabieg należy wykonać nie później niż na początku stycznia. Później powtarza się go 2-3-krotnie aż do nadejścia wiosennych roztopów. to, czy zabieg trzeba powtórzyć zależy m.in. od warunków pogodowych – częstotliwości i intensywności opadów śniegu i deszczu. Czasem – jeśli substancja dobrze utrzymuje się na pniach – wystarczy jeden zabieg. Jeśli natomiast część wapna zostanie spłukana przez deszcz lub śnieg, zabieg bielenia należy wykonać ponownie. Trzeba zadbać o to, by pnie drzew owocowych były pobielone aż do początku marca.

Często popełnianym błędem jest wykonywanie zabiegu bielenia drzew na przedwiośniu - ten termin jest zbyt późny!

Czy drzewa owocowe należy bielić także podczas ciepłej zimy?

Choć w ostatnich latach zimy bywają łagodne, to nie należy zaniedbywać bielenia drzew owocowych także w przypadku ciepłych zim. Drzewka powinno się bielić nie tylko w przypadku mroźnych zim. Jeśli temperatura w grudniu i styczniu jest stosunkowo wysoka, to drzewa szybko potrafią się "wybudzić" z zimowego spoczynku i wcześniej rozpocząć wegetację, a to z kolei powoduje, że tracą swoją mrozoodporność i mogą przemarznąć, jeśli w lutym lub nawet jeszcze w marcu przyjdzie jednak mróz. Pobielenie drzew znacząco ogranicza nagrzewanie pni przez promienie słońca, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu rozpoczęciu wegetacji w czasie łagodnej zimy.

Jak przygotować wapno do bielenia drzew

Preparaty do bielenia drzew można kupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać samemu. Do tego celu używa się mleka wapiennego. Wapno do bielenia drzew należy rozrobić z wodą (ok. 1 kg/5 l). Aby substancja lepiej utrzymywała się na korze, warto dodać do niej odrobinę gliny lub krowieńca. Preparat do bielenia drzew po dokładnym wymieszaniu jest gotowy do użycia.

Najbardziej narażone na pękanie kory pod wpływem zmian temperatury są jabłonie, śliwy, czereśnie, grusze i wiśnie.

Jak wykonywać zabieg bielenia drzew?

Bielenie drzew wykonuje się głównie u starszych drzew. Nie jest to jednak żelazną zasadą. Oprócz wymienionej grupy roślin warto chronić także młode sadzonki i krzewy, które źle tolerują niskie temperatury.

Roztworem wapna do bielenia drzew pokrywa się pnie i grube konary, zwłaszcza od strony południowej i zachodniej (tam są szczególnie narażone na przegrzanie i raptowne ochłodzenie). Z reguły wapno jest umieszczane na wysokość wyrastania pierwszych gałęzi (obejmując je w pewnym stopniu).

Bielenie drzew to zabieg bardzo łatwy, przypomina malowanie. Substancję nanosi się na korę drzew za pomocą pędzla z miękkim włosiem.

Warstwa wapna po jakimś czasie zostanie zmyta z pni przez deszcze, nie trzeba jej więc usuwać.

warto wiedzieć
Chochoł ze słomy

Autor: GettyImages

Chochoł ze słomy zamiast bielenia

Alternatywą bielenia drzew jest zakładanie osłon z przepuszczalnego materiału (np. chochołów ze słomy). To rozwiązanie, które przy okazji ochroni drzewa przed szkodnikami. Warto je stosować w przypadku młodych drzewek owocowych.

Krzewy i drzewa owocowe. Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Z tej rośliny zerwiesz...
winorośl